eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Nieruchomości komercyjne: inwestorzy ostrożni, ale nie bierni

Nieruchomości komercyjne: inwestorzy ostrożni, ale nie bierni

2016-05-09 09:50

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce w I poł. 2015 r.


„Rynek inwestycyjny w Polsce jest aktualnie w fazie bardzo dynamicznego rozwoju i wzrostu konkurencyjności. Obserwujemy w Polsce zwiększoną aktywność obecnych graczy, jak również wejście na rynek zupełnie nowych podmiotów, które wcześniej nie dokonały żadnej transakcji ani w regionie ani w Polsce. Przekłada się to na wzrost cen transakcyjnych nieruchomości, co z kolei zachęca właścicieli nieruchomości do wystawienia na sprzedaż kolejnych obiektów. Szczególnie wysokie ceny osiągają obiekty typu core oraz core + generujące stabilny cash flow. Mniejsza konkurencja panuje na rynku nieruchomości typu value add oraz opportunistic, w szczególności przy mniejszych wolumenach transakcji. Sytuacja ta powoduje, że coraz trudniej znaleźć jest dobre okazje inwestycyjne” – podkreśla Witold Breś, Dyrektor ds. zarządzania aktywami w Peakside Polonia Management.

Jeżeli brak dostępnych do kupienia prestiżowych nieruchomości martwi inwestorów, deweloperzy starają się zrobić wszystko, aby udostępniać nowe budynki. Większość nadal koncentruje się na projektach biurowych i na najbliższe dwa lata mają w planach do trzech inwestycji tego typu. Inwestycje handlowe, podobnie jak projekty wielofunkcyjne wydają się cieszyć mniejszą popularnością. Deweloperzy aktywnie dbają o komercjalizację projektów już na wstępnym etapie ich realizacji, nie darząc zaufaniem inwestycji spekulacyjnych, czyli takich, które z założenia czekają na swoich najemców, a nie Ci ostatni na powierzchnie. Podobnie małym zainteresowaniem cieszą się projekty oparte o Partnerstwo Publiczno – Prywatne (PPP).

.Warszawa ciągle pozostaje najczęściej wybieraną lokalizacją, drugą pozycję zajmują inne duże polskie miasta ponad czterystutysięczne a w dalszej kolejności lokalizacje zagraniczne.
„Jeszcze niedawno główna obawa dotycząca warszawskiego rynku nieruchomości wiązała się z dużą liczbą rozpoczętych budynków biurowych i grożącą nam nadpodażą. Okazało się jednak, że deweloperzy nie pomylili się w swojej ocenie potencjału rynku, co odzwierciedlają rekordowe dane dotyczące zawartych umów najmu w 2015 i 2016 roku. Pomimo obecnego popytu, poziom pustostanów będzie zapewne utrzymywał się jeszcze przez dłuższy okres na wysokim poziomie, ponieważ jego źródłem są w dużej mierze budynki starszej generacji odbiegające standardem od nowych zasobów biurowych i nie rokujące na rentowną rekomercjalizację. To z kolei otwiera drogę do nowych inwestycji w Warszawie w sektorze value-add. Duża liczba nowych obiektów biurowych w Warszawie, które odniosły sukces komercyjny przyczyni się także do ożywienia rynku inwestycyjnego w 2016 i 2017 roku. Inwestorzy czekali na ten moment, ponieważ pomimo dużego zainteresowania rynkiem warszawskim wybór aktywów w ostatnich dwóch latach był stosunkowo ograniczony” – mówi Wojciech Rumian, Członek Zarządu w Hines Polska.

Według badania Deloitte, oczekiwane zyski deweloperów z inwestycji komercyjnych wahają się od 15 do 30 proc., choć krańcowo wysoki wynik wydaje się trudno osiągalny. Projekty mieszkaniowe zwykle przynoszą marże rzędu 20 - 25 proc.
„Powyższe wyniki nie zaskakują, bo wszyscy dobrze orientujemy się w czynnikach oddziałujących na sytuację rynkową, tendencjach i obszarach ryzyka. Bardziej interesujące będą wyniki naszego badania za kolejne sześć miesięcy. Czy należy oczekiwać wzrostu optymizmu? Naszym zdaniem każda sytuacja rynkowa tworząc jakiekolwiek zagrożenia staje się jednocześnie furtką do nowych szans i opcji działania na rynku. Tylko te podmioty, które szybko znajdują te nisze i są w stanie je wypełnić wychodzą z kolejnych wyzwań wzmocnione” – podsumowuje Marta Kamionowska z Deloitte.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: