eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 10 miast przyjaznych BSS, bez Warszawy i Krakowa

10 miast przyjaznych BSS, bez Warszawy i Krakowa

2017-03-24 10:32

10 miast przyjaznych BSS, bez Warszawy i Krakowa

Biuro © Maxlomonosov - Fotolia.com

Polska powoli staje się potęgą BSS. Nowe centra usług wspólnych wyrastają niemal jak grzyby po deszczu. W rankingu najlepszych europejskich lokalizacji dla outsourcingu triumfy święcił ostatnio Kraków, a po piętach deptała mu Warszawa. Myśląc o rozwoju BSS w naszym kraju, nie można jednak zapominać o rynkach regionalnych. To one bowiem okazują się posiadać potężny potencjał inwestycyjny, którym w skuteczny sposób kuszą inwestorów. Gdzie outsourcing jest szczególnie mile widziany? Oto ranking Fundacji Pro Progressio.

Przeczytaj także: Usługi dla biznesu w regionie CEE: rozwój w którą stronę?

Siła drzemie w regionach


Największe aglomeracje to miejsce, gdzie narodziły się usługi dla biznesu. Kolebką outsurcingu były Kraków i Warszawa i i to właśnie w tych miastach rozpoczął się intensywny rozwój sektora BSS. Od tego czasu upłynęło już wiele lat, dlatego też pojawienie się nowych trendów nie jest niczym zaskakującym. Na czym one polegają? W skrócie - na relokacji zainteresowania inwestorów. Okazuje się bowiem, że największą popularnością sektora usług dla biznesu cieszą się obecnie miasta regionalne. Tendencję tę zauważają samorządowcy, którzy nie tylko orientują się w potrzebach inwestorów, ale też doskonale zdają sobie sprawę, jak wiele mają do zaoferowania.
Miasto regionalne, które walczy o uwagę inwestorów z sektora BSSmusi oferować dogodne warunki. Chodzi tu m.in. o ulgi podatkowe, ale także o zaplecze naukowo – badawcze oraz atrakcyjne ekonomicznie powierzchnie biurowe. Rosnące zainteresowanie regionami do pozytywny trend, który bez wątpienia wzmacnia dynamikę rozwoju nowoczesnych usług dla biznesu> w Polsce, ale nie można zapominać, że duże miasta nadal są w grze, a przebicie ich dojrzałej oferty nie należy do spraw najłatwiejszych – mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio.

„Oni wiedzą jak” kusić BSS


Fundacja Pro Progressio przygotowała coroczne podsumowanie na tematrozwoju sektora BSS w naszym kraju. W najnowszym raporcie, którego premiera odbyła się przy okazji styczniowej międzynarodowej konferencji „The BSS Forum” w Lublinie, wyróżniono 10 miast, charakteryzujących się potencjałem inwestycyjnym dla nowoczesnego biznesu. Dominacji regionów nie na się ukryć.

fot. Maxlomonosov - Fotolia.com

Biuro

Jak wynika z raportu Fundacji Pro Progressio przyszłość rozwoju branży BSS to już nie jedynie wielkie aglomeracje, a miasta regionalne.


Poznań


W Poznaniu znajduje się ponad 25 uczelni wyższych, gdzie studiuje ponad 120 000 osób. Jest to ważny ośrodek naukowo – badawczy. W mieście inwestują wielkie podmioty świadczące usługi IT, w region Poznania mocno inwestują branże motoryzacyjna, farmaceutyczna i produkcyjna. W Poznaniu i okolicach miasta ulokowały się takie giganty jak Volkswagen, Bridgestone, GSK, MAN, Franklin Templeton i wielu innych. W tym roku miasto już po raz trzeci zostało wyróżnione nagrodą Outsourcing Stars.

Szczecin


Miasto to ośrodek innowacyjnych technologii, nauki i przedsiębiorczości. Region bogaty jest w świetnie wykwalifikowaną kadrę, która sprawiła, że Szczecin stał się popularną lokalizacją usług BPO, SSC i ICT. Warto podkreślić również rozwój rynku powierzchni biurowej, który liczy obecnie około 120 000 m2 i nadal dynamicznie rośnie.

Pomorze


To region w szczególności atrakcyjny dla rynku szwedzkiego i japońskiego. Mieszczą się tutaj tacy liderzy jak Goyello, Metsa Group czy Thomson Reuters. W samym tylko 2016 roku powstało tu łącznie 11 inwestycji zagranicznych (9 nowych i 2 reinwestycje). W najbliższym czasie Intel planuje budowę centrum HR w Gdańsku.

Kielce


Stolica województwa świętokrzyskiego to siedziba dla ponad 28 tysięcy firm, zarówno tych wielkich, jak i mniejszych. Jest również ważnym ośrodkiem akademickim, który przyciąga uwagę studentów atrakcyjną ofertą edukacyjną. Miasto skupia się na budowaniu swojego wizerunku, jako przyjaznego dla start–upów i młodych przedsiębiorców. Kielce stawiają na rozwój infrastruktury i komunikacji.

Łódź


20 funkcjonujących tu uczelni tworzy wykfalifikowaną kadrę pracowników w różnorodnych, pożądanych dziedzinach. Łódź oferuje konkurencyjne koszty najmu powierzchni biurowych w porównaniu do wielkich miast. Z racji dobrej lokalizacji i otoczenia siecią dróg i autostrad stała się atrakcyjna dla branży logistyki i transportu.

Rzeszów


Stolica województwa podkarpackiego to silny ośrodek przemysłu lotniczego, informatycznego, chemicznego, farmaceutycznego, finansowego i usługowego. W Rzeszowie mieście się ponad 23 000 przedsiębiorstw. Miasto otrzymało od Europejskiego Zgromadzenia Biznesu międzynarodowy certyfikat „ Najlepsze Miejsce dla Biznesu”.

Bydgoszcz


Bydgoszcz to miasto, które zdobyło pierwsze miejsce w raporcie „Doing Business in Poland 2015” przygotowanym przez Bank Światowy. Tutaj mieszczą się oddziały takich firm jak: Nokia, SDL Poland, Mobica Limited, PZU i Centrum Operacyjnego Banku Pocztowego. Miasto jest największym ośrodkiem akademickim w województwie kujawsko-pomorskim.

Opole


Capgemini, PWC, Asseco, Atos to tylko nieliczne z firm, które swoje ośrodki ulokowało w tym regionie. Studenci i absolwenci informatyki Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego to atrakcyjna kadra dla inwestorów z branży IT. Wśród 123 tysięcy mieszkańców Opola aż 26 tysięcy to właśnie studenci. Ze względu na 10% mniejszość niemiecką, w regionie chętnie lokują się firmy zza zachodniej granicy.

Częstochowa


W 2016 roku, Częstochowa znalazła się w raporcie PAlilZ, jako wschodząca gwiazda BPO. Według Young & Rubicam to czwarte na świecie polskie miasto pod względem siły marki. Lokalizacja przy najistotniejszych trasach komunikacyjnych Europy, przyjazna administracja, prężna współpraca na linii biznes - nauka – samorząd, to tylko nieliczne z atutów tego regionu.

Lublin


Lublin to największe i najprężniej rozwijające się miasto w Polsce Wschodniej. Od trzech lat atrakcyjność inwestycyjna Lublina wśród firm z sektora BSS rośnie wyjątkowo szybko, a wszystko dzięki silnemu zapleczu akademickiemu, wykfalifikowanej kadrze, bogatej ofercie powierzchni biurowej oraz relatywnie taniej ofercie prowadzenia działalności operacyjnej. Lublin w szczególności cieszy się zainteresowaniem branży bankowej, inwestycyjnej, ubezpieczeniowej i telekomunikacyjnej. Swoje centra operacyjne ulokowały takie firmy jak: PKO BP, Generali, Warta i Orange.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: