eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Globalna branża IT warta 3,83 biliona USD

Globalna branża IT warta 3,83 biliona USD

2015-02-09 10:05

Przeczytaj także: Nadchodzi internet rzeczy. Cyberprzestępcy zacierają ręce


- Według prognoz Accenture, Internet Rzeczy - sieć fizycznych obiektów, systemów, platform i aplikacji zawierających technologie umożliwiające komunikację i wymianę informacji ze sobą, ze światem zewnętrznym i ludźmi - doprowadzi do istotnych przemian w modelach biznesowych i znaczących inwestycji w przetwarzanie danych, tym samym przeobrażając sektory, które łącznie odpowiadają za aż 2/3 światowej produkcji, m.in. branży paliwowej, lotniczej, produkcyjnej. Co więcej, w przypadku szybkiej adaptacji trendu może przynieść dodatkowe 14,2 bln USD globalnej ekonomii do 2030 roku . Należy jednak zaznaczyć, że wiele przedsiębiorstw wciąż nie jest gotowych na wdrożenie rozwiązań z zakresu Internetu Reczy do swojej codziennej działalności – komentuje Witold Rogowski, Dyrektor Zarządzający Accenture Delivery Center Polska.

Podobnie jak w ostatnich latach, wartość segmentu urządzeń determinowana jest przez rynek mobile. Co ważne, staje się tak mimo znacznego wyhamowania dynamiki sprzedaży tabletów.
- Globalny wzrost rynku nowoczesnych telefonów komórkowych napędzany jest przez tzw. produkty low- i high-endowe. W grupie konsumentów decydujących się na tańsze smartfony z Androidem dominują osoby młode, korzystające często z prostszych aplikacji mobilnych, a także użytkownicy o niższych oczekiwaniach. Z kolei w segmencie towarów najwyższej jakości pozycję zdecydowanego lidera zajmują produkty z systemem iOS, wykorzystywane m.in. przez menedżerów wysokiego szczebla, umożliwiające stosowanie telefonu jako realnego narzędzia pracy w biznesie. Ta polaryzacja na rynku nie sprzyja produktom z tzw. średniej półki – tłumaczy Wojciech Mach, Dyrektor Zarządzający Luxoft Poland.

Rozwój rynku IT dyktuje zmiany w przypadku innych urządzeń, powszechnie wykorzystywanych zwłaszcza przez użytkowników indywidualnych, jak i firmy. Na przykład, producenci urządzeń wielofunkcyjnych czy drukarek wprowadzają rozwiązania umożliwiające usprawnienie pracy przedsiębiorstw i ułatwienie korzystania z nich wszystkim pracownikom.
- Producenci urządzeń drukujących przygotowują rozwiązania – takie jak Xerox ConnectKey - umożliwiające tworzenie własnych, prostych aplikacji. Pozwalają one m.in. na dodanie do sprzętu funkcji, która pozwala np. firmie ubezpieczeniowej skanować wnioski o odszkodowanie bezpośrednio do swojego sytemu. Użytkownik może dostosowywać interfejs. Na przykład, gdy większość dokumentów, które skanuje przesyła do działu księgowości, może ustawić sobie odpowiednią ikonkę skanowania. W ten sposób za jednym dotknięciem wykonuje całą akcję – mówi Leszek Bareja, Product Manager w Xerox Polska.

Wszystkie wnioski przedstawiane przez Gartnera powinny stanowić ważną wskazówkę dla przedstawicieli branży IT. Przeprowadzane od ponad dekady „Gartner Worldwide IT Spending Forecast” to jedna z najbardziej wpływowych prognoz trendów rozwojowych w świecie nowych technologii. Zbliżając się do granicy 4 bln USD, rynek IT staje przed kolejnymi wyzwaniami. Zdolność sprostania oczekiwaniom klientów przez podmioty branży nowych technologii będzie decydować o tym, czy ta granica zostanie w najbliższych latach przekroczona.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: