eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 10/2006 (06-12.03.2006)

Tydzień 10/2006 (06-12.03.2006)

2006-03-11 13:49

Przeczytaj także: Tydzień 9/2006 (27.02-05.03.2006)

  • Negocjacje w ramach WTO w sprawie liberalizacji światowego handlu, w części dotyczącej ograniczenia subsydiów dla rolnictwa i ceł na wyroby przemysłowe zbliżają się do końca. Podczas obrad w Londynie osiem państw zaproponowało zwołanie światowego szczytu w celu usunięcia ostatnich przeszkód.
  • W styczniu amerykański import wzrósł o 3,5% r/r, a eksport zwiekszył się o 2,5% r/r. Deficyt handlowy pobił kolejny rekord i wyniósł w styczniu 68,5 mld USD (w grudniu był na poziomie 65 mld USD. W całym ubiegłym roku deficyt handlowy wyniósł 723,6 mld USD.
  • W końcówce 2004 roku spadło tempo wzrostu gospodarczego w USA (do 1,2% w czwartym kwartale, przy 3,5% w skali roku). Wywołało to niepokój. Jednak eksperci OECD optymistycznie stwierdzają, że w ostatnich miesiącach wzrastają wskaźniki optymizmu i wzrasta poziom inwestowania (w tym roku do 5% 5/r) w gospodarkach strefy euro. Także podobne zjawiska obserwuje się w USA i w Japonii. OECD zwraca uwagę, że japońska gospodarka znakomicie wykorzystuje ożywienie gospodarcze w krajach azjatyckich, a jej inwestycje wzrosną w tym roku nawet o 10% r/r. Zresztą coraz bardziej utrwala się pogląd, że głównym rywalem gospodarczym USA stają się teraz kraje azjatyckie, w tym Chiny i Indie, a nie jak dotąd Unia Europejska.
  • Według ekspertów Economist Intelligence Unit (EIU) chińska gospodarka zwolni w tym roku tempo swego wzrostu i jej PKB wzrośnie tylko o 8,6% (w 2005 wzrost te wyniósł 9,9%).
  • AT&T - jeden z największych amerykańskich koncernów telekomunikacyjnych ma przejąć swojego konkurenta, firmę BellSouth. Planowana transakcja jest wyceniana na 67 mld USD. Roczne przychody AT&T po tej fuzji będą na poziomie ok. 140 mld USD. W ten sposób AT&T przejmie pełną kontrolę nad firmą Cingular - największym amerykańskim operatorem telefonii komórkowej,. AT&T jest już właścicielem 60% akcji tej spółki, reszta należy właśnie do BellSouth. Nowy gigant mając w swojej ofercie wszystkie dostępne usługi telekomunikacyjne i obsługując ponad połowę największych amerykańskich przedsiębiorstw z listy Fortune 1000 będzie najsilniejszym graczem na tym rynku. Transakcja wymaga jeszcze zgody amerykańskiego urzędu antymonopolowego oraz federalnego urzędu ds. Telekomunikacji.
  • Według chińskiego rządu tegoroczny wzrost gospodarczy wyniesie ok. 8% (w 2005 wyniósł on 9,9%). Tegoroczny deficyt jest planowany na poziomie 37 mld USD.
  • Ponad 60 % obywateli Chin (z 1,3 mld) mieszka na wsi. W 2006 roku Chiny wydadzą ok. 42,3 mld USD na rozwój terenów wiejskich (to wzrost o 14%).
  • Firmy gazowe Rosji i Chin porozumiały się co do warunków budowy gazociągu między obu krajami.
  • Na Morzu Wschodniochińskim, pomiędzy Tajwanem i Japonią są wyspy Senkau/Diaoyu, które są przedmiotem sporu pomiędzy Japonią i Chinami. Japonia przejęła je po wygranej wojnie w 1895 roku. W rejonie tych wysp odkryto znaczące złoża ropy i gazu. Prowadzone są rozmowy na temat wspólnej eksploatacji tych złóż, chociaż na razie bez rezultatu. Nie udało się też ustalić przebiegu granic morskich w 200 milowych wyłącznych strefach ekonomicznych.
  • Japońskie rezerwy dewizowe zmalały w lutym do ok. 850 mld USD (w styczniu były na poziomie ok. 851,7 mld USD). Około 90% tych rezerw to amerykańskie bony skarbowe.
  • W Rosji zatwierdzono trasę ropociągu z Tajszet (wschodnia część Syberii) do azjatyckiego wybrzeża Pacyfiku. Rurociąg będzie miał długość ponad 4 tysiące kilometrów.
  • Od 2007 roku rozpocznie się w Kuwejcie eksploatacja ostatnio odkrytych złóż ropy (w ten sposób udokumentowane zasoby ropy w tym kraju wzrosną o 10%) i gazu (są to pierwsze udokumentowane i znaczace złoża gazu w tym kraju). Nowe złoża ropy są szacowane na 12-13 mld baryłek, a gazu na ok. 1 bln m sześciennych.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

W CODZIENNE ŻYCIE ŚWIATA WKOMPONOWANE SĄ TAKŻE NIESZCZĘŚCIA.

Każdego roku notujemy coraz to nowsze rekordy w różnych dziedzinach życia społecznego. Jednak nie zawsze są to rezultaty warte starań, by je podnosić na wyższy poziom. Patrząc na ubiegły rok z punktu widzenia poziomu wypłat odszkodowań za straty będące skutkiem katastrof, to był to rok rekordowy. Firmy ubezpieczeniowe za zaistniałe szkody (w wiekszości za straty materialne) wypłaciły ok. 83 mld USD i z tego punktu widzenia był to najkosztowniejszy dla nich rok. W światowych katastrofach zginęło ok. 97 tys. osób.

Dobrą podstawą do skomentowania tego typu wydarzeń w roku ubiegłym jest raport szwajcarskiej firmy reasekuracyjnej Swiss Re (jest to światowy lider na tym rynku), która zapewnia ochronę finansową dla firm ubezpieczeniowych. Każdego roku firma ta definiuje kryteria, które kwalifikują nieszczęśliwe wydarzenie do grupy katastrof. W 2005 roku definiowano katastrofę jako nieszczęśliwe wydarzenie, w wyniku którego zginęło nie mniej niż 20 osób, a sumaryczne straty pokryte przez ubezpieczycieli były na poziomie 77,5 mln USD. Trzeba tu jednak dodać, że kryteria dotyczące wypadków lotniczych i morskich były niższe.

Swiss Re w swoim raporcie za 2005 rok wykazała, że świat przeżył ok. 400 katastrof, których przyczyną był człowiek lub siły przyrody. Ich raport wskazuje, że kataklizmy w 2005 roku spowodowały straty w wysokości 230 mld USD, z czego tylko ok. 30% zostało pokryte z ubezpieczeń, bo reszta poszkodowanych nie była ubezpieczona (w 2004 roku firmy ubezpieczeniowe wypłaciły za szkody wywołane katastrofami 48 mld USD, a za najwiekszą katastrofę uznano tsunami na Oceanie Indyjskim).

Rok 2005 zaznaczył się dwoma gigantycznymi katastrofami. Były to:

- trzęsienie ziemi w Kaszmirze. Spowodowało ono śmierć ok. 73 tysięcy osób, z których większość ofiar nie była ubezpieczona. Ten kataklizm nawiedził nestety bardzo biedny region świata, więc szkody wywołane trzęsieniem ziemi oszacowano były jedynie na 5 mld USD.

- huragan Katrina w Zatoce Meksykańskiej. W tym przypadku szkody wyceniono na 135 mld USD. I w tym przypadku firmy ubezpieczeniowe wypłaciły z polis znacznie mniej, bo tylko 45 mld USD.

Należy tu dodać, że rekordowe skutki huraganu Katrina zwiększyły kolejne dwa jesienne huragany Rita i Wilma. Za ich straty firmy ubezpieczeniowe zapłaciły ok. 20 mld USD.

W raporcie Swiss Re znajduje się też lista katastrof spowodowane przez człowieka. Jest w nim m.in. 16 katastrof lotniczych, 45 morskich z udziałem statków (w tym 38 z udziałem statków pasażerskich) oraz 22 akty terroru. Z pojedynczych, bardziej znanych wypadków największe wypłaty spowodowały terrorystyczne zamachy bombowe w Londynie, gdzie zginęło 56 osób, ponad 700 zostało rannych, a straty wyceniono na 1,7 mld USD.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: