eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy mówią co ich kręci

Polacy mówią co ich kręci

2016-06-11 00:50

Polacy mówią co ich kręci

Skok na bungee © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Chociaż sporty ekstremalne zdecydowanie nie są rozrywką przeznaczoną dla każdego, z roku na rok zyskują coraz większą rzeszę amatorów. Z badania zrealizowanego przez Prezentmarzeń wynika, że próbowała ich już niemal połowa Polaków, a kolejne 20% chciałoby zobaczyć, jak smakuje adrenalina.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie turystyczne a sporty ekstremalne

Największą popularnością wśród Polaków cieszą się sporty ekstremalne związane z aktywnością w powietrzu jak np. skoki spadochronowe, bungee, lot motolotnią czy też paralotnią - doświadczyło ich 41% ankietowanych osób. Na kolejnej pozycji (28%) uplasowały się sporty wodne, a więc np. nurkowanie, rafting czy cieszący się ostatnio coraz większym wzięciem FlyBoard. Trzecie miejsce (14%) przypadło w udziale sportom za kółkiem (jazda off road, rajdy).

Co sprawia, że sporty ekstremalne zyskują coraz większą rzeszę miłośników. Ponad połowa respondentów badania „Co kręci Polaków?” przyznało, że decyduje się na ryzykowną aktywność fizyczną, ponieważ chce przeżyć przygodę. Dla 27% respondentów jest to sposób na realizację marzeń, a dla 17% sporty ekstremalne to po prostu jedna z rozrywek. Wśród osób, które nigdy nie próbowały swoich sił w sportach ekstremalnych, co trzecia wskazała, iż takie niestandardowe aktywności są szansą na przeżycie czegoś nowego, czego jeszcze nie doświadczyły. A dla 28 % zapytanych, motywacją jest chęć poczucia adrenaliny.
Polacy lubią ekstremalne rozrywki i sporty dostarczające silnych wrażeń. Dzięki nim mają możliwość sprawdzenia się, oderwania na chwilę od codziennych zajęć i co najważniejsze - dostarczenia sobie sporej dawki intensywnych przeżyć. Dla wielu z nich jest to również poszukiwanie nowych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Wciąż bardzo popularne są skoki ze spadochronem, bungee czy jazda off road. Pojawiają się jednak nowe, bardziej ekstremalne odmiany znanych sportów, jak wahadłowe skoki z wieży czy FlyBoard, czyli ewolucje na wodzie - wyjaśnia Kornel Piesio z serwisu Prezentmarzeń.

Próbowanie nowych aktywności kojarzonych z podwyższonym ryzykiem, wynika często z chęci sprawdzenia swoich możliwości i wyrwania się z codziennej rutyny. Jak wynika z badania serwisu, Polakom przygoda kojarzy się przede wszystkim z ekscytującymi emocjami (34%) i fascynującymi zdarzeniami (29%). Dla 20% zapytanych Polaków przygoda to niezapomniane doświadczenia, a dla 17% jest jednoznaczna z podjęciem ryzyka. Może to tłumaczyć, dlaczego tak często szukamy przygody i ekscytacji w sportach ekstremalnych, które łączą w sobie wszystkie te elementy.

fot. mat. prasowe

Co kręci Polaków?

Aby przeżyć prawdziwą przygodę niemal 1/3 z nas gotowa jest poświęcić pieniądze


Dla przeżycia prawdziwej przygody jesteśmy w stanie poświęcić swój czas, jak zdeklarowało 44% badanych i pieniądze, a 31% wskazań. Ponad 3% respondentów poświęciłoby zdrowie, aby przeżyć chwilę emocjonującej przyjemności, a 1% jest gotowa oddać życie. Sporty ekstremalne są dla Polaków równoznaczne z rozrywką i emocjonującą formą spędzania czasu, a nie z życiem na krawędzi - jak pokazują odpowiedzi respondentów.

fot. mat. prasowe

Co kręci Polaków? cz. 2

31% Polaków uważa swoje marzenia za nierealne


Wyniki badania serwisu Prezentmarzeń pokazują, że dla Polaków sporty ekstremalne są sposobem na zdobywanie nowych doświadczeń, kolekcjonowanie silnych wrażeń i nietypowe spędzanie wolnych chwil. Gwarantują poprawę samopoczucia, dawkę pozytywnej energii oraz świetną zabawę. Wielu Polaków miało już okazję spróbować tego rodzaju aktywności, a dla innych wciąż jest to nowość, której chcieliby doświadczyć na własnej skórze. Sporty ekstremalne nie są to sporty tylko dla zawodowców, można je dopasować do aktualnej kondycji organizmu i oczekiwań oraz potrzeb prawie każdego nowicjusza.

Informacje o badaniu
Badanie "Co kręci Polaków?" zostało zrealizowane na próbie 3259 respondentów w formie online przez serwis Prezentmarzeń w kwietniu 2016 roku.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: