eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Franczyza w Polsce 2016

Franczyza w Polsce 2016

2016-04-07 10:57

Franczyza w Polsce 2016

Franczyza w Polsce 2016 © duncanandison - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polski rynek franczyzy najpierw skutecznie opierał się kryzysowi, a teraz znowu ma powody do zadowolenia - na koniec 2016 roku Polacy będą mieli do wyboru 1170 pomysłów na biznes, co oznacza, że mieliśmy do czynienia z kolejnym wzrostem, który być może nie był tak spektakularny, jak zdarzało się to przed laty, ale z pewnością świadczyć może o dojrzałości i bezpieczeństwie systemów franczyzowych - wynika z najświeższego raportu PROFIT system oraz portalu Franchising.pl „Rynek franczyzy 2016”.

Przeczytaj także: Franczyza w Polsce 2014

Jak czytamy w raporcie, w minionym roku na rynku franczyzowym pojawiło się 121 nowych marek, a 69 musiało się z nim pożegnać. Aktualna liczba systemów sięga 1 114 (wobec 1058 rok wcześniej). Znakomita większość z nich (ok. 80 proc.) to polskie marki, w których znajduje się 86 proc. rynku. Miniony rok przyniósł również otwarcie 2,5 tys. sklepów i punktów usługowych. Obecnie łączna liczba przekracza już 68,4 tys.

Najsilniejszą reprezentację (176 marek) franczyza posiada w branży gastronomicznej. Z kolei największą liczbą punktów może pochwalić się branża artykułów spożywczych i przemysłowych - 154 handlowe marki skupiają aż 36 tys. licencjonowanych placówek.
- Franczyza stanowi atrakcyjny model rozszerzania skali działalności wśród przedsiębiorców nad Wisłą - mówi Anna Smolińska, redaktor naczelna portalu Franchsing.pl – Z drugiej strony cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród przyszłych franczyzobiorców, bowiem wielu Polaków marzy o własnej firmie, ale obawia się ryzyka. Franczyza to ryzyko istotnie obniża.

fot. mat. prasowe

Liczba systemów franczyzowych w Polsce

Od 16 lat liczba obecnych na polskim rynku systemów franczyzowych nieustająco wzrasta.


Na rynku franczyzy pojawiły się również nowe charakterystyczne trendy. Do tej pory franczyza była kojarzona z klasycznymi sklepami i punktami usługowymi działającymi wyłącznie w realu. Teraz coraz więcej sprzedaży sieci franczyzowe realizują on-line. Franczyzodawcy zakładają bowiem centralne platformy sprzedaży w sieci, a za realizację sprzedaży i dostaw lokalnie odpowiadają franczyzobiorcy. Z takiego rozwiązania korzysta min. Telepizza, gdzie zamówienie internetowe realizuje lokalna pizzeria, czy Intermarche, gdzie zamówienie dokonane przez internet klient może odebrać w wybranym punkcie typu „drive” przy dowolnym, lokalnym supermarkecie.

Ile kosztuje franczyza


Koszt wejścia we franczyzę waha się od kilkunastu tysięcy po kilkanaście milionów złotych. Według ekspertów PROFIT system przeciętny koszt uruchomienia placówki franczyzowej (nie uwzględniając hoteli) wynosi obecnie blisko 160 tys. zł netto. Coraz więcej franczyzodawców podejmuje jednak działania mające na celu obniżenie kwoty inwestycji. Jedni biorą na siebie koszty zatowarowania (Komfort), bądź współfinansują zakup wyposażenia lokalu (Alior Bank, Stopiątka) inni optymalizują powierzchnię sklepów (DDD Dobre Dla Domu) lub zapewniają zewnętrzne dofinansowanie inwestycji franczyzobiorcy (Setka Bar). Sposobem na ułatwienie wejścia we franczyzowy biznes może być również bezkosztowy start na zasadzie agencji z możliwością przejęcia biznesu po kilku latach (Ziebart). Część franczyzodawców udziela również gwarancji spłaty kredytu zaciągniętego przez franczyzobiorcę (Grupa Muszkieterów).

fot. mat. prasowe

Liczba placówek franczyzowych w Polsce

Pod koniec bieżącego roku liczba placówek franczyzowych ma sięgnąć 71 tys.

Przeczytaj także: Franczyza w Polsce 2013 Franczyza w Polsce 2013

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: