eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inwestycje informatyczne w Europie 2005-2009

Inwestycje informatyczne w Europie 2005-2009

2006-03-31 01:18

Gospodarki państw Europy środkowo wschodniej rozwijają się, a kluczowe rynki pionowe zbierają plony zwiększonych inwestycji w regionie. IDC podaje, że wydatki na produkty IT w 2009 roku przekroczą próg 40,5 miliarda dolarów, co będzie stanowić niemal podwojenie sumy 20,4 miliardów dolarów wydanych w 2004 r.

Przeczytaj także: Polskie firmy IT atakują region CEE

Utrzymujące się na dobrym poziomie PKB, popyt rosnący w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw oraz rosnąca ilość komputerów i oprogramowania konfekcjonowanego, dostępnego w dużych sklepach i supermarketach, umocni sytuację na rynku.

Według Stevena Frantzena - Kierownika Działu Badań i wiceprezesa Grupy IDC CEMA - to otwarcie granic i polityczna stabilność, jaką niesie za sobą członkostwo w UE, stały się istotnymi czynnikami wpływającymi na sukces regionu. Frantzen twierdzi, że przypadku czterech nowych państw członkowskich i Chorwacji, zwiększone nakłady firm na technologie informatyczne wynikają z połączenia reform sektora publicznego, wzrostu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI) oraz poważnych wysiłków podejmowanych w celu spełnienia międzynarodowych norm. Rosja, ruch na rynku IT zawdzięcza wysokim cenom ropy oraz silnej i rozwijającej się gospodarce.

Rozbudowa infrastruktury oraz różnorodne inicjatywy związane z informatyzacją sprawiają, że to administracja rządowa staje się największym sektorem pionowym inwestującym w sprzęt, oprogramowanie i usługi IT. Drugim co do wielkości rynkiem jest segment użytku domowego, a dzieje się tak ze względu na spadające ceny, sprzedaż pakietową oraz rosnącą obecność urządzeń IT w dużych sklepach. Choć branża produkcji procesowej (ang. process manufacturing) w latach 2004 i 2005 zajmowała trzecie miejsce, to szybki rozwój sektora bankowego i zyski, jakie są w nim generowane, powinny spowodować zamianę pozycji tych dwóch sektorów do końca roku 2006. Cztery wspomniane wyżej branże stanowiły łącznie ponad 46% przychodów sektora IT w 2004 r. i 47% w 2005 r.

Frantzen stwierdził ponadto, że w regionie produktami IT zainteresowały się także mniejsze, wcześniej mało rentowne branże w rodzaju opieki zdrowotnej i edukacji - instalując tak potrzebne systemy biurowe i unowocześniając sprzęt. Jak powiedział Frantzen, choć sektory takie ani wielkością, ani tempem rozwoju nie dorównują większym branżom, to wzrost inwestycji w technologie informatyczne stanowi odbicie ogólnej kondycji ekonomicznej regionu, a sprzedawcom będzie opłacać się skierować uwagę swoich zespołów ds. sprzedaży i marketingu właśnie w tym kierunku.

 

1 2 3

następna

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Patriotyczni konsumenci

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: