eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: szturmu na biura podróży nie będzie?

Wakacje 2016: szturmu na biura podróży nie będzie?

2016-06-01 10:30

Przeczytaj także: Wakacje 2016: w TUI Poland sporo taniej niż rok temu


Według TNS-u słabe ogólne oceny gospodarki, a szczególnie jej sytuacji przyszłej nie przekładają się na pesymistyczne oceny indywidualnych perspektyw. Prognozy dotyczące sytuacji finansowej gospodarstw domowych są optymistyczne. Niestety sytuacja taka jest bardzo niekorzystna dla usług z wyższej półki, czyli również dla turystyki wyjazdowej. Jeżeli gospodarstwa domowe dobrze oceniają swoją indywidualną bieżącą sytuację (mają większa pewność pracy i lepsze wynagrodzenia), ale mają obawy odnośnie sytuacji ogólnej, a zwłaszcza sytuacji przyszłej, to zwiększony potencjał konsumpcyjny wykorzystują w pierwszym rzędzie na dobra mające charakter bardziej trwały, który zabezpieczy im wygodę życia w przyszłym słabszym okresie, a nie na usługi z których po zrealizowaniu pozostaną co najwyżej przyjemne wspomnienia. Dlatego priorytetem będą wydatki na mieszkanie, remonty, meble, AGD, RTV, ewentualnie na lepszy i młodszy samochód, a nie na wycieczki , w szczególności dość kosztowne dla Polaków wycieczki zagraniczne.

To właśnie zjawisko materializuje się w postawie ujętej w tytułach naszych dwóch niedawnych materiałów „Polacy na razie kupują niemal wszystko tylko nie wycieczki” oraz „Kwiecień: Polacy mocno przyspieszyli zakupy, ale nie wycieczek”.

Dobrym potwierdzeniem tej tezy wydaje się zestawienie przyrostów średniej dynamiki sprzedaży z miesięcy marca i kwietnia (dla wyeliminowania efektu Świąt Wielkanocnych) z lat 2016 i 2015 dla podstawowych grup towarów.

Widać z niego, że czym bardziej trwały charakter ma dane dobro tym bardziej Polacy przyspieszyli jego zakupy. Jednocześnie Polacy zamienili dynamikę zakupów wycieczek z dodatniej na ujemną, gdyż spadek liczby nabywanych imprez w kwietniu i maju tego roku wobec roku ubiegłego może być szacowany na około 5 procent. Zestawienia sprzedaży grup towarów bazują na najnowszych danych GUS, a podstawą dla szacunku liczby sprzedawanych wycieczek jest kompilacja danych z MerlinX, raportów Rainbowa oraz z innych źródeł.

fot. mat. prasowe

Przyrost dynamiki wzrostu sprzedaży głównych grup towarów

Priorytetem Polaków są inne wydatki niż wycieczki


II. Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez


1. Zestawienie bazuje na cenach dla wylotów w okresie 01-07 sierpnia 2016 r zebranych w dniu 27 maja. W okresie listopad-grudzień 2015 zmiany cen były niewielkie i wynosiły po kilka złotych. W styczniu były nieco większe, a jeszcze większe nastąpiły tradycyjnie na przełomie stycznia i lutego, gdy średnia cena wzrosła o 68 złotych. W kolejnych tygodniach mieliśmy różnokierunkowe wahania cen: najpierw spadki o 35 i 11 złotych, później wzrosty o 14 i 24 złote, a następnie spadki o 6, 1 i 48 złotych, wzrosty o 44 i 17 złotych oraz kolejne małe spadki o 2 i 5 złotych. W ostatnim tygodniu kwietnia wystąpił istotniejszy wzrost średnich cen, który wyniósł 32 złote – i jak zaznaczaliśmy w stosownym materiale – był to wstęp do znaczących przedsezonowych zwyżek materializujących się zwykle po majówkach każdego roku. W istocie ceny wzrosły bardzo mocno, bo średnio aż o 112 złotych, ale był to wzrost przereagowany, bowiem w kolejnym tygodniu średnia cena spadła i to aż o 40 złotych, natomiast w kolejnym ponownie nieco wzrosły - o 12 złotych.

W minionym tygodniu ceny spadły o średnio 11 złotych, a największe zniżki cen wystąpiły w Kontynentalnej Tunezji, na Lanzarote i w Portugalii – o odpowiednio 127, 91 i 85 złotych. Skala wzrostów cen nie była tak duża, a największe miały miejsce na wyspach Fuerteventura i Kos oraz w Bułgarii – o 54, 47 i 47 złotych.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny imprez turystycznych i ich zmiany vs 7 dni wcześniej

W ciągu tygodnia najbardziej podrożała Bułgaria.


2. Badanie średniej ceny lata 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że w wyniku ostatniej zniżki średniej ceny, ponownie spadła ona poniżej poziomu ubiegłorocznego, tym razem o 12 złotych. Poprzednio średnie ceny były wyższe o 8 złotych, wcześniej niższe o 4 złote i przejściowo wyższe o 68 złotych, a jeszcze wcześniej niższe o 24, 20, 28, 39, 61, 68, 43, 21, 3, zero, 15, 7, 12, 72, 65, 62, 44 i 72 złote.

Spośród dużych kierunków pozycję lidera wzrostów cen wycieczek już trzeci tydzień z rzędu zajmuje Bułgaria droższa teraz wobec średniej sprzed roku o 165 złotych (poprzednio była droższa o 147, 144, 129, 38, 66, 89, 69, 25, 25 i 23 złote, a wcześniej tańsza nawet o kilkadziesiąt złotych). Bułgaria stała się liderem wzrostów po tym jak przed dwoma tygodniami ceny Grecji i Kanarów zanotowały dość istotne spadki. Ta pierwsza utrzymuje teraz pozycję wicelidera i jest droższa o średnio 102 złote (poprzednio była droższa o 99, 83, 143, 79, 77, 80, 45, 57, 62 i złote), przy czym z jej wysp największe średnie wzrosty cen wykazują niezmiennie Rodos i Kreta – o 198 i 129 złotych, a spadki Korfu i Kos – po 14 złotych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: