eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan

Indeks biznesu PKPP Lewiatan

2006-03-04 00:04

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).

O ile kwartalny indeks popytu obniżył się o 6 punktów do 51 punktów, to indeks roczny umocnił się o kolejne dwa punkty do rekordowego poziomu 67 punktów. Oznacza to spodziewane przejściowe ostudzenie dynamiki popytu w pierwszym kwartale przy bardzo optymistycznych prognozach rocznych. Oczekuje się, że popyt krajowy powinien stać się istotnym czynnikiem wzrostu gospodarczego w tym roku. Na dynamikę popytu konsumpcyjnego powinny pozytywnie wpływać utrzymujący się, dzięki niskiej inflacji, wzrostowi zatrudnienia i płac nominalnych, stabilny wzrost realnego funduszu wynagrodzeń, przewidywana waloryzacja emerytur i rent, a także dopłaty bezpośrednie dla gospodarstw rolnych.

Natomiast dane o inwestycjach za ostatni kwartał ub. roku, podobnie jak silny styczniowy wzrost kredytów przedsiębiorstw (największy od trzech lat) świadczą o inwestycyjnym ożywieniu przedsiębiorstw. Jeżeli te tendencje się utrzymają, można się spodziewać nawet dwucyfrowej dynamiki inwestycji, a popyt inwestycyjny stanie się w tym roku znaczącym komponentem popytu krajowego. Wydaje się też, że mimo silnej realnej aprecjacji złotówki konkurencyjność eksportu nie ulegnie zasadniczemu osłabieniu, przede wszystkim z powodu wzrostu wydajności i jakościowej poprawy jego struktury, co sukcesywnie obniża cenę euro wyznaczającą granicę opłacalności eksportu.

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej).

Indeksy finansów uległy dalszemu niewielkiemu osłabieniu, co wynika z faktu, że silny kurs złotego i niska inflacja w kraju wpływają na zawężenie marży rentowności, a wzrost aktywności inwestycyjnej wpłynie na pogorszenie bardzo wysokich dotąd wskaźników płynności. Wydaje się, że bardzo dobre wyniki finansowe, wykazywane od ponad półtora roku przez przedsiębiorstwa, ulegną już w tym roku pogorszeniu, a jednocześnie zaczną maleć depozyty bankowe firm. Zaobserwowane w styczniu tendencje już na to wskazują. W ujęciu rocznym wzrost sumy zobowiązań przedsiębiorstw wobec banków był w styczniu największy od prawie trzech lat, a jednocześnie zmalała wartość ich depozytów. Korzystnie rysuje się perspektywa zwiększania zobowiązań kredytowych wobec dalszych redukcji stóp procentowych.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia oraz stopień konkurencyjności gospodarki).

Indeks makroekonomiczny kwartalny nie uległ zmianie, natomiast pogorszyły się, choć nieznacznie, indeksy roczny i półroczny, pozostając jednak nadal na wysokim poziomie i rosnąc wraz z wydłużeniem horyzontu czasowego. Utrzymują się mocne fundamenty makroekonomiczne, jak niemal zrównoważony bilans handlowy i płatniczy z zagranicą, nieoczekiwana nadwyżka budżetowa w styczniu, niska inflacja i stopniowo rosnące zatrudnienie. Udało się też w końcu uchwalić ustawę budżetową na rok bieżący.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Pewnej poprawie uległy indeksy polityczne kwartalny i półroczny, prawdopodobnie w związku z uchwaleniem ustawy budżetowej, ale jednocześnie gwałtownie pogorszył się, sięgając dna, indeks roczny, co sygnalizuje wątpliwe szanse na ustabilizowanie sceny politycznej w dłuższym okresie.

fot. mat. prasowe



poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: