eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Rosną wydatki na wojsko

Rosną wydatki na wojsko

2016-02-08 11:03

Rosną wydatki na wojsko

Rosną wydatki na wojsko ©  Tata2anka - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Bieżący rok przyniesie lepsze przychody przemysłu lotniczo-obronnego. Jak czytamy w raporcie „2016 Global aerospace and defense sector outlook. Poised for a rebound”, będą one o 3 procent wyższe niż w poprzednim roku. Na ścieżkę wzrostu ma wrócić również sam przemysł obronny - eksperci Deloitte prognozują, że w jego przypadku wzrost sięgnie 2,7 procenta. Za taki obrót spraw odpowiedzialny jest w znacznej mierze zwiększony budżet na obronność i wojsko w Stanach Zjednoczonych, jak również coraz istotniejsze zagrożenie międzynarodowe i konieczność walki z terroryzmem.
Opracowanie autorstwa Deloitte przygląda się 20 największym globalnym oraz amerykańskich firmom, które prowadzą działalność w sektorze lotniczo-obronnym. Z analizy wynika, że w 2014 roku światowe wydatki na obronność sięgnęły 1,75 bln dolarów, za co w 34 proc. odpowiadał budżet obronny USA. Jak się jednak okazuje, nie tylko USA zwiększa wydatki na wojsko.
Tym tropem poszły wcześniej także Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Indie, Chiny czy Rosja i inne światowe potęgi. Także w polskim budżecie wydatki te zwiększono z 1,95 proc. do 2 proc. PKB*, jednocześnie rząd podtrzymuje deklaracje wydania 130 mld zł na modernizację armii do roku 2022. Dodatkowo na poprawę kondycji globalnego sektora obronnego wpłynęło rosnące zagrożenie międzynarodowe, w tym konieczność walki, z tzw. państwem islamskim i atakami terrorystycznymi i stabilny wzrost globalnego PKB” – wyjaśnia Piotr Świętochowski, Dyrektor w Dziale Audytu, Ekspert ds. przemysłu obronnego, Deloitte.
To sprawiło, że udało się zahamować tendencję spadkową i w 2016 roku przychody sektora obronnego w skali globalnej mają wzrosnąć o 2,7 proc.

fot. Tata2anka - Fotolia.com

Rosną wydatki na wojsko

Rząd podtrzymuje deklaracje wydania 130 mld zł na modernizację armii do roku 2022.


Jak wskazuje raport Deloitte należy spodziewać się wzrostu popytu, a tym samym sprzedaży wozów opancerzonych, amunicji, czujników elektrycznych, cybertechnologii, narzędzi wywiadu, systemów poprawiających precyzję ataku, a także statków i samolotów patrolowych.
„W obszarach tych mamy olbrzymi potencjał rozwoju. Mam na myśli przede wszystkim produkcje wozów opancerzonych z pełnym uzbrojeniem i wyposażeniem elektronicznym, produkcje amunicji i statków. Rownież cybertechnologie i narzędzia wywiadu to pola, w których Polska Grupa Zbrojeniowa powinna istotnie zaznaczyć swoją obecność. Wymaga to, rzecz jasna realizacji kolejnych etapów konsolidacji, w tym optymalizacji produkcji oraz skutecznego udziału w programie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych. Pozwoli to nie tylko na zbudowanie rezerw inwestycyjnych, ale również na stworzenie i pozyskanie technologii, jak też przygotowanie silnej pozycji eksportowej” – zauważa prof. Tomasz Siemiatkowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA.

fot. mat. prasowe

Rządowe wydatki na obronność w 2014 roku (mld USD)

W 2014 roku największe wydatki na obronność poniosły Stany Zjednoczone, za nimi uplasowały się Chiny.


Oprócz tego, firmy z sektora obronnego będą starały się zwiększać swoje przychody poprzez eksport, aktywność na rynku fuzji i przejęć, jak również wprowadzanie innowacyjnych produktów. Tylko same amerykańskie firmy reprezentujące tę branżę zwiększyły eksport swojej produkcji od 2010 roku o 118,2 proc. Z kolei wartość transakcji na globalnym rynku M&A w sektorze obronnym wyniosła w 2015 roku 54,6 mld dolarów. Dla porównania rok wcześniej było to 9,65 mld dolarów.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.