eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Grecja powraca na dobre tory?

Grecja powraca na dobre tory?

2016-03-22 12:06

Grecja powraca na dobre tory?

Grecja powraca na dobre tory? © Chansom Pantip - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Grupa Euler Hermes, światowy lider w dziedzinie ubezpieczeń należności zorganizowała w Atenach szczyt „Międzynarodowe Obserwatorium Handlu 2016”. Vassili Christidis, Dyrektor Generalny Euler Hermes Hellas, i Ana Boata, ekonomistka na region Europy w Euler Hermes, przeprowadzili wspólną analizę najnowszych danych ekonomicznych i przedstawili najważniejsze elementy, które mogą pomóc wyprowadzić Grecję z recesji.

Przeczytaj także: Greckie firmy mogą odetchnąć?

Przedstawiając grecki scenariusz gospodarczy, Ana Boata wskazała, że wzrost powinien powrócić do wartości dodatnich w drugiej połowie 2016 roku, ponieważ do tego czasu spodziewane jest znaczne rozluźnienie kontroli kapitałowej. Jednak poziom PKB w 2016 roku pozostanie ujemny (-1%) ze względu na kilka następujących czynników, które osłabiają grecką gospodarkę:
  • kontrola kapitałowa znacznie utrudniła przepływy handlowe (obecnie na poziomie z roku 2005) i uniemożliwiła odczucie pozytywnego wpływu niskich cen ropy naftowej w sektorze detalicznym;
  • słabość krajowego sektora bankowego spowodowała ograniczenie dostępności finansowania dla sektora prywatnego i utrzymanie wysokiego poziomu stóp procentowych (>5% w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)) w porównaniu z resztą strefy euro.

W sumie ożywienie w sektorze prywatnym jest nadal zbyt powolne, obroty firm maleją, a ich rentowność spada z powodu braku finansowania oraz zwiększenia obciążeń fiskalnych. Ogólnie oczekuje się, że liczba upadłych przedsiębiorstw w 2016 roku wzrośnie już dziewiąty rok z rzędu o +5%, po +10% wzroście w toku 2015.
„Pogarszające się perspektywy gospodarcze na rynkach wschodzących spowolniły grecką dywersyfikację eksportu, podczas gdy w strefie euro zaczęły pojawiać się nieśmiałe oznaki fazy ożywienia”, dodał Vassili Christidis. „Eksport stanowi pewną opcję, ale selektywność będzie kluczowa przy poszukiwaniu nowych możliwości.”

fot. Chansom Pantip - Fotolia.com

Grecja powraca na dobre tory?

Grecja robi ogromne postępy, ale przed nią jeszcze długa droga.


Szansa nr 1: Zwiększenie zdolności logistycznych w celu pobudzenia eksportu/importu


Prywatyzacja portu w Pireusie oraz planowane inwestycje o wartości 350 mln euro w ciągu najbliższych pięciu lat stanowią źródło nowych możliwości biznesowych w zakresie eksportu/importu, głównie z/do Azji. Pomoże to Grecji stawić czoła konkurencji ze strony krajów śródziemnomorskich i wykorzystać jej korzystne położenie geograficzne.
Fraport, niemiecka firma, która wygrała przetarg na dzierżawę 14 greckich lotnisk regionalnych, zobowiązała się zainwestować 330 mln euro w modernizację terminali w ciągu pierwszych czterech lat i w sumie 1,4 mld euro w ciągu najbliższych czterech dekad.

Szansa nr 2: Powrót Iranu do gry oznacza dodatkowy rynek zbytu dla greckich eksporterów


Zniesienie sankcji międzynarodowych powinno mieć znaczący wpływ na handel dzięki potencjalnemu zwiększeniu eksportu i importu o + 20% w 2016 roku oraz dalszemu wzrostowi importu o +13% w 2017 r. Greccy eksporterzy będą mogli skorzystać z możliwości oferowanych przez irański rynek motoryzacyjny, spożywczy, metalurgiczny oraz maszyn i urządzeń. Ponadto jeszcze przed nałożeniem sankcji greckie rafinerie były głównym odbiorcą irańskiej ropy naftowej na poziomie równym 26% greckiego importu ropy naftowej.

Szansa nr 3: Turystyka jest i pozostanie kluczowym atutem


Turystyka, stanowiąca 8% PKB w 2015 roku dzięki ponad 26 milionom turystów, pozostaje jednym z głównych aktywów na rzecz wzrostu gospodarczego. Rośnie liczba turystów tradycyjnie pochodzących z północnej Europy (Francja, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania) oraz innych krajów członkowskich UE, takich jak Włochy, ale także innych krajów, np. z Bułgarii, Polski i Rumunii.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: