eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jako jedyni w Europie zwiększamy wydatki na obronność

Jako jedyni w Europie zwiększamy wydatki na obronność

2016-07-12 10:46

Jako jedyni w Europie zwiększamy wydatki na obronność

Polska zwiększa wydatki na obronność © Przemysław Szabłowsk - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Do 2020 roku 50 państw uchodzących za liderów w dziedzinie obronności wyda na ten cel około 1,6 bln dolarów - głosi najnowsza edycja raportu Deloitte „Global Defense Outlook 2016. Shifting Postures and Emerging Fault Lines”. Budżet na obronność ciąć zamierzają m.in. Stany Zjednoczone, odwrotne plany mają Chiny, Korea Południowa, Australia, a także Polska, co jest o tyle istotne, że jednym z ryzyk w obszarze wojskowości może być bez wątpienia przebiegająca przez Europę Środkowo-Wschodnią linia podziału pomiędzy państwami NATO a Rosją.

Przeczytaj także: Wydatki na wojsko 2014

Jak czytamy w raporcie, wydatki, które ponosi na obronę 50 liderów obronności stanowią aż 95% globalnego budżetu na cele wojskowe. Do 2020 roku ich nakłady na ten cel nie ulegną zmianie i sięgną około 1,6 bln dolarów. Okazuje się również, że 92 proc. budżetów należy do krajów, które w ciągu ostatnich pięciu lat zdecydowały się na modernizację swoich strategii obronnych.
„Pomiędzy 2016 a 2020 rokiem dwanaście krajów z grupy liderów zredukuje swoje wydatki o 44 mld, w tym USA aż o 38 mld. Z kolei szesnaście krajów zwiększy budżet o ponad miliard dolarów rocznie, wzbogacając globalny budżet obronny o 91 mld. Aż 80 proc. tej sumy będą stanowić zwiększone wydatki na wojsko w Chinach, Indiach, Korei Południowej i Australii” – wyjaśnia Piotr Świętochowski, Dyrektor w Dziale Audytu, ekspert ds. przemysłu obronnego, Deloitte.

W tym roku eksperci Deloitte po raz pierwszy przedstawili wskaźnik Defense Posture Index, pokazujący skalę zaangażowania poszczególnych państw w dziedzinę obronności. Na jego poziom składa się siedem czynników: udział sektora obronnego w PKB, w rynku pracy, w rządowych wydatkach brutto, łączna liczba głowic jądrowych, konflikty zewnętrzne, liczba zgonów na polu walki oraz eksport broni. Decyzje danego państwa podejmowane w tych siedmiu obszarach odzwierciedlają jego łączne zaangażowanie w dziedzinę obronności. Jak się okazuje wskaźnik ten obliczony dla całej grupy 50 państw spadł ze 100 punktów wyjściowych w 2011 r. do 98 punktów obecnie. Najwyższe DPI ma Rosja, Izrael i USA (180), a najniższe Dania, Indonezja i RPA (66). Sześć spośród dziesięciu z najwyższymi wynikami państw jest jednocześnie potęgami nuklearnymi. Ranking Defense Posture Index wskazuje, że jedynie 9 z 50 państw, zwiększyło swe zaangażowanie w obronność w ciągu ostatnich pięciu lat. Zaledwie jedno z nich (Francja) leży w Europie, a pozostałych osiem w Afryce, regionie Azji i Pacyfiku oraz na Bliskim Wschodzie.

fot. Przemysław Szabłowsk - Fotolia.com

Polska zwiększa wydatki na obronność

Do 2020 roku Polska zwiększy swój budżet obronny o 2 mld dolarów.


Raport dzieli 50 państw wydających najwięcej środków na wojsko na pięć grup pod względem prognozowanego wzrostu wskaźników ekonomicznych w latach 2016-2020 i wzrostu wydatków na obronność (Higher-Growth Spenders, Economizers, Higher-Growth Balancers, Lower-Growth Balancers, Outliners).
„Polska jako jedyny spośród analizowanych krajów w Europie została zakwalifikowana do grupy Higher-Growth Spenders, czyli państw, które w tych latach będą planowały wzrost budżetów obronnych na najbardziej dynamicznym poziomie 3-7 proc. rocznie. Oprócz Polski, w grupie, która liczy 14 państw, znalazły się również, m.in. Australia, Chiny, Indie, Izrael, Pakistan czy Maroko. Grupa ta odpowiada za 27 proc. globalnego budżetu obronnego” – mówi Piotr Świętochowski.

fot. mat. prasowe

Uzależnienie cyfrowe państw od systemów sterowania przemysłowego eksponowane na sieć internet

10 najbardziej uzależnionych cyfrowo państw od tego typu rozwiązań, jest 40 razy bardziej eksponowana na zagrożenia z internetu.


Zdaniem ekspertów Deloitte mimo słabnącego zaangażowania w wydatki na obronność w skali globalnej, czynniki ekonomiczne przyczyniają się do powstawania coraz silniejszych napięć pomiędzy mocarstwami. W ich wyniku na całym świecie pojawiły się nowe linie podziału, które są dla państw sygnałem, by rozsądniej i bardziej strategicznie podchodzić do inwestycji w obronność, żeby móc stawić czoła pojawiającym się zagrożeniom i ich skutkom dla całego świata.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: