2017-03-14 12:31
Coraz więcej pracowników jest zadowolonych z komfortu pracy © Antonioguillem - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek pracy: kluczowe trendy 2017
W polskim społeczeństwie ciągle pokutuje mit pracodawcy - wyzyskiwacza, który nie daje umowy, nie respektuje czasu pracy i norm BHP, nie płaci za przepracowane nadgodziny i stosuje zakrojony na szeroką skalę mobbing. Przypinanie takiej łatki wszystkim jest oczywiście niesprawiedliwością, tym bardziej, że na coś zupełnie innego wskazują ostatnie doniesienia z rynku pracy.– Od 1989 roku warunki pracy w przedsiębiorstwach prywatnych bardzo się zmieniły. Często są lepsze niż w firmach z Europy zachodniej i cały czas poprawiają się – przekonuje Marian Owerko wiceprezes Polskiej Rady Biznesu.
– Przestrzeganie prawa, przepisów zawartych w Kodeksie pracy, wypłacanie minimalnej 13-złotowej stawki godzinowej czy miesięcznego wynagrodzenia na poziomie 2000 zł – to za mało. Są to kwestie podstawowe i pracodawcy muszą je respektować – mówi Rafał Baniak Wiceprezydent Pracodawców RP.
fot. Antonioguillem - Fotolia.com
Coraz więcej pracowników jest zadowolonych z komfortu pracy
70 proc. ankietowanych podczas badania „Warunki pracy w Polsce 2017” jest zadowolonych z komfortu pracy.
- Pracodawcy chcąc ściągnąć do siebie najlepszych kandydatów i ich zatrzymać, muszą mieć do zaproponowania coś extra. Wymagają tego w szczególności pracownicy z pokolenia X czy Y – zauważa Rafał Baniak.
– Chcemy, aby tytuł Rekomendowany Pracodawca był jasnym sygnałem dla każdego pracownika, że tutaj warto starać się o pracę – tłumaczy współorganizator programu Marcin Fiedziukiewicz.Aby wziąć udział w programie i otrzymać tytuł Rekomendowanego Pracodawcy należy najpierw spełniać określone kryteria standardów pracy w takich obszarach jak płace, czas pracy, normy i warunki zatrudnienia oraz możliwości rozwoju. Organizatorzy poddają ocenie również system benefitów pozapłacowych. Spełnienie kryteriów w tym obszarze pozwala pracodawcy starać się o tytuł Złotego Rekomendowanego Pracodawcy.
- Niestety, niekiedy można odnieść wrażenie, że w naszym kraju więcej uwagi poświęca się negatywnym przykładom, które stanowią margines, niż uczciwym pracodawcom. Dlatego tak ważne jest pokazywanie i popularyzowanie tzw. dobrych praktyk w zatrudnieniu – przekonuje Rafał Baniak z Pracodawców RP.
– Wysoki standard pracy to jeden z najważniejszych elementów osiągnięcia sukcesu przedsiębiorstwa. Nawet najlepszy pomysł nie jest w stanie sam się zrealizować. Dobra kadra to konkurencyjne przedsiębiorstwo nie tylko w Polsce, ale także w Europie – mówi Marian Owerko.
oprac. : eGospodarka.pl
Połowa pracowników w Polsce ocenia swoje miejsce pracy jako "świetne"
Relacje międzyludzkie w pracy: od kumpla do partnera?
Hays: wynagrodzenia w contractingu IT jeszcze wzrosną
Relacje międzyludzkie w pracy: jak nam się układa z przełożonymi?
Pracodawcy w Polsce mają dość pracy zdalnej
Praca w korporacji: za jaką pensję sprzedamy nasze przekonania?
Millenialsi i pokolenie Z generują dla firm dodatkowe zyski. Jak o nich dbać?
Rynek pracy CEE: bezrobocie poniżej średniej i presja płacowa
Usługi dla biznesu potrzebują pracowników. Podwyżki planuje 50% firm
Dzień dobry, czy jest możliwość zdegradowania prawonika na niższe stanowisko jeżeli pracownik przebywa aktualnie na urlopie macierzyńskim ...
Witam, od 1.03.2020 r. będę na trzymiesięcznym wypowiedzeniu z tytułu likwidacji stanowiska pracy. Czy w okresie tego wypowiedzenia mogę być ...
Ceny materiałów budowlanych. Jest szansa na powrót do normalności?
Sprzedaż nieruchomości dziecka - jak wygląda procedura?
Planujesz sprzedaż mieszkania? To dobry moment
Młodzi ludzie coraz później opuszczają dom rodzinny. Winna pandemia?
Nikkei 225 najwyżej od stycznia po "Dniu Góry"
MF zaostrza nadzór nad firmami w zakresie rejestrowania sprzedaży
CUPRA Born 2022