eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › E-zakupy: ile i na co wydajemy w sieci?

E-zakupy: ile i na co wydajemy w sieci?

2016-09-29 12:41

E-zakupy: ile i na co wydajemy w sieci?

Ile i na co wydajemy w sieci? © mangpor2004 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Coraz większa rzesza Polaków deklaruje, że robi zakupy w Internecie. Nie tylko jednak jest nas coraz więcej, ale i więcej wydajemy. Mężczyźni lubują się zwłaszcza w elektronice, a kobiety w zakupach odzieżowych. Spore wydatki generuje również kultura. Do jakich jeszcze wniosków prowadzi raport o polskim e-handlu?

Przeczytaj także: Polacy o handlu internetowym

Potwierdzenie rosnących wydatków na zakupy w sieci znajdujemy w raporcie „E-commerce w Polsce 2016. Gemius dla e-Commerce Polska”. Deklaracje ankietowanych wskazują bowiem, że co czwarty e-konsument chce wydawać więcej. Większy optymizm w tej kwestii charakteryzuje mężczyzn - to oni w większym stopniu niż kobiety planują zwiększenie wydatkowanej kwoty. Co najważniejsze jednak, zaledwie 6 proc. badanych wskazuje, że w bieżącym roku wydatki ograniczy.
─ Wzrost wydatków Polaków w internecie jest zupełnie naturalny, a powodów jest kilka. ─ mówi Marek Molicki, ekspert Gemiusa. ─ E-commerce jest coraz bardziej powszechną i naturalną metodą robienia zakupów. Z jednej strony mamy większe zaufanie zarówno do sklepów jak i systemów płatności, z drugiej dla wielu Polaków taka forma zakupów jest najwygodniejsza i pozwala oszczędzać czas, a nierzadko również pieniądze. Sporą grupę kupujących w sieci stanowią najmłodsi klienci czyli osoby w wieku 15─24 lata ─ są to ludzie, dla których zakupy w internecie są tak naturalne jak np. dla 40-latków kupowanie prasy w kiosku. Zakładam, że spora grupa konsumentów kupuje dokładnie to samo i za tyle samo co wcześniej, różnica jest taka, że nie robią tego teraz w sklepach tradycyjnych tylko w internetowych. Warto też zauważyć, że marketerzy coraz chętniej i przede wszystkim skuteczniej korzystają z usług i narzędzi pozwalających na optymalizację wskaźnika konwersji. Umiejętność analizowania danych i wyciągania właściwych wniosków pozwala na zwiększanie wartości koszyka nie tylko w czasie pierwszych zakupów, ale też motywowanie klientów do kolejnych. Tu marketerzy mają nadal dużo do zrobienia i nie mam wątpliwości, że np. skuteczne łączenie cookiesów i danych z CRM oraz przekazywanie odpowiednich wniosków do call-center w czasie rzeczywistym może w pewnych przypadkach znacząco zwiększyć sprzedaż i sprawić, że Polacy będą wydawać jeszcze więcej w sklepach internetowych. To tylko jeden z przykładów, a możliwości jest naprawdę dużo ─ dodaje Molicki.

fot. mat. prasowe

Ile Polacy wydają na e-zakupy?

Kobiety więcej wydają na odzież, mężczyźni na elektronikę.─ Wyniki raportu „E-commerce w Polsce 2016. Gemius dla e-Commerce Polska” jednoznacznie wskazują na kilka zjawisk ─ mówi Prof. Grzegorz Mazurek z Akademii Leona Koźmińskiego. ─ Po pierwsze, konsumenci stają się jeszcze bardziej wymagający jeśli chodzi o ofertę internetową ─ oczekują niższych cen i szerokiego asortymentu. Po drugie, potwierdza się fakt, że wbrew pozorom odzież, dodatki i akcesoria są niezwykle ważną kategorią produktów dobrze sprzedających się przez internet. Drobne odchylenia deklarowanych kwot wydatków na kanał online nie wydają się zaburzać ogólnego trendu wskazującego na to, że e-zakupy stają się codziennością dla ogromnej grupy Polaków. Dobrze, jeśli firmy to docenią i skorzystają z możliwości, jakie daje e-handel ─ dodaje Mazurek.

Więcej na modę, mniej na urządzenia mobilne


E-konsumenci więcej niż przed rokiem płacą za produkty związane z modą. Na odzież, akcesoria i dodatki Polacy wydają średnio 83 zł miesięcznie, czyli o 8 zł więcej niż deklarowali w ubiegłym roku. W pięciu na sześć najpopularniejszych kategorii produktów kupowanych online (urządzenia mobilne, multimedia, bilety do kina i teatru, obuwie i sprzęt RTV/AGD), badani zadeklarowali niższą kwotę miesięcznych wydatków niż w roku ubiegłym. Największy spadek deklarowanych miesięcznych wydatków ─ o 8 zł mniej ─ odnotowano w kategorii urządzeń mobilnych.

fot. mat. prasowe

Ile Polacy wydają na e-zakupy?

Kobiety więcej wydają na odzież, mężczyźni na elektronikę.


Ile i na co wydajemy w sieci?


Zakup obuwia w internecie to średni miesięczny wydatek na poziomie 77 zł. Panie wydają miesięcznie więcej niż panowie na książki, płyty i filmy – odpowiednio 41 zł i 33 zł. Ta kategoria produktów, w ujęciu kwotowym, jest także domeną osób powyżej 24 roku życia. Bilety do kina i teatru to deklarowany miesięczny wydatek na poziomie 36 zł. Widoczna jest także przewaga kwoty deklarowanej na te produkty przez najstarszych badanych (50+) nad wydatkami grup młodszych.
─ To, że co czwarty konsument deklaruje zwiększenie wydatków na zakupy przez internet potwierdza, iż Polacy coraz bardziej doceniają i przekonują się do tej formy zakupów. E-zakupy są nie tylko wygodniejsze, dają możliwość większego wyboru, szybkiego porównania oferty, ale przede wszystkim można je realizować o dowolnej porze przez całą dobę ─ wyjaśnia Patrycja Sass-Staniszewska z Izby Gospodarki Elektronicznej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: