2017-03-17 11:41
Czy szyfrowanie danych ma sens? © Tiko - Fotolia.com
Przeczytaj także: Interaktywne zabawki zjadają dane
Smartfony, tablety, notebooki towarzyszą nam wszędzie i każdego dnia. Okazji, aby wpadły w niepowołane ręce jest niezliczenie wiele. Co więcej, wcale nie musimy paść ofiarą kradzieży. Wystarczy zaledwie kilka minut nieuwagi, zostawienie sprzętu bez opieki i cenne, a czasem nawet bezcenne informacje trafiają do zupełnie postronnej osoby. Warto jednak pamiętać, że przed tego rodzaju sytuacjami można się skutecznie zabezpieczyć.
Podstawowym krokiem, jaki możemy podjąć, jest ograniczenie dostępu do urządzenia. Służyć temu mogą najprostsze rozwiązania jak np. kod PIN, zabezpieczenie odciskiem palca czy ustawienie trudnego do rozszyfrowania hasła. To ostatnie powinno składać się z małych i dużych liter i znaków specjalnych. Każdy z tych sposobów utrudni nieautoryzowane użycie naszego telefonu – wskazuje Marcin Kujawa, inżynier ds. bezpieczeństwa informacji, ODO 24.
fot. Tiko - Fotolia.com
Czy szyfrowanie danych ma sens?
Apple podchodzi do problemu obligatoryjnie – nasze dane muszą być zaszyfrowane i nawet firma nie ma do nich żadnego dostępu.
BitLocker pozwala na szyfrowanie danych w wybranej części dysku. Dostęp do takich partycji jest uzależniony od wpisania odpowiedniego hasła. Możemy tym narzędziem zabezpieczyć także systemem operacyjny, wtedy wpisanie kodu zabezpieczającego będzie wymagane zaraz po uruchomieniu komputera. W przypadku niewpisania lub błędnego wprowadzenia hasła funkcja BitLocker zablokuje dostęp do dysku. Aby go odblokować niezbędny będzie specjalny kod – informuje Marcin Kujawa z ODO 24.Apple podchodzi do problemu obligatoryjnie – nasze dane muszą być zaszyfrowane i nawet firma nie ma do nich żadnego dostępu. Dużo łatwiej jest ochronić dane na naszym telefonie. Możemy korzystać nie tylko z funkcji blokowania ekranu, ale także z darmowych aplikacji, które pozwalają nam na szyfrowanie danych w wybranych folderach bez konieczności blokowania całej zawartości karty pamięci. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawigacja po naszym urządzeniu jest dużo prostsza – nie musimy wpisywać hasła za każdym razem, gdy chcemy skorzystać z najprostszych funkcji telefonu. Warto również pamiętać o ochronie pamięci USB czy kart SD - szyfrowanie danych, które się na nich znajdują również jest możliwe, jeśli nie konieczne. Pamiętajmy, że każdy nośnik cennych dla nas informacji powinien być zabezpieczony, a dostęp do ich zawartości ograniczony dla osób trzecich.
oprac. : eGospodarka.pl
5 kroków do prywatności na TikToku
Firmowe dane na prywatnych telefonach i laptopach. Do kupienia w komisie
Obawy o bezpieczeństwo danych hamują sprzedaż
Szyfrowanie danych ochroni twój Instagram
Administrator budynku musi chronić dane osobowe lokatorów
E-paragon - narzędzie inwigilacji?
Smartfony: kobiety boją się stracić swoje zdjęcia, ale ich nie chronią
Dokumenty aplikacyjne: ochrona danych już na etapie rekrutacji
Urządzenia mobilne: myślisz, że usunąłeś poufne dane? Możesz się zdziwić
W Internecie pojawiły się informacje o tym, że właściciele stron www powinni dostosować je do urządzeń mobilnych. Jeśli tego nie zrobią ...
6 kroków do bezpiecznej rezerwacji kwatery na wakacje 2022
Spokojny początek tygodnia i ciekawa druga połowa
Wojna zmienia rynek wynajmu mieszkań i wpływa na decyzje zakupowe
Podatek od nieruchomości: czego dotyczy, ile wynosi i czy można go obniżyć?
e-Zakupy poza Unią Europejską a podatki. Poradnik dla konsumentów.
Spadek popytu na kredyty mieszkaniowe pogłębia się
Dobra passa Catalyst