eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zimą na egzotyczne wakacje, czyli ferie wg Polaków

Zimą na egzotyczne wakacje, czyli ferie wg Polaków

2017-02-28 10:40

Zimą na egzotyczne wakacje, czyli ferie wg Polaków

Teneryfa © mrks_v - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Egzotyczne wakacje zimą? Czemu nie. Z danych opublikowanych przez Travelplanet.pl wynika, że na ferie zimowe z biurem podróży wyjechało w tym sezonie o 28 proc. turystów więcej niż przed rokiem. Za ten wzrost w całości odpowiedzialne są wyjazdy pod palmy. Odsetek amatorów białego szaleństwa pozostał bowiem na poziomie zanotowanym przed rokiem. Wypady w egzotyczne kierunki przesądziły również o tym, że tegoroczne ferie były droższe od poprzednich.

Przeczytaj także: Najtańsze miejsca na ciepłe wakacje zimą

Ferie zimowe 2017 okazały się o 6 proc. bardziej kosztowne od zeszłorocznych. Powód? Egzotyczne wakacje, na które decydowaliśmy się tej zimy. Szczególną popularnością cieszyły się Kuba, Emiraty Arabskie oraz Dominikana. Zainteresowanie egzotyką było widoczne już na początku roku: wyjazd pod palmy rezerwował wówczas co piąty polski turysta. Ostatecznie na egzotyczne wakacje zdecydowało się 18 proc. wyjeżdżających, a więc o przeszło 3 proc. więcej niż przed rokiem.

Hitem ostatnich ferii wśród kierunków niezwiązanych z narciarstwem okazała się Malta, która szturmem wdarła się do TOP10 najbardziej obleganych destynacji. Liderem typowo zimowych destynacji była z kolei Słowacja, na którą zdecydowało się dwa razy więcej amatorów zimowych sportów niż w poprzednim sezonie. Na uwagę zasługuje również Kuba, w przypadku której wzrost popularności związany jest z dość znacznym obniżeniem kosztów takiego wypadu.

Najpopularniejsze kierunki kosztowały mniej


Niezmiennie jednak w kategorii "egzotyczne wakacje zimą" królują Wyspy Kanaryjskie. W przypadku ferii na stokach zwyciężają z kolei Włochy, które w tym roku okazały się mniej kosztowne niż w zeszłym. Za taki obrót spraw w znacznej mierze odpowiedzialny jest niższy standard wypoczynku - turyści częściej niż ostatnio decydowali się bowiem na apartamenty z własnym wyżywieniem.
- Jak pokazały wcześniejsze analizy Travelplanet.pl w tym segmencie ceny ofert wzrosły nieznacznie, natomiast w wypadku ofert ze śniadaniami i obiadokolacjami wzrost był znacznie większy i spotęgowany na dodatek mocnym spadkiem złotówki do euro – przypomina Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl.

fot. mrks_v - Fotolia.com

Teneryfa

Wśród egzotycznych kierunków królują Wyspy Kanaryjskie.


Narciarze pokochali Słowację


Udział wyjazdów narciarskich z biurami podróży w ogólnym ruchu turystycznym w ferie spadł z poziomu ok 36 proc. do nieco ponad 28 proc.
- Ale to zasługa przede wszystkim ogromnego wzrostu zainteresowania wyjazdami do ciepłych krajów, bo w porównaniu do ubiegłorocznych ferii liczba wyjeżdżających narciarzy pozostała na identycznym poziomie – zauważa Radosław Damasiewicz. - Jeśli więc w wypadku ferii zimowych wzrost wyjazdów może być spowodowany tzw. efektem 500+, to ze statystyk Travelplanet.pl wynika, że w populacji turystów – narciarzy, dla beneficjentów rządowego programu te dodatkowe pieniądze nie przesądzają o wyjazdach na stoki.

Nastąpiły za to istotne zmiany, jeśli chodzi o narciarskie kierunki: zmniejszyła się znacznie skala popularności Włoch (spadek na kierunku o ponad 10 proc.) i Austrii (ok. 5 proc.) na korzyść Czech a przede wszystkim Słowacji. Na stoki w Jasnej, Tatrzańskiej Łomnicy czy Styrbskiego Plesa w te ferie wyjechało dwa razy więcej narciarzy niż rok wcześniej.

fot. mat. prasowe

Ferie zimowe - kierunki

Jeżeli chodzi o ferie pod palmami, to niezmiennie liderami popularności pozostają Wyspy Kanaryjskie.


Egipt i Malta, bo zabrakło Kanarów


W wypadku wyjazdów „pod palmy” widać również wyraźną zmianę preferencji. Malta, Emiraty Arabskie i Portugalia znalazły się wśród 10 najpopularniejszych kierunków na ferie, wypierając z niej Dominikanę, Cypr i Maroko.

Warto zauważyć, że swoją pozycję obronił, Egipt choć w ostatnim czasie nie miał on najlepszej prasy. Do tego kraju turyści wybierają się na tegoroczne ferie płacąc za nie przeszło 500 zł więcej niż rok temu. Co ciekawe, jeszcze na początku 2017 roku według statystyk Travelplanet.pl ferie w Egipcie planowało ok. 9 proc. klientów biur podróży a ostatecznie spędziło je tam 15 proc. Zaś Malta w tym czasie w ogóle była poza pierwszą dziesiątką najpopularniejszych kierunków.
Ten gwałtowny wzrost popularności Egiptu i Malty w statystykach podsumowujących ferie w porównaniu do rezerwacji z początku stycznia może być spowodowany ogromnym popytem na wyjazdy pod palmy , którego nie przewidzieli touroperatorzy i który nie mógł być zaspokojony na najpopularniejszym kierunku, jakim od kilku sezonów są Wyspy Kanaryjskie.

Najważniejsze fakty i liczby:


 • 28 proc. – o tyle zwiększyła się liczba wyjeżdżających z biurami podróży w porównaniu do ubiegłorocznych ferii
 • 0 proc. – o tyle zmieniła się liczba narciarzy wyjeżdżających na ferie z biurami podróży
 • 18 proc. – tylu klientów biur podróży wybrało wyjazdy egzotyczne
 • 148 zł – o tyle droższe były tegoroczne ferie w porównaniu do ubiegłorocznych
 • 12 – o tyle miejsc wzrosła pozycja Malty w rankingu popularności
 • 750 zł – o tyle mniej wydawał statystyczny klient biur podróży na wypoczynek na Kubie w porównaniu do ferii 2016
 • 523 zł – o tyle więcej trzeba było w tym roku zapłacić średnio za ferie w Egipcie

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • mikaelt / 2017-02-28 13:52:17

  a ja wolę Europę, ostatnio na ferie zrobiłem sobie wypad do Bublavy, zarezerwowałem nocleg na bookaparcie i szusowałem na nartach:) trzeba nacieszyć się zimą odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: