eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rotacja i zaangażowanie pracowników, czyli o największych wyzwaniach HR

Rotacja i zaangażowanie pracowników, czyli o największych wyzwaniach HR

2016-07-14 11:43

Rotacja i zaangażowanie pracowników, czyli o największych wyzwaniach HR

Jakie są największe wyzwania HR? © princerko - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Aby sprostać dzisiejszemu rynkowi, współczesne działy HR muszą przede wszystkim skupić się na budowaniu zaangażowania kadr oraz przedsięwziąć kroki zapobiegające nadmiernej fluktuacji pracowników. HR-owcy przebadani na potrzeby badania zrealizowanego przez Studio Wiedzy deklarują jednak odpowiednie przygotowanie do zbliżających się wyzwań. Odpowiedzi na inne, kluczowe dla branży pytania prezentuje raport #TrendyHR_2016.

Przeczytaj także: Rola działu HR w obecnych czasach

Zarządzanie zasobami ludzkimi oraz rola działów HR ulega niemal nieustannym przeobrażeniom. Jeszcze do niedawna pracownicy działów HR odpowiadali głównie za administrację oraz realizację zadań, które zlecała im firma. Dzisiaj sytuacja kształtuje się odmiennie - działy HR przyjmują bowiem rolę strategicznego partnera w biznesie. Przestają też kojarzyć się wyłącznie z przywiązanymi do biurka kadrami. Współczesne zespoły personalne opuszczają swój pokój, czasami firmę, słowem wychodzą poza swoją strefę komfortu. HR rozumie, że musi odpowiadać na ciągle zmieniające się potrzeby rynku pracy, kandydatów oraz pracowników.

Wyniki badania #TrendyHR_2016 wyraźnie pokazują obecną funkcję zarządzania zasobami ludzkimi w organizacjach. Zdecydowana większość przebadanych specjalistów HR stwierdziła, że pełni rolę partnera biznesowego, odpowada za realizację procesów ZZL oraz wspiera zmiany w organizacji. Zaledwie 15% ankietowanych określiło siebie jako administratora – warto przy tym podkreślić, że w tych 15% duże firmy stanowoły tylko 9%.
Aby odpowiedzieć na te oczekiwania i potwierdzić swoją rolę jako strategicznego partnera biznesu, HR musi dysponować twardymi, liczbowymi danymi, które pomagają wyznaczać mierzalne cele i pokazywać stopień ich realizacji, opisują wprowadzone zmiany i potwierdzają skuteczność zaproponowanych rozwiązań. Nie jest to łatwe, bo często wymaga skwantyfikowania rzeczy z pozoru niepoliczalnych, które dotychczas nie były przedmiotem głębszych analiz. Na szczęście z pomocą przychodzą nowoczesne narzędzia analityczne, ułatwiające pracę z różnorodnymi danymi i „przełożenie” miękkiego HR-u na uwielbiany przez biznes język liczb. – mówi Michał Szot, Dyrektor Programowy w Studio Wiedzy.

fot. mat. prasowe

Najważniejsze wyzwania HR

Największym wyzwaniem HR pozostaje pozyskiwanie pracowników.


Excel w HR?


Z badania #TrendyHR_2016 wynika, że wiele również pozostaje do zrobienia w obszarze narzędzi wspierających zarządzanie personelem w organizacjach. Jak się okazuje, nadal podstawowym narzędziem pracy osób odpowiedzialnych za HR jest Excel i „ręczne” raportowanie podstawowych wskaźników z tego obszaru.

fot. mat. prasowe

Narzędzia wspierające zarządzanie personelem

6 na 10 respondentów korzysta z własnych rozwiązań opracowanych na bazie platform typu MS Office.


Badanie pokazuje ponadto, że wiele organizacji (60%) wciąż nie jest przygotowanych do wykorzystywania nowoczesnych, dostępnych na rynku systemów informatycznych. Jest to tym bardziej ciekawe, że aż 53% uważa to za ważny, a kolejne 12% za kluczowy element z punktu widzenia optymalizacji procesów HR.
Oprócz wielu korzyści, jakie niesie wdrożenie rozwiązań IT do firmy, tj. przyśpieszenie realizacji projektów HR czy dostęp do potrzebnych danych na różnych szczeblach struktury, kompleksowa obsługa całego cyklu życia pracownika w jednym systemie, pozwala na stworzenie pełnego obrazu, zarówno poszczególnych osób, jak również całej organizacji. Warto podkreślić, iż wszystkie zbierane informacje mogą być automatycznie przetwarzane w postaci różnego rodzaju raportów i zestawień dostępnych dla wszystkich zainteresowanych osób: specjalistów HR, menedżerów i samych pracowników. – mówi Piotr Pszczółkowski, Prezes Zarządu HRtec.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: