eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: gdzie i za ile pojadą Polacy?

Wakacje 2016: gdzie i za ile pojadą Polacy?

2016-06-17 14:05

Przeczytaj także: Wakacje 2019: gdzie pojadą Polacy?


Biura podróży cieszą się niezmienną popularnością


W latach 2012-2014 można było zauważyć znaczną dysproporcję pomiędzy osobami decydującymi się na samodzielną organizację wyjazdu, a klientami biur podróży. Obecnie zwolennicy jednej i drugiej opcji dzielą się niemal po równo. W 2016 roku 51% samodzielnie zorganizuje wyjazd, a 49% uda się do biura podróży. Pierwsi wybór takiego modelu tłumaczą najczęściej swobodą w wyborze sposobu spędzania czasu (39%), większym dopasowaniem do własnych potrzeb (25%) oraz niższą ceną (23%). Zwolennicy korzystania z pomocy profesjonalistów jako główny powód podają wygodę i brak konieczności martwienia się o formalności (80%). Kolejnymi popularnymi powodami jest zadowolenie z wcześniejszych usług i zaufanie do biura (21%) oraz dodatkowe świadczenia oferowane przez touroperatora (15%).

Zaufanie Polaków do biur podróży utrzymuje się na stabilnym poziomie, i tak jak w ubiegłym roku najbezpieczniejsze, zdaniem respondentów, są biura podróży, z których już korzystali (32%) oraz największe na rynku (29%). Z kolei czynniki brane pod uwagę przy rozważaniu oferty konkretnego biura to zazwyczaj wiarygodność touroperatora (46%) i atrakcyjna cena (43%). Lubimy także bazować na opiniach znajomych (37%), własnym doświadczeniu (36%) oraz ocenach internetowych (30%).

Najbardziej obawiamy się zamieszek i zamachów


Zauważalny w ostatnim czasie wzrost niepokojów w różnych zakątkach świata ma bezpośrednie przełożenie na nasze obawy związane z wyjazdem, co przekłada się bezpośrednio na wybór miejsca wypoczynku. Główną obawą, niezależnie czy decydujemy się samodzielnie zorganizować wyjazd, czy skorzystać z biura podróży, są zamieszki, strajki i zamachy terrorystyczne (odpowiednio 16 i 23% respondentów). Obawiamy się również uchodźców. Z kolei, w przypadku osób korzystających z touoperatorów o 9 p.p. w porównaniu r.r. wzrósł niepokój związany z jego ewentualnym bankructwem.

Samochód ciągle jest najpopularniejszym środkiem lokomocji podczas wyjazdu na wakacje w kraju. Z własnego pojazdu zamierza skorzystać 69%. Wybierając się za granicę, najczęściej wsiadamy do samolotu (59% wskazań).

Najwięcej osób preferuje wyjazd dłuższy – 11 i więcej dni (47% przy wyjeździe w Polsce i 58% za granicą). Niezmiennie zwiedzanie i wycieczki (81% za granicą, 68% w kraju) oraz wypoczynek na plaży i basenie (67% za granicą, 58% w kraju) będą najpopularniejszymi formami spędzania czasu na wakacyjnym wyjeździe.

Informacje o badaniu
Celem badania było poznanie preferencji i zwyczajów wakacyjnych. Badanie odbyło się w analogicznym terminie jak rok i trzy lata wcześniej, co dało możliwość rzetelnej analizy trendów i zmian w zachowaniach Polaków planujących wakacje. Nieprzypadkowo badanie zostało przeprowadzone w maju – w tym miesiącu większość Polaków nie tylko planuje wakacyjne wyjazdy, ale też załatwia niezbędne formalności z tym związane. Opierając się na wynikach poprzednich badań i ich późniejszej weryfikacji, można powiedzieć, że zazwyczaj osoby planujące podróż później rzeczywiście realizują swoje plany. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 4-31 maja 2016 za pomocą wywiadów ilościowych techniką CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości. Wielkość próby badawczej (N) to 2000.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Światem rządzą kobiety?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: