eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wyprawka szkolna tańsza niż rok temu

Wyprawka szkolna tańsza niż rok temu

2017-08-07 11:20

Wyprawka szkolna tańsza niż rok temu

Rok szkolny już wkrótce © Christian Schwier - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak wynika z badania Barometr Providenta, we wrześniu portfel rodziców może uszczuplić się średnio o 530 zł. To o pięćdziesiąt złotych mniej niż w ubiegłym roku. Przeszło 1/3 badanych deklaruje, że ten wydatek sfinansuje środkami z programu Rodzina 500 plus.

Przeczytaj także: Wyprawka szkolna 2016: wydamy mniej niż w ubiegłym roku

Sierpień trwa w najlepsze. Dla wielu z nas to ciągle okres urlopowy, ale są też i tacy, którzy powoli przygotowują się już do roku szkolnego. Gotowość widać również w sklepach, których wystawy powoli zapełniają się artykułami szkolnymi.

– Niemal 40 proc. rodziców deklaruje, że wyprawka szkolna nie będzie kosztować ich więcej niż 500 złotych. Tylko co piąty wyda na nią od 500 do 700 zł, a więcej jedynie co siódmy – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska. – Wyprawka szkolna będzie największym obciążeniem dla gospodarstw z jednym dzieckiem, które wydadzą na nią ok. 600 zł. Zdecydowana większość z nich poniesie ten koszt z własnych środków lub też skorzysta ze wsparcia rodziny i znajomych. Osoby z dwójką dzieci średnio wydadzą ponad 500 zł na wyprawkę dla jednego dziecka, ale większość z nich (72 proc.) wpierać się będzie środkami z programu 500 plus, podobnie pary z trójką dzieci, gdzie niemal całkowity ciężar finansowy przeniesiony jest na środki z programu.

Wyprawka będzie kompletna


Na wyprawkę zdecydowanie więcej wydadzą osoby z dużych i średnich miast – ich wydatki przekroczą 600 zł na dziecko. Z kolei mieszkańcy wsi i mniejszych miast przeznaczą na ten cel mniej niż 500 zł. Widać też oczywiście korelację statusu finansowego z wysokością wydatków na wyprawkę. Rodziny, w których pieniędzy wystarcza tylko na podstawowe potrzeby, wydadzą na ten cel średnio 375 zł. Ci, którzy deklarują, że starcza im na wszystko – ponad 700 zł.

Z przeprowadzanych cyklicznie na zlecenie firmy Provident badań wynika ponadto, że średnia wartość tegorocznych wydatków na wyprawkę (526 zł) będzie o ponad 50 zł niższa niż w roku ubiegłym i o ok. 150 zł mniej niż dwa lata temu. Prawdopodobnie jest to kwestia tego, że z każdym rokiem coraz większa grupa otrzymuje bezpłatne podręczniki – w tym roku dostaną je wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych (w ubiegłym dwa roczniki musiały za nie płacić). Z całą pewnością bowiem dzieci nie pójdą w tym roku do szkoły gorzej wyposażone.

fot. mat. prasowe

Powrót do szkoły

W tym roku średni koszt wyprawki szkolnej to 526 złotych.- Co druga rodzina przyznaje, że w tym roku zakupi dziecku jedynie niezbędne przedmioty do szkoły, ale niewiele mniej, bo 46 proc. deklaruje, że może w tym roku pozwolić sobie na kosztowniejsze zakupy lub w ogóle nie musi liczyć się z kosztami. Tylko 1 proc. badanych przyznał, że nie będzie mógł sobie pozwolić na to, by kupić dziecku wszystkie niezbędne elementy wyprawki – mówi Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska.

Rodzice będą finansować wyprawkę najczęściej z bieżących dochodów – zrobi tak dwie trzecie Polaków posiadających dzieci w wieku szkolnym. 34 proc. wesprze się dodatkowo środkami z programu 500 plus, a 28 proc. będzie musiało sięgnąć także po oszczędności. Co dwudziesty rodzic zwróci się z prośbą o wsparcie finansowe do rodziny, zaś 2 proc. respondentów deklaruje, że sięgnie po pożyczkę.

O „Barometrze” Providenta
„Barometr Providenta” to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 21-23.07.2017 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: