eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Warunki pracy w Polsce. Czy ciągle jest źle?

Warunki pracy w Polsce. Czy ciągle jest źle?

2017-03-14 12:31

Warunki pracy w Polsce. Czy ciągle jest źle?

Coraz więcej pracowników jest zadowolonych z komfortu pracy © Antonioguillem - Fotolia.com

Warunki pracy w Polsce stają się coraz lepsze, a pracownicy w coraz mniejszym stopniu utyskują na oferowany im komfort pracy. Czyżby wyzyskujący pracodawcy odchodzili wreszcie do lamusa? Z pewnością jeszcze nie wszyscy, ale bez wątpienia ci, którzy zrozumieli, że dbałość o zatrudnionych i wizerunek firmy staje się w dzisiejszych czasach wymagany standardem.

Przeczytaj także: Rynek pracy: kluczowe trendy 2017

W polskim społeczeństwie ciągle pokutuje mit pracodawcy - wyzyskiwacza, który nie daje umowy, nie respektuje czasu pracy i norm BHP, nie płaci za przepracowane nadgodziny i stosuje zakrojony na szeroką skalę mobbing. Przypinanie takiej łatki wszystkim jest oczywiście niesprawiedliwością, tym bardziej, że na coś zupełnie innego wskazują ostatnie doniesienia z rynku pracy.

Przykładem może tu być zlecone przez Jobsquare, a zrealizowane przez agencję SW Research badanie „Warunki pracy w Polsce 2017”, w którym opinię na temat standardów w miejscu zatrudnienia poproszono samych pracowników. Z ich odpowiedzi wynika, że nie tylko poleciliby swojego obecnego pracodawcę innym (55 proc.), ale również są zadowoleni z oferowanego im komfortu pracy (niemal 70 proc.).
– Od 1989 roku warunki pracy w przedsiębiorstwach prywatnych bardzo się zmieniły. Często są lepsze niż w firmach z Europy zachodniej i cały czas poprawiają się – przekonuje Marian Owerko wiceprezes Polskiej Rady Biznesu.

Nie tylko minimum


Polscy pracodawcy coraz częściej mają świadomość, że rynek pracownika stał się faktem, a w związku z tym oferowane zatrudnionym warunki pracy muszą być konkurencyjne. Odpowiedzi respondentów zdają się to potwierdzać - 75 proc. z nich deklaruje pracę na umowę, a średnia stawka godzinowa, którą otrzymują, zawiera się w przedziale od 16 do 20 złotych. Z deklaracji ankietowanych wynika również, że zatrudniający przestrzegają 40-godzinnego tygodnia pracy i liczą się z koniecznością wypłacania wynagrodzenia za przepracowane nadgodziny. O nieprzestrzeganiu norm i bhp wspominał z kolei tylko 1 na 7 badanych.
– Przestrzeganie prawa, przepisów zawartych w Kodeksie pracy, wypłacanie minimalnej 13-złotowej stawki godzinowej czy miesięcznego wynagrodzenia na poziomie 2000 zł – to za mało. Są to kwestie podstawowe i pracodawcy muszą je respektować – mówi Rafał Baniak Wiceprezydent Pracodawców RP.

fot. Antonioguillem - Fotolia.com

Coraz więcej pracowników jest zadowolonych z komfortu pracy

70 proc. ankietowanych podczas badania „Warunki pracy w Polsce 2017” jest zadowolonych z komfortu pracy.


Bolączki pracowników - brak awansu i stres


Badanie „Warunki pracy w Polsce 2017” ujawniło też obszary zatrudnienia, które wymagają od wielu pracodawców poprawy standardu. Najczęściej pracownicy skarżą się, że źle jest ze ścieżką rozwoju. Stagnacja, brak perspektywy na awans, to najczęstsze wskazania. Wielu badanych podkreślało, że nie ma dostępu do szkoleń podnoszących ich kompetencje. Dla co trzeciego pracownika problemem w pracy był nadmierny stres. Choć znaczny odsetek badanych był zadowolony ze swojej pensji, to jednak wciąż około 40 proc. pracowników narzeka, że ich wynagrodzenie jest zbyt niskie.
- Pracodawcy chcąc ściągnąć do siebie najlepszych kandydatów i ich zatrzymać, muszą mieć do zaproponowania coś extra. Wymagają tego w szczególności pracownicy z pokolenia X czy Y – zauważa Rafał Baniak.

Może być lepiej. Znajdź pracodawcę rekomendowanego


Dlatego Polska Rada Biznesu, Pracodawcy Rzeczpospolitej oraz Krajowa Izba Gospodarcza włączyły się w pierwszy program promocji standardów zatrudnienia Rekomendowany Pracodawca. Celem przedsięwzięcia jest promocja dobrych praktyk stosowanych przez pracodawców względem pracowników oraz wskazanie i wyróżnienie firm, które takie standardy spełniają.
– Chcemy, aby tytuł Rekomendowany Pracodawca był jasnym sygnałem dla każdego pracownika, że tutaj warto starać się o pracę – tłumaczy współorganizator programu Marcin Fiedziukiewicz.
Aby wziąć udział w programie i otrzymać tytuł Rekomendowanego Pracodawcy należy najpierw spełniać określone kryteria standardów pracy w takich obszarach jak płace, czas pracy, normy i warunki zatrudnienia oraz możliwości rozwoju. Organizatorzy poddają ocenie również system benefitów pozapłacowych. Spełnienie kryteriów w tym obszarze pozwala pracodawcy starać się o tytuł Złotego Rekomendowanego Pracodawcy.
- Niestety, niekiedy można odnieść wrażenie, że w naszym kraju więcej uwagi poświęca się negatywnym przykładom, które stanowią margines, niż uczciwym pracodawcom. Dlatego tak ważne jest pokazywanie i popularyzowanie tzw. dobrych praktyk w zatrudnieniu – przekonuje Rafał Baniak z Pracodawców RP.

Zadowolony pracownik, to atut pracodawcy


Program Rekomendowany Pracodawca dla pracowników, to wskazówka, gdzie szukać pracodawcy spełniającego i rozwijającego standardy i komfort pracy. A dla środowiska pracodawców, to jasny sygnał, które obszary zatrudnienia są ważne dla pracowników. W dobie rynku pracownika, to recepta na utrzymanie tego ostatniego, ale także sposób na budowanie przewagi nad konkurencją.
– Wysoki standard pracy to jeden z najważniejszych elementów osiągnięcia sukcesu przedsiębiorstwa. Nawet najlepszy pomysł nie jest w stanie sam się zrealizować. Dobra kadra to konkurencyjne przedsiębiorstwo nie tylko w Polsce, ale także w Europie – mówi Marian Owerko.

Informacje o badaniu
Badanie zrealizowano pod koniec lutego 2017 roku na ogólnopolskiej próbie 900 respondentów.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: