eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy o prawach zwierząt

Polacy o prawach zwierząt

2006-04-01 00:01

Najnowsze badanie przeprowadzone przez CBOS mówiące o przestrzeganiu praw zwierząt w Polsce pokazuje, że 35 procent Polaków jest zdania, że prawo wystarczająco chroni zwierzęta, a 33 procent ma odmienny pogląd na tę sprawę. 51 proc. rodaków trzyma w domu jakieś zwierzę.

Przeczytaj także: Polscy internauci a podróż ze zwierzętami domowymi

28 procent Polaków przyznało, że nie zna przepisów zapisanych w ustawie o ochronie zwierząt. Ankietowani uważają ponadto, że w naszym kraju zwierzęta są dobrze traktowane (52 procent). 38 procent ma na ten temat przeciwne zdanie. Badanie pokazuje również, że osoby przekonane o nie przestrzeganiu praw zwierząt posiadają we własnych domach zwierzaki.

Zdecydowana większość ankietowanych (95 procent) uważa, że właściciel zwierzęcia nie może robić z nim, co chce, bez żadnych ograniczeń. 97 procent przyznaje, że człowiek powinien reagować, jeśli zwierzęciu dzieje się krzywda. Aż 96 procent jest zdania, że powinno się reagować na każdy taki przypadek krzywdzenia zwierząt.

Respondenci zauważają również potrzebę ograniczenia prawa do trzymania zwierząt, w przypadkach, kiedy zagrażają one zdrowiu i życiu innych ludzi, a właściciel nie umie zapobiec takiej sytuacji. Taką opinię wyraża 58 procent ankietowanych. 33 procent badanych twierdzi, że powinno się zabronić posiadania zwierząt domowych w przypadku, kiedy przeszkadzają one w jakikolwiek sposób innym osobom.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 3 do 6 lutego na reprezentatywnej 1011 próbie losowej dorosłych Polaków.

oprac. : Izabela Okrój / Polska.pl Polska.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: