eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Globalna branża IT warta 3,83 biliona USD

Globalna branża IT warta 3,83 biliona USD

2015-02-09 10:05

Globalna branża IT warta 3,83 biliona USD

Oprogramowanie © kungverylucky - Fotolia.com

3,83 biliona dolarów amerykańskich - według danych Gartnera tej właśnie sumy mają sięgnąć tegoroczne wydatki na IT. Taki wynik oznacza niespełna 2,5-procentowy wzrost rok do roku. O największej dynamice - podobnie jak miało to miejsce w minionym roku - będziemy mówić w przypadku urządzeń oraz oprogramowania dla firm. Ten stosunkowo niewielki wzrost ma być efektem rozwijającej się oferty rozwiązań freeware’owych, a co za tym idzie - nasilającej się konkurencji, także cenowej.

Przeczytaj także: Nadchodzi internet rzeczy. Cyberprzestępcy zacierają ręce

Jak wynika z obliczeń Gartnera, światowe wydatki na IT w 2014 roku sięgnęły 3,74 bln USD, co oznaczało wzrost na poziomie 1,9 procenta. Prognozy badaczy przewidują, że w bieżącym roku rynek IT zanotuje nieco wyższą dynamikę rozwoju, około 2,4 procenta.

Ten wzrost może wydawać się stosunkowo niski. Zdaniem ekspertów, taka wartość wydatków ma być przede wszystkim pokłosiem z coraz bardziej intensywnej konkurencji między poszczególnymi dostawcami usług i produktów informatycznych.
- Coraz bardziej zaawansowane rozwiązania IT stają się dostępne dla coraz szerszej grupy konsumentów. Dodatkowo, maleje ilość istotnych różnic pomiędzy określonymi produktami. W tej sytuacji firmy oferujące np. telefony komórkowe albo usługi związane z przechowywaniem danych zmuszone są obniżać ceny, aby móc zwiększyć sprzedaż lub utrzymać ją na dotychczasowym poziomie – komentuje Michał Grabarz, Dyrektor ds. Usług IT, Infosys BPO Europe.

Najszybciej rosnącym w 2015 r. segmentem rynku IT, według analityków Gartnera, będzie oprogramowanie dla firm (5,5%). Światowe wydatki na ten cel mają wynieść 335 mld USD. Dalsza dynamika wzrostu rynku oprogramowania będzie jednak w najbliższych latach zależna od oferty, przedstawianej przez producentów. Rośnie bowiem zapotrzebowanie na coraz bardziej spersonalizowane programy, dostosowane do potrzeb konkretnych firm.

fot. kungverylucky - Fotolia.com

Oprogramowanie

Najszybciej rosnącym w 2015 r. segmentem rynku IT, według analityków Gartnera, będzie oprogramowanie dla firm (5,5%).


Warto zwrócić uwagę na coraz większe zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania IT ze strony podmiotów obsługujących dużą liczbę klientów, np. instytucji finansowych. Zwłaszcza banki starają się sprostać oczekiwaniom właścicieli kont, rezygnujących z tradycyjnych transakcji na rzecz e-bankingu oraz bankowości mobilnej.
- Jak wskazuje World Payments Report, w 2015 r. prognozowana dynamika wzrostu płatności mobilnych wyniesie 60,8 proc. Od płatności mobilnych dokonywanych za pomocą telefonu nie ma już odwrotu. Stworzenie odpowiedniego środowiska aplikacyjnego, zgodnego z celami biznesowymi danego banku oraz najwyższymi standardami bezpieczeństwa informacji, to jedno z głównych wyzwań, przed jakimi staje obecnie sektor bankowy – mówi Tomasz Kaczyński, Business Development Manager w Capgemini Polska.

Kolejnym dynamicznie rozwijającym się segmentem światowego rynku nowych technologii pozostają urządzenia. W 2015 r. środki przeznaczone na ten cel mogą sięgnąć aż 732 mld USD, przy wzroście na poziomie 5,1%. Eksperci zaznaczają, że to właśnie w tej dziedzinie IT można się spodziewać w najbliższych latach najciekawszych nowych trendów. Na przykład, na świat przemysłu bardzo istotny wpływ będzie miał tzw. Internet Rzeczy.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: