eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czołg, pająk i operacja na kredyt. Tak żyje młody Polak

Czołg, pająk i operacja na kredyt. Tak żyje młody Polak

2017-08-04 14:13

Czołg, pająk i operacja na kredyt. Tak żyje młody Polak

Młodzi ludzie często traktują kwestie finansowe z dużą lekkością © producer - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Młodość rządzi się swoimi prawami, a wiek często usprawiedliwia zachowania, które w późniejszych latach życia nie uchodzą nam już płazem. Warto jednak mieć świadomość, że przykre konsekwencje nieroztropnie podjętych w młodych latach decyzji finansowych ciągnąć się mogą latami. Dowodem na to może być chociażby badanie „Życie finansowe młodych Polaków”, z którego wynika, że pożyczki i kredyty są główną przyczyną kłopotów młodych Polaków. Nierzadko służą one realizacji dość zaskakujących "inwestycji" jak np. lot balonem, kupno czołgu operacje plastyczne.

Przeczytaj także: Śmierć kota i samobójstwo. Jakie wymówki wymyślają dłużnicy?

Młodzi finansowo przewrotni


Przed nami wyniki badania „Życie finansowe młodych Polaków”. Ten wspólny projekt Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonych i BIG InfoMonitor dowodzi m.in., że świadomość ekonomiczna młodych Polaków jest dość mocno zróżnicowana. Okazuje się bowiem, że niemal 7 na 10 badanych nie za bardzo zdaje sobie sprawę z ryzyka generowanego przez zaciąganie zobowiązań finansowych i rzeczywistej skali tego problemu. Osoby, które zaciągają większe pożyczki, przeważnie zakładają wariant optymistyczny, a więc scenariusz, w którym dług spłacą środkami pochodzącymi z własnej pracy (55,2 proc.) oraz oszczędności - 44 proc.

Sytuacja wśród osób już dotkniętych problemami ze spłatą kredytów i pożyczek, różni się diametralnie. Ta grupa, aby pozbyć się zadłużenia, skłonna jest zapożyczać się dalej, a czasem nawet spieniężać posiadany dobytek. Z pewnością jest to dla nich bolesne doświadczenie, bo są bardzo krytyczni wobec osób, które nie radzą sobie finansowo.
Młodzi Polacy prezentują zdecydowanie negatywny wizerunek „niesolidnego dłużnika”, jako osoby słabej, biernej, uległej, leniwej a nawet „głupiej”, z którą osobiście trudno się im identyfikować. Najczęściej upatrują przyczyn kłopotów w spłacie zobowiązań w nieodpowiedzialności, lekkomyślności, lenistwie i chęci łatwego życia na kredyt. Nie biorą natomiast pod uwagę niepowodzenia ze względu na zdarzenia losowe – mówi Roman Pomianowski, prezes Stowarzyszenia Program Wsparcia Zadłużonych.

Na pożyczanie młody Polak patrzy rozsądnie – uważa za uzasadnione zaciąganie zobowiązań na sfinansowanie zakupu środków trwałych np. mieszkania czy samochodu – prawie 89 proc. wskazań, ze względu na zdarzenia losowe – 79 proc. Stosunkowo często dopuszczają także możliwość zapożyczania się ze względu na trudną sytuację osób bliskich – 47 proc. oraz dla sfinansowania ważnych wydarzeń życiowych jak np. wesele - 46 proc. odpowiedzi. Zdecydowanie negatywnie odnosi się natomiast do zapożyczania się aby poprawić bieżący budżet – 35 proc. poparcia dla takiego pomysłu, nie mówiąc już o rekreacji, która jest powodem do zadłużenia się dla 19 proc. ankietowanych.

fot. mat. prasowe

Jakie wydatki uzasadniają zaciąganie zobowiązań?

Powodem niemal w pełni uzasadniającym zaciąganie zobowiązań jest zakup mieszkania


Niespłacone pożyczki i kredyty m.in. na dziwne zakupy


Pożyczki i kredyty są główną przyczyną kłopotów, jakie ma młody Polak. Zarówno w grupie wiekowej 18-24 jak i 25-34 najwięcej osób ma problem z terminowym regulowaniem pożyczek - niemal 248 tys. osób. Jednocześnie jak wynika z danych BIK, ponad 254 tys. osób ma też kłopoty z terminową obsługą kredytów (przy czym w części przypadków jedna osoba może mieć problem i z jednym z drugim). Niestety wbrew deklarowanym zasadom nie zawsze długi zaciągane są na naprawdę zasadne wydatki. Jak wynika z badania „Życie finansowe młodych Polaków” niektóre z zakupów za pożyczone pieniądze potrafią wprawić w zdumienie. Na liście wydatków, które mogą się wydać zaskakujące, znalazły się m.in. organizacja świąt Bożego Narodzenia i uroczystości rodzinnych jak choćby 18. urodzin, komunii dziecka czy zakup pierścionka zaręczynowego, ale także: ciągnik bez silnika, gry komputerowe, czołg, łódź, konie, psy rasowe, pająk, jachty, quady, zabawki dla dzieci. Spora grupa kredytowanych wydatków dotyczyła też inwestycji we własny wygląd i zdrowie, np. tabletki odchudzające, operacje plastyczne, zabiegi medycyny estetycznej, korekcja zębów, okulary, implanty piersi, sprzęt do manicure czy wyjazd do znachora w Brazylii. Młodym nie brakuje też odwagi do pożyczania pieniędzy na rozrywkę i wypoczynek jak: wyjazdy wakacyjne, zagraniczne wycieczki, loty balonem czy dalekomorskie rejsy.

fot. mat. prasowe

Liczba młodych dłużników w wybranych kategoriach

Najpopularniejsze wśród młodych są pożyczki pozabankowe


Rachunki telefoniczne i długi wobec sądów


Wśród 18-24 latków drugim powodem, dla którego wpisywani są do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, gdzie widnieją przede wszystkim zaległości pozakredytowe, znajdują się rachunki telefoniczne. Młodzi 18-24 oraz 25-34 latkowie stanowią razem aż 45 proc. dłużników telekomów zgłoszonych do BIG InfoMonitor.

fot. mat. prasowe

Zaległości w grupie 18-24 lata

Wśród 18-24 latków znajduje się aż połowa dłużników sądowych


Choć może wydawać się to zaskakujące, sporą część długów osób w wieku 18-24 lata stanowią już także zobowiązania, z którymi wierzyciel udał się do sądu i zostały zgłoszone do BIG już na podstawie prawomocnego wyroku sądowego. Ale to niejedyny kontakt młodych dłużników z wymiarem sprawiedliwości, wśród 18-24 latków znajduje się aż połowa dłużników sądowych, czyli osób, które zostały wpisane do rejestru przez wymiar sprawiedliwości z powodu nieopłacenia sądowej grzywny czy kosztów postępowania sądowego.

Mimo, że najwięcej osób w wieku 25-34 nie spłaca terminowo pożyczek, to jednak wartościowo przewyższają je zobowiązania alimentacyjne. Kwota nieopłaconych na rzecz dzieci świadczeń przekroczyła tu 1,25 mld zł.

Podział na dłużników 18-24 lata oraz 25-34 lata pokazuje, że mimo rosnących doświadczeń, z wiekiem trudniej poradzić sobie ze zwiększającą się liczbą zobowiązań. W efekcie w BIG InfoMonitor oraz w BIK, z nienajlepszą historią kredytową, jest cztery razy więcej osób między 25 a 34 rokiem niż 18-24 latków.

Informacje o badaniu
*Badanie zrealizowano w 12.2016 r. na próbie 890 osób, analizę statystyczną oparto o 776 ankiet osób w wieku 18-35 lat – z czego w okresie „młodzieńczym” 18-25 lat - 66% i w okresie „wczesnej dorosłości” 34%. Dominujące zajęcia badanych to: studia 61% i praca zawodowa 38%.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: