eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Regionalny rynek biurowy w 2016 roku

Regionalny rynek biurowy w 2016 roku

2017-02-07 00:16

Regionalny rynek biurowy w 2016 roku

Biurowce © Mike Mareen - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W 2016 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu kluczowych rynkach regionalnych naszego kraju osiągnęły niemal 4 mln mkw. Palma pierwszeństwa ciągle należy do Warszawy, natomiast w regionach widać dominację Krakowa, Wrocławia oraz Trójmiasta. Bardzo dobrze trzymał się popyt, który wyniósł 590 tys. mkw. i był tym samym o 50% wyższy od średniej z lat 2011-2015. To tyko niektóre wnioski, jakie płyną z najnowszego opracowania Cushman & Wakefield pt. "Rynek biurowy – miasta regionalne w Polsce".
Jak podaje Cushman & Wakefield, zeszłoroczny wolumen zawartych w regionach transakcji najmu osiągnął stabilizację na poziomie 585 tys. m kw. Największy udział w tej wartości miał Kraków (188 tys. mkw.), a tuż za nim podążył Wrocław (120 tys. mkw.). U schyłku grudnia 2016 r. absorbcja netto okazała się pozytywna, sięgając około 380 tys. mkw., co względem 2015 roku oznacza 9-procentowy wzrost.
- Polski rynek biurowy z impetem pędzi do przodu, czego doskonałym dowodem są dynamiczne i popularne wśród najemców regiony. Faworytami stawki pozostają niezmiennie Kraków, Wrocław i Trójmiasto, ale na brak popytu nie mogą narzekać również Łódź, Poznań czy Katowice. Z kolei Lublin i Szczecin to rynki, które charakteryzują się pokaźnym potencjałem wzrostowym. Za rozwój w regionach w znacznej mierze odpowiedzialna jest branża usług biznesowych. Obecnie polski sektor BPO/SSC to tysiąc firm, które dają zatrudnienie przeszło 200 tys. pracowników. Jesteśmy nadal atrakcyjnym miejscem do lokowania biznesu, zwłaszcza dla firm z sektora technologicznego i finansowego – mówi Krzysztof Misiak, Partner, Dyrektor Sekcji Miast Regionalnych w Cushman & Wakefield.

Powierzchnia nowej podaży sięgnęła w minionym roku 491 tys. mkw., co jest wynikiem o 34% lepszym od osiągniętego w poprzednim roku i o 75% lepszym w porównaniu ze średnią z lat 2011-2015 (280 tys. mkw.) Najbardziej na tym wzroście skorzystały rynek biurowy w Krakowie (149 tys. mkw.) oraz Wrocławiu (142 tys. m kw.).

– Silny popyt na nowoczesną powierzchnię biurową kreuje aktywność deweloperów w regionach. W tym roku, ze względu na wielkość powierzchni w budowie, spodziewamy się wysokiego poziomu podaży, porównywalnego do rekordowej wartości odnotowanej w 2016 r. Najwięcej nowych biur po raz kolejny powstanie w Krakowie, gdzie zasoby już w tym roku przekroczą 1 milion mkw. – mówi Kamila Wykrota, Partner, Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynkowych w Cushman & Wakefield.

fot. mat. prasowe

Podsumowanie 2016

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w ośmiu głównych miastach regionalnych wyniosły 3,92 mln mkw.


Silna aktywność deweloperów nieznacznie wpłynęła na średnią stopę pustostanów, która wzrosła o 1,7 p.p. do 10,8%. Wzrost współczynnika powierzchni niewynajętej zanotowały Wrocław (z 8% do 12,5%) i Kraków (z 3,7% do 7,2%), natomiast spadek dotyczył Łodzi (6,2%) oraz Poznania (13,6%). Stawki czynszów w największych miastach regionalnych pozostały stabilne i wynosiły EUR 12-14,5 mkw./miesiąc. Najwyższe czynsze wywoławcze zarejestrowano w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście.

fot. mat. prasowe

Roczna podaż powierzchni biurowej w miastach regionalnych (mkw.)

Rok 2016 był rekordowy pod względem wielkości nowej podaży dostarczonej na rynek w ośmiu głównych miastach regionalnych Polski.


– Ze względu na wysoki poziom powierzchni biurowej będącej na etapie realizacji na większości rynków regionalnych, deweloperzy i właściciele budynków mogą spodziewać się wzrostu oczekiwań najemców oraz zwiększenia pakietu zachęt. Taka sytuacja wystąpi zwłaszcza w przypadku budynków charakteryzujących się niższym standardem technicznym bądź mniej prestiżową lokalizacją – mówi Katarzyna Lipka, Associate Director z Działu Doradztwa i Badań Rynkowych firmy Cushman & Wakefield, autor raportu.

fot. mat. prasowe

Roczne wielkości popytu brutto i absorpcji netto (mkw.) w miastach regionalnych

Popyt na nowoczesną powierzchnię biurową na rynkach regionalnych utrzymał się na wysokim poziomie.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.