eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Oferty pracy: jakich kwalifikacji poszukują pracodawcy?

Oferty pracy: jakich kwalifikacji poszukują pracodawcy?

2016-12-12 10:18

Oferty pracy: jakich kwalifikacji poszukują pracodawcy?

Jakich kwalifikacji poszukują pracodawcy w Polsce? © georgejmclittle - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jakie kwalifikacje pracowników są obecnie najbardziej pożądane przez pracodawców? Znajomość języków obcych, dyplom wyższej uczelni, a może po prostu prawo jazdy? Adzuna.pl przeanalizowała bieżące oferty pracy i znalazła odpowiedzi na te pytania.

Przeczytaj także: Znajomość języków zwiększa szanse na rynku pracy

W skrócie


 • Oferty pracy zawierające wymóg posiadania prawa jazdy to 15% wszystkich ogłoszeń, z czego 12% to anonse skierowane do kierowców.
 • Biegłe władanie językiem angielskim szczególnie doceniane jest w Warszawie, gdzie tej umiejętności wymaga 35% pracodawców.
 • Oferty pracy dla osób z wyższym wykształceniem pojawiają się głównie w Warszawie (14%), Łodzi (11.6%) oraz Poznaniu (11%).

Gdzie ważne jest prawo jazdy?


Wymóg posiadania uprawnień do kierowania pojazdem najczęściej pojawia się w ogłoszeniach z branż: Logistyka i Magazyn (27%), Budownictwo (23%) oraz Inżynieria (22%). Jeżeli chodzi natomiast o lokalizację, to pracowników z prawem jazdy najczęściej poszukują pracodawcy z Gdańska (15.48%), Poznania (12.32%) i Wrocławia (12%).

Dwa ostatnie miasta to również miejsca, w których najłatwiej znaleźć pracę - na jednego bezrobotnego przypadają tam aż dwie oferty pracy. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Kraków i Katowice, którym udało się wyprzedzić piątą w rankingu stolicę.

fot. mat. prasowe

Prawo Jazdy

Co 10 oferta pracy z województwa łódzkiego zawiera wymóg posiadania prawa jazdy.


Jakie języki warto znać?


Jaki język warto znać, aby łatwiej było o znalezienie zatrudnienia? Przede wszystkim angielski. W II kwartale br. wymóg jego znajomości zawierało co piąte ogłoszenie o pracę. Na drugim miejscu niezmiennie plasuje się język niemiecki (14.5%), a na kolejnych francuski (2.4%) oraz włoski i rosyjski (1%). Jak zatem widać pracownikom przydaje się przede wszystkim znajomość angielskiego, oferty pracy narzucające władanie innymi językami to raczej nisza.

Najpopularniejsze branże


Budownictwo i Logistyka to najobszerniejsze kategorie pod względem liczby aktualnie dostępnych wakatów Polsce. W listopadzie br. 20% wszystkich ofert pracy na rynku należało do jednej z dwóch kategorii. Dalej znalazła się Sprzedaż (7%). Inżynieria (5%), Administracja (4%), Produkcja (4%) I Służba zdrowia (3.4%).

fot. mat. prasowe

Prawo jazdy, a branża

23% ogłoszeń z branży Budownictwo zawiera wymóg posiadania prawa jazdy.


Wykształcenie wyższe


W Warszawie 14% wakatów wymaga wykształcenia wyższego. To blisko dwukrotnie więcej niż w Polsce ogółem (8.84%). Nie wiele w tyle za Warszawą znalazła się Łódź (11.6%) i Poznań (11%). Kraków znalazł się w tyle za Gdańskiem (8.39%), oraz Wrocławiem (8.84%) gdyż niecałe 8% wakatów wymaga wykształcenia wyższego w treści oferty pracy.

fot. mat. prasowe

Wykształcenie wyższe

Wyższe wykształcenie wymagane jest w 14% ofert z Mazowsza.


Raport został opracowany na podstawie danych z wyszukiwarki Adzuna uzyskanych w Listopadzie br.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

 • Re: Oferty pracy: jakich kwalifikacji poszukują pracodawcy?

  Lilalala / 2020-04-16 14:06:27

  Myślę, że języki są najważniejsze. Ciężko mi było znaleźć pracę bez znajomości drugiego języka, dlatego zapisałam się na rosyjski do Demostenes. Zajęcia są super!
  odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Oferty pracy: jakich kwalifikacji poszukują pracodawcy?

  Kajka11 / 2020-04-17 12:16:52

  A ja uwielbiam uczyć się języków obcych, to moja pasja! Uczę się w szkole Demostenes, ostatnio zaczełam język niemiecki (umiem już angielski i rosyjski). Mam nadzieję, że w przyszłości pracodawcy będą się o mnie bić hahah XD odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Oferty pracy: jakich kwalifikacji poszukują pracodawcy?

  Alllia / 2020-06-09 13:24:43

  Prawda jest taka, że trzeba umieć się sprzedać. W trakcie jednej z rozmów rekrutacyjnych zauważyłam, że rekrutek ma wątpliwości co do mojego wykszałcenia (studia kończyłam na innym kierunku niż ten w którym szukałam pracy). Zmieniłam więc tor rozmowy na moje umiejętności językowe, powiedziałam jakie kursy zrobiłam w szkole Demostenes i wygrałam. Udało mi się dostać pracę, bo umiałam zaznaczyć swoje mocne strony. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: