eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak zmiany w prawie komplikują życie kadr i płac

Jak zmiany w prawie komplikują życie kadr i płac

2017-07-03 12:30

Jak zmiany w prawie komplikują życie kadr i płac

© Firma V - Fotolia.com

Życie zawodowe specjalisty kadr i płac to konieczność mierzenia się z częstymi zmianami w prawie pracy i ustawach, które wywierają wpływ na zatrudnienie. Z badania "Sytuacja zawodowa specjalistów kadr i płac 2017" wynika, że ostatnie modyfikacje przepisów nie spotkały się z aprobatą środowiska - ponad połowa kadrowców uznaje je bowiem za niekorzystne. Dlaczego? Chodzi m.in. o zwiększoną ilość zadań, które nałożyły na nich zmiany w prawie.

Przeczytaj także: Kadry i płace po nowemu. Zmiany w HR w 2018 roku

Kadrowe kontrowersje


Największe obiekcje wśród ankietowanych specjalistów od kadr i płac wzbudziło oskładkowanie umów o dzieło. Aż 56 proc. respondentów stwierdziło, że jest ono niekorzystne, ponieważ przekłada się na zwiększenie kosztów pracodawcy oraz ograniczenie praw twórców.

Na pełną akceptację badanych nie zasłużyły również zmiany w prawie dotyczące rozliczania kwoty wolnej od podatku uzależnionej od poziomu dochodów, do których zastrzeżenia sformułowała 1/5 specjalistów. Na modyfikacje w w ustawie emerytalnej włącznie z zapisami dotyczącymi ochrony przedemerytalnej utyskiwała 1/3 respondentów. Zbyt dużego entuzjazmu nie budzą również nowe regulacje o powoływaniu do służby przygotowawczej i terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie przez zatrudnionych pracowników - tę zmianę negatywnie ocenia niemal 4 na 10 ankietowanych. Podobnie jest w przypadku minimalnej stawki godzinowej i ewidencji czasu pracy zleceniobiorców, która nie podoba się 37% specjalistów. Ich zdaniem, konieczność dodatkowej kontroli zleceniobiorców to zbędna biurokracja i dodatkowe obowiązki które tylko owocują podniesieniem kosztów pracy.

Niedoinformowanie i potrzeba wsparcia


Duży odsetek ankietowanych ocenia wszystkie zmiany w prawie neutralnie. Większość – aż 88 proc. – twierdzi, że jest przygotowanych do zmian prawnych i działa zgodnie z przepisami. Stoi to w kontraście do poczucia pewności, bezpieczeństwa względem zmian prawnych, ponieważ 4 na 10 specjalistów ds. kadr i płac czuje się niedoinformowanych w zakresie tych zmian. Z tego względu fachowcy szukają informacji na własną rękę. Głównym źródłem wiedzy dla specjalistów nie są informacje dostępne w Internecie: media branżowe – 74 proc. oraz internetowe społeczności zawodowe – 44 proc. Szkolenia branżowe są głównym źródłem wiedzy profesjonalnej dla 51 proc. zawodowców.

fot. Firma V - Fotolia.com


Przeprowadzone przez nas badania potwierdzają, że częste zmiany prawne wprowadzają niepewność i silną potrzebę szkoleń osób odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach. W codziennym życiu specjalistów HR ważną rolę odgrywa technologia wspierająca prace, dlatego tak ważne jest, aby systemy kadrowo-płacowe były na bieżąco automatycznie aktualizowane do zmieniających się przepisów, co daje poczucie bezpieczeństwa, pewności – podkreśla Piotr Ciski, dyrektor zarządzający Sage w Polsce.

Codzienne zmagania – najtrudniejsze tematy


Pośród kwestii sprawiających obecnie największą trudność kadrowcy wskazują sprawozdawczość zewnętrzną – 38 proc. Podobne wątpliwości dotyczą ewidencji czasu pracy, który sprawia kłopot 1/3 respondentów. Czwarta część badanych uważa, że najtrudniejsze są rozrachunki z ZUS, rozliczanie wynagrodzeń obcokrajowców oraz integracja obiegu informacji pomiędzy systemami informatycznymi.
Zadbanie o dostosowanie narzędzi i zaplecza służb kadrowych leży w interesie przedsiębiorców. Mnożenie czynności kadrowych przy dokonanych zmianach prawnych przysparza więcej pracy, a w kontekście wymagającego rynku pracownika – osłabia służby kadrowe i pozycję przedsiębiorstwa. Jedna trzecia ankietowanych specjalistów widzi potrzebę zatrudnienia dodatkowych osób w dziale kadrowym, zaś niemal czterdzieści procent z nich chętnie zaktualizowałoby lub dokupiło narzędzia wspierające pracę – dodaje Piotr Ciski.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: zmiany w prawie, kadry i płace, HR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: