eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan

Indeks biznesu PKPP Lewiatan

2006-03-04 00:04

Indeks biznesu PKPP Lewiatan

Luty 2006 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan odnotował kolejną kwartalną korektę w dół, jednak indeks roczny zachował prawie niezmieniony wysoki poziom 65 punktów, tylko jeden punkt mniej niż miesiąc wcześniej. W pierwszym kwartale oczekuje się pewnego zwolnienia tempa wzrostu w stosunku do ostatniego kwartału ub. roku, jednak prognozy na cały rok są nadal optymistyczne.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2012

W gospodarce utrzymują się tendencje wzrostowe, zapoczątkowane ożywieniem koniunktury w drugiej połowie, a szczególnie w końcówce ub. roku. Nie można jednak nie zauważyć, że w porównaniu do grudnia zarówno wartość produkcji sprzedanej przemysłu, jak i wolumen eksportu uległy w styczniu zmniejszeniu o ponad 8 proc., podobny spadek odnotowano też w produkcji budowlanej. O ile więc w ujęciu rocznym trend wzrostowy wydaje się niezagrożony, z uwagi na odradzający się popyt krajowy, to kwartalne osłabienie dynamiki wzrostu jest więcej niż prawdopodobne. Natomiast dane o inwestycjach za ostatni kwartał ub. roku, podobnie jak silny styczniowy wzrost kredytów przedsiębiorstw (największy od trzech lat) świadczą o inwestycyjnym ożywieniu i jeżeli te tendencje się utrzymają, możemy się spodziewać nawet dwucyfrowej dynamiki inwestycji w tym roku.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lutym odnotował kwartalnie kolejną 3-punktową korektę w dół do 53 punktów, podobnie indeks półroczny uległ 2-punktowej redukcji, a jedynie indeks roczny zachował prawie niezmieniony wysoki poziom 65 punktów (tylko jeden punkt mniej niż miesiąc wcześniej). Zasadniczo indeks roczny po odbiciu w styczniu o 10 punktów w górę w stosunku do ubiegłego roku utrzymuje się w tej pozycji. W pierwszym kwartale oczekuje się pewnego zwolnienia tempa wzrostu w stosunku do ostatniego kwartału ub. roku, jednak prognozy na cały rok są nadal optymistyczne. Również indeks półroczny, pomimo lekkiej redukcji, pozostaje na wysokim poziomie powyżej 60 punktów.

W gospodarce utrzymują się generalnie tendencje wzrostowe, zapoczątkowane ożywieniem koniunktury w drugiej połowie, a szczególnie w końcówce ub. roku. Wskazują na to lepsze od oczekiwanych wyniki produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej w styczniu w porównaniu do tych sprzed roku oraz nadal wysoki eksport mimo znacznej aprecjacji złotego. Nie można jednak nie zauważyć, że w porównaniu do grudnia zarówno wartość produkcji sprzedanej przemysłu, jak i wolumen eksportu uległy w styczniu zmniejszeniu o ponad 8 proc., podobny spadek odnotowano też w produkcji budowlanej. O ile więc w ujęciu rocznym trend wzrostowy wydaje się niezagrożony z uwagi na odradzający się popyt krajowy, tak konsumpcyjny jak i inwestycyjny, to kwartalne osłabienie dynamiki wzrostu jest więcej niż prawdopodobne.

fot. mat. prasowe


 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: