eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak płaca minimalna zaszkodziła MŚP?

Jak płaca minimalna zaszkodziła MŚP?

2017-05-17 12:47

Jak płaca minimalna zaszkodziła MŚP?

Jak płaca minimalna zaszkodziła MŚP? © milushka - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wyższa płaca minimalna zadowoliła pracowników. Nieco mniej zadowolone są małe i średnie przedsiębiorstwa. Z najnowszej, 13. już edycji badania Bibby MSP Index wynika, że skutki tej podwyżki odczuła co 8 firma z sektora MŚP, a dla prawie połowy z nich oznaczała ona wzrost kosztów usług świadczonych przez zewnętrzne podmioty.

Przeczytaj także: Sektor MŚP: ocena I kw. 2017 i prognoza II kw. 2017

To, że wyższa płaca minimalna dla części firm stała się powodem do narzekań, nie jest niczym zaskakującym. W opinii aż 63% respondentów 13. fali badania Bibby MSP Index to właśnie wysokie koszty pracy, w tym ubezpieczeń społecznych, są największą barierą przedsiębiorczości. Drugą bolączką, na którą w największym stopniu narzekają przedsiębiorcy (51%), jest niepewność związana z wprowadzaniem coraz to nowszych rozwiązań prawno-podatkowych.
Wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej w wysokości 13 zł i wyższa płaca minimalna to czynniki, które niewątpliwie nie pozostają bez znaczenia dla firm z sektora MŚP – przyznaje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services. - Z ich perspektywy istotne znaczenie mają również inne zmiany w prawie, w tym obowiązek prowadzenia rejestru godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usług. Brak regularnego zestawienia tych godzin mogą kosztować firmę od 1 tys. do 13 tys. – dodaje.

Głównym sposobem na zredukowanie kosztów generowanych przez przedsiębiorstwo jest – zdaniem uczestników badania – zmniejszenie zatrudnienia (41,9%), redukcja liczby pracowników (36,4%), wprowadzenie niższej marży oraz podwyższenie cen o wartość kosztów związanych z podwyżką płacy minimalnej.
Polscy przedsiębiorcy jeszcze nie oswoili się ze zmianami w regulacjach prawnych - blisko co czwarty uczestnik badania Bibby MSP Index nie jest w stanie jednoznacznie określić, jakie działania powinien podjąć, aby złagodzić skutki zmian w prawie w swoim biznesie – dodaje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

Wyższa płaca minimalna nie psuje jednak nastrojów - przedsiębiorcy z optymizmem myślą o nadchodzących półroczu i nie planują dużych zmian kadrowych. Ponad 60% respondentów Bibby MSP Index uważa, że poziom zatrudnienia w ich firmie będzie taki sam, a prawie jedna piąta badanych jest przekonana o tym, że zatrudnienie wzrośnie. Zaledwie 12% firm z sektora MŚP uważa, że poziom zatrudnienia w ich firmach spadnie.
Pomimo podwyższenia kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników, polscy przedsiębiorcy niechętnie decydują się na redukcję etatów, co wskazuje na ogólną poprawę kondycji ekonomicznej w sektorze MŚP. Z naszego badania wynika, że ponad jedna piąta przedsiębiorców, uważa, że sytuacja finansowa w ich firmach w najbliższym czasie zmieni się na lepsze, a ponad połowa jest zdania, że ich nie ulegnie zmianie – dodaje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

Kolejną regulacją prawną, która dotyczy zwłaszcza małych firm, jest obniżenie stawki podatku CIT z 19% do 15% dla przedsiębiorstw zarabiających do 1,2 mln EUR rocznie. W 13. fali badania Bibby MSP Index zapytano przedsiębiorców z sektora MŚP, czy skorzystają na zmniejszeniu podatku CIT. Okazało się, że zaledwie 18% respondentów przysługuje jego obniżenie, wśród nich 60% wskazało, że wprowadzenie nowej stawki podatku pomaga im w finansowaniu bieżącej działalności przedsiębiorstwa.

fot. mat. prasowe

Jak przedsiębiorcy redukują koszty generowane przez przedsiębiorstwo po podwyżce płacy minimalnej

42 procent przedsiębiorców decyduje się na redukcję zatrudnienia.


Informacje o badaniu
Bibby MSP Index to cykliczne badanie sprawdzające aktualną ocenę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw z sektora MSP. 13. fala została zrealizowana w marcu 2017 r. na grupie 450 respondentów. Respondentami były osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji finansowych głównie prezesi, członkowie zarządów, dyrektorzy finansowi oraz główni księgowi w firmach zatrudniających od 9 do 249 pracowników. Wskaźnik Bibby MSP Index obrazuje kondycję firm z sektora MSP na podstawie wnikliwej analizy danych dotyczących zatrudnienia, sprzedaży, inwestycji, płynności finansowej oraz zadłużenia przedsiębiorstw. Badanie zostało przeprowadzone na grupie małych i średnich przedsiębiorstw z 6 branż: budownictwo, przemysł, handel, usługi, transport
i pozostałe.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: