eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sport to zdrowie. Także dla gospodarki

Sport to zdrowie. Także dla gospodarki

2016-05-27 12:00

Przeczytaj także: Wydarzenia sportowe a rejestracja domen


Liga rządzi, liga sobie radzi


Od organizacji pojedynczych turniejów znacznie większe korzyści gospodarkom przynoszą sprawnie funkcjonujące ligi zawodowe. Według ekspertów EY, działalność Premier League w sezonie 2013/14 odpowiadała za 3,4 mld funtów wartości dodanej w Wielkiej Brytanii. Dochody z podatków wygenerowane dzięki działalności ligi wyniosły 2,4 mld funtów. Taka kwota wystarczyłaby na pokrycie kosztów zatrudnienia 93 tys. policjantów – czyli 90% sił policyjnych w Anglii i Walii.

Jedną z najważniejszych korzyści gospodarczych, płynących z istnienia rozgrywek Premier League, jest zatrudnienie. Aż 103 tys. osób ma pracę dzięki lidze. Ponad 6200 pracowników zatrudnionych jest w klubach piłkarskich i w spółce zarządzającej rozgrywkami. Do tego ponad 65 tys. to osoby zatrudnione w łańcuchu dostaw – czyli w spółkach zarządzających stadionami, firmach cateringowych, ochroniarskich i innych podmiotach współpracujących z klubami i Premier League. Do tego należy dodać ponad 30 tys. miejsc pracy, które utrzymują się w gospodarce dzięki wydatkom ponoszonym przez wszystkie osoby zatrudnione w Premier League i klubach piłkarskich uczestniczących w jej rozgrywkach, a także w ramach łańcucha dostaw klubów i ligi.

Również Francuzi mierzą ekonomiczne efekty funkcjonowania swoich lig zawodowych piłki nożnej. W sezonie 2012/2013 przychody całego sektora piłki nożnej we Francji wyniosły ponad 6 mld EUR. Dzięki temu 1,5 mld EUR trafiło do budżetu z tytułu podatków i składek. Zatrudnienie w klubach oraz w łańcuchu ich dostaw wynosiło wtedy ponad 26 tys. osób.
- Piłka nożna staje się ważną gałęzią gospodarki, także w Polsce. Wystarczy przytoczyć, że przychody wszystkich klubów Ekstraklasy to kwota rzędu 0,5 mld zł. Jednocześnie jesteśmy jeszcze na takim etapie rozwoju, że musimy sporo zainwestować, by liga dała naszej gospodarce znaczące efekty ekonomiczne w wymiarze makro oraz regionalnym, ale to pokazuje, jak gigantyczny mamy potencjał wzrostu Powinniśmy wszyscy skupić się na stwarzaniu warunków do powszechnego rozwoju piłki, także wśród dzieci i młodzieży. Wszyscy musimy grać do jednej bramki – władze klubowe, kibice, administracja państwowa, lokalna, właściciel i sponsorzy. Podsumowując, Ekstraklasa ma ogromny potencjał do tego, by napędzać polską gospodarkę– komentuje raporty Dariusz Marzec, Prezes Ekstraklasy S.A. - Już dziś niektóre kluby piłkarskie w Polsce wywierają znaczący wpływ na gospodarki macierzystych regionów – podkreśla Marek Rozkrut z EY. – Zmierzenie efektów ich wpływu mogłoby im pomóc w rozmowach z władzami na temat dalszych inwestycji – dodaje.

Firma doradcza EY wraz z Ekstraklasą S.A. co roku przed rozpoczęciem sezonu ligowego publikują raport pt.
„Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu”. Do tej pory ukazało się już 7 edycji raportu.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: