eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inwestycje informatyczne w Europie 2005-2009

Inwestycje informatyczne w Europie 2005-2009

2006-03-31 01:18

Przeczytaj także: Polskie firmy IT atakują region CEE


Największy udział w przychodach branży IT posiada sprzedaż komputerów osobistych. To właśnie ten segment technologiczny będzie najszybciej rozwijał się do roku 2009. Choć pewna liczba rynków pionowych przenosi swoją uwagę ze sprzętu na oprogramowanie i usługi informatyczne, to rośnie popyt na notebooki wykorzystywane w pracy biurowej. Jednocześnie, wciąż spadające ceny sprawiają, że wielu użytkowników indywidualnych o przeciętnych i niskich dochodach może pozwolić sobie na zakup komputerów stacjonarnych. Nie zmienia to jednak faktu, że drugim z najszybciej rozwijających się segmentów branży IT są usługi, a trzecim - produkcja oprogramowania. Dzieje się tak dlatego, iż wiele przedsiębiorstw posiada już sprzęt i rozszerza zakres wykorzystywanych przez siebie narzędzi informatycznych poprzez integrowanie systemów i outsourcing projektów i zadań IT.

Według Frantzena to notebooki będą przyszłością dla biznesu, a ich sprzedaż napędzać będzie rynek IT. Zdaniem wiceprezesa, są one ważnym elementem wielu planów rozwoju działalności i pozwolą zwiększyć efektywność firm, pozwalając pracownikom w sytuacjach kryzysowych zabrać pracę na weekend do domu lub pracować podczas podróży służbowej. Notebooki zapewniają elastyczność i pozwalają ludziom "zabrać biuro ze sobą" na spotkanie. A jeśli połączyć ich wykorzystanie z bezprzewodowymi technologiami i usługami, które dostępne są obecnie lub będą dostępne niebawem, notebooki stają się fundamentem mobilnej siły roboczej, obejmującej - dzięki zintegrowanym systemom - lokalnych przedstawicieli działających w dużym oddaleniu od oddziałów firmy.

Z pośród sześciu krajów objętych studium, Rosja jest największym rynkiem informatycznym i reprezentuje ponad 45% przychodów. Jest to także najszybciej rozwijający się rynek, który w tym roku - jak przewiduje IDC - wyprzedzi pozostałe pięć o ponad połowę wartości przychodów. Gwałtownie rozwijający się sektor rządowy, reprezentujący 17% wartości wszystkich inwestycji informatycznych w tym kraju, stanowił w 2004 r. największy rynek pionowy w Rosji, tracą pozycję lidera w roku następnym na rzecz sektora domowego. Najszybciej rozwijającym się segmentem branży IT, jeżeli chodzi o przychody, jest łączność. Operatorzy tego sektora już teraz spoglądają poza okres gwałtownego wzrostu i zdają sobie sprawę, że potrzebować będą portoflio produktów zawierających kompleksowe rozwiązania dla biznesu i klientów indywidualnych.

Zajmująca piąte miejsce ze względu na przychody, Polska jest drugim co do wielkości rynkiem IT, najbardziej agresywnym jeśli chodzi o kreowanie impulsów dla rozwoju informatycznego. W szczególności producenci czerpią korzyści z różnorodnych programów - produkcja procesowa posiada przy tym największy udział w krajowych przychodach branży (~13%), a produkcja dyskretna (ang. discreet production) (10.5%) zajmuje drugą pozycją. Tuż za nimi plasują się łączność, bankowość i sektor rządowy.

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Patriotyczni konsumenci

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: