eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Polski rynek nieruchomości handlowych I kw. 2016

Polski rynek nieruchomości handlowych I kw. 2016

2016-04-20 11:04

Przeczytaj także: 70,5 mld euro inwestycji w europejskie nieruchomości handlowe


Czynsze i wskaźnik powierzchni niewynajętej


Czynsze “prime”, które dotyczą najlepszych lokali handlowych o powierzchni 100 mkw. przeznaczonych dla branży moda i dodatki, zlokalizowanych w wiodących centrach handlowych, są tradycyjnie najwyższe w Warszawie i utrzymują poziom 130 euro za mkw. miesięcznie. Czynsze „prime” w pozostałych kategoriach wielkościowych miast w minionym kwartale pozostały na poziomie zbliżonym do odnotowanego w miesiącach poprzednich.

Wskaźnik powierzchni niewynajętych w ramach centrów handlowych wyniósł 2,9% pod koniec 2015 r. Najwyższy udział powierzchni niewynajętej charakteryzuje aglomeracje o największym współczynniku nasycenia powierzchnią handlową, np. Poznań (5,0%). Na przeciwnym biegunie znajduje się Warszawa z wynikiem jedynie 1,5%.

Rynek inwestycyjny


Agata Sekuła, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowo – Wschodniej, JLL, informuje:
„Całkowita wartość transakcji inwestycyjnych w segmencie handlowym w I kw. 2016 r. wyniosła ok. 130 mln euro, a największą z nich był zakup przez Mayland centrum Krokus w Krakowie. Warto zauważyć, że w I kw. 2016 r. na rynku pojawiło się wiele ciekawych opcji inwestycyjnych – zarówno portfeli, jak i pojedynczych obiektów dostępnych na sprzedaż. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie ze strony inwestorów spodziewamy się wzrostu wartości transakcji na polskim rynku nieruchomości handlowych w nadchodzących miesiącach”.

Wydarzeniem minionego kwartału na rynku inwestycyjnym było podpisanie umowy pomiędzy Echo Investment a Redefine Properties, na mocy której Echo sprzeda 75% udziałów w portfelu nieruchomości komercyjnych w Polsce. Finalizacja tej spektakularnej transakcji, w której firma JLL doradzała po stronie sprzedającej, spodziewana jest do końca października 2016. Z kolei już w II kw. właściciela zmieniło centrum handlowe Ferio w Koninie – obiekt przejął Union Investment (JLL doradzał stronie kupującej).

Obecne stopy kapitalizacji za najlepsze centra handlowe pozostają na poziomie 5,0%.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • art / 2016-04-22 00:14:04

    Nowoczesne male kompleksy handlowe to moim zdaniem idealne rozwiązanie dla dużych miast. Centra handlowe generują hałas korki a zakupy w nich to żadna przyjemność co innego małe kompleksy położone w różnych częściach dzielnic. Weźmy np Konesera na Pradze gdzie powstają sklepy kawiarnie i restauracje a potencjalni klienci mają wszystko blisko i bez kolejek i tłoku a właśnie takich rozwiązań poszukują teraz młode rodziny. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: