eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › NBP: rynek pracy w Polsce w I kw. 2016

NBP: rynek pracy w Polsce w I kw. 2016

2016-07-12 11:03

NBP: rynek pracy w Polsce w I kw. 2016

Rynek pracy w Polsce w I kw. 2016 © Janina Dierks - Fotolia.com

W I kw. 2016 r. nadal poprawiała się sytuacja na rynku pracy. Wskazują na to dane z sektora przedsiębiorstw oraz gospodarki narodowej. Zatrudnienie na podstawie danych ankietowych także odnotowało wysoki wzrost, lecz dynamika jest nieco niższa ze względu na znaczne obniżenie populacji Polski w danych BAEL. Pomimo wysokiego popytu na pracę wzrost wynagrodzeń nie przyśpieszył.

Przeczytaj także: NBP: rynek pracy w Polsce w IV kw. 2015

Dynamicznie wzrastała liczba osób pracujących wg BAEL. W I kw. br. wzrosła o 1,1% r/r. Korekta populacji BAEL wpłynęła obniżająco na tę dynamikę (szacunek bez korekty: 1,9%). Najszybciej wzrastała liczba pracujących w przemyśle, ale to ponownie usługi były odpowiedzialne za większość wzrostu zatrudnienia. Wzrost zatrudnienia występował pomimo ponownych spadków liczby osób pracujących w rolnictwie. Wzrost liczby osób pracujących związany był głównej mierze z zatrudnieniem najemnym oraz w mniejszym stopniu z samozatrudnieniem poza rolnictwem.

Podaż pracy spadła, pomimo nieznacznego wzrostu współczynnika aktywności zawodowej – rosnąca aktywność nie równoważy negatywnych tendencji demograficznych. Maleje pozytywny wpływ na podaż pracy wzrostu aktywności zawodowej osób w wieku przedemerytalnym. W najbliższych kwartałach można oczekiwać systematycznego spadku liczby aktywnych zawodowo.

Stopa bezrobocia BAEL osiągnęła poziom 6,3% (sa), tj. znacznie poniżej historycznego minimum z 2008 roku (7,0% sa). Odzwierciedla to zarówno wysoki popyt na pracę, jak i spadającą podaż pracy.

Dynamika płac w gospodarce w I kw. 2016 r. utrzymała się na stabilnym poziomie zbliżonym do 3% r/r, który obserwowany jest od około roku, pomimo wzrostu popytu na pracę. Wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw jest nieco szybszy niż w całej gospodarce, a dane miesięczne wskazują, że przyspiesza dynamika płac w usługach.

Wzrost ULC w gospodarce pozostaje relatywnie niski, choć nieco przyśpieszył pod wpływem obniżenia się wzrostu wydajności pracy w I kw. 2016 r. Obniżenie się wydajności było wyraźnie odczuwalne zwłaszcza w budownictwie i wiązało się prawdopodobnie ze słabszymi danymi o inwestycjach w I kw. br.

fot. Janina Dierks - Fotolia.com

Rynek pracy w Polsce w I kw. 2016

W I kw. 2016 r. nadal poprawiała się sytuacja na rynku pracy.


Analizy pogłębione
Źródła i konsekwencje aktualizacji danych o ludności Polski w BAEL


GUS w I kw. b.r. skokowo obniżył szacunek populacji Polski o ok. 250 tys. osób. Utrudnia ocenę faktycznych zmian na rynku pracy w ostatnich kwartałach. Bez zmian pozostały wskaźniki struktury takie jak wskaźniki aktywności zawodowej czy stopa bezrobocia. Dynamika miar absolutnych takich jak przyrost liczby osób pracujących lub aktywnych zawodowo w ujęciu rocznym i kwartalnym uległa zmianie. Celem niniejszej analizy jest pokazanie kierunku i szacunków skali wpływu korekty populacji na ocenę procesów na rynku pracy.

Uogólnienie wyników badań ankietowych BAEL na całą populację wymaga informacji na temat liczby ludności Polski według wieku, płci i miejsca zamieszkania w momencie przeprowadzania badania. Zmiany liczby ludności związane z ruchem naturalnym (urodzeniami i zgonami) powinny być aktualizowane w BAEL w każdym kwartale, natomiast saldo migracji raz na rok. Trudności z dostępem do spójnych danych o ruchu naturalnym i migracjach ze źródeł administracyjnych w 2015 roku sprawiły, że populacja nie była zmieniana. Dopiero w I kw. br. GUS wprowadził wszystkie skumulowane korekty liczby ludności, obniżając szacunek populacji o ok. 250 tys. osób (por. Wykres R1.1). Zmiana szacunku ludności wprowadzona w I kw. 2016 r. jest rzeczywiście wysoka na tle poprzednich kilku lat, lecz nie odbiega od dostosowań w latach 1995-2010, a jej skala wynikała z faktu, że rzeczywiste zmiany ludności Polski nie były uwzględniane.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: