eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Korporacje - organizacje transnarodowe

Korporacje - organizacje transnarodowe

2016-03-07 00:33

Korporacje - organizacje transnarodowe

Korporacje to organizacje transnarodowe © vege - Fotolia.com

Na wstępie można postawić tezę, że korporacje transnarodowe stanowią siłę napędową procesów globalizacyjnych współczesnego świata. Możemy też założyć, że nie wynika to z chęci jakieś dziwnej dominacji tylko czystego zysku. Można przyjąć, że korporacje transnarodowe, to przedsiębiorstwa prowadzące działalność produkcyjną lub inną w co najmniej dwóch krajach oraz posiadające – również w co najmniej dwóch krajach – swoje filie bądź oddziały będące w całości lub części własnością przedsiębiorstwa macierzystego i działające pod jego kontrolą.

Przeczytaj także: Koszmar niejawnej globalizacji

Zajmują się one handlem towarami i usługami, a także przepływem czynników produkcji, czyli kapitału, pracy i wiedzy technicznej. Na ich działalność ma wpływ zarówno narodowa polityka ekonomiczna jak i zagraniczna polityka ekonomiczna wielu innych krajów. Korporacje transnarodowe stanowią jedną z głównych sił napędzających procesy globalizacji i ich działania prowadzą do globalizacji rynków towarowych i usług, powstania globalnych sieci produkcji oraz zmian w funkcjonowaniu wielu gałęzi przemysłu. Przyczyniają się one do restrukturyzacji gospodarek i wzrostu współzależności między krajami. To one decydują o tym jakie miejsce w nowym międzynarodowym podziale pracy będą zajmowały kraje słabiej rozwinięte. Ze względu na swój potencjał ekonomiczno-finansowy korporacje transnarodowe formalnie i nieformalnie oddziałują na pozostałe podmioty zagranicznej i międzynarodowej polityki ekonomicznej, w tym zwłaszcza na rządy i organizacje międzynarodowe. Obecnie mogliśmy to zaobserwować obniżeniem raitingu Polski przez Standard & Poor's. Niby, nie ma znaczenia ocena ryzyka przez jedną z firm, ale tą ocenę ryzyka KTOŚ zlecił.

Korporacje dysponują kapitałem zakładowym przekraczającym 1/3 kapitału sektora prywatnego na świecie i wytwarzają około 25% produkcji światowej. Roczna sprzedaż korporacji jest dwukrotnie wyższa niż eksport światowy.

Prawie 90% korporacji transnarodowych ma swoje siedziby macierzyste w pięciu krajach: USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i Japonii. Filie tych korporacji są w ¾ skoncentrowane w krajach wysoko rozwiniętych, z tego przeszło połowa w Europie i około 10% w Ameryce Północnej. W wielu przypadkach korporacje prowadzą własną międzynarodową politykę ekonomiczną, nie zawsze spójną z polityką krajów, w których mają swoje siedziby filie tych korporacji. W ramach korporacji transnarodowych mogą być stosowane specyficzne formy rozliczeń finansowych w związku, z czym inne niż na rynku światowym mogą być ceny, część rozliczeń może mieć też charakter rzeczowy. W tym miejscu możemy sobie zadać pytanie. Dlaczego sprzedawca w sklepie TESCO sprzedający produkty w Polsce zarabia brutto 2 tysiące złotych a w tej samej sieci w Niemczech 1500 Euro. Ceny towarów są na zbliżonym poziomie, koszty pracy w Polsce są mniejsze, więc dlaczego….? sprzedając ten sam towar po takiej samej cenie nie można uzyskać takich samych zarobków?

fot. vege - Fotolia.com

Korporacje to organizacje transnarodowe

Korporacje transnarodowe, to przedsiębiorstwa prowadzące działalność produkcyjną lub inną w co najmniej dwóch krajach oraz posiadające – również w co najmniej dwóch krajach – swoje filie bądź oddziały.


Warto znaczyć, że największe korporacje transnarodowe osiągają obroty równe PKB średniej wielkości krajów europejskich. Na sto największych organizacji gospodarczych świata 51 to korporacje transnarodowe, a 49 to państwa. Każdego roku Business Week publikuje listę 1000 największych firm pochodzących z krajów wysoko rozwiniętych.

Z najnowszego rankingu wynika, że mimo średniego kursu dolara i nieustającego pasma złych wiadomości ze spółek, które donosiły o niższych od prognoz zyskach w czołówce listy znajdują się firmy z USA. Prowadzą one w grupie 25 największych przedsiębiorstw zajmując 5 najwyższych. Na amerykańskie korporacje przypada ponad połowa całkowitej kapitalizacji 1000 firm z listy Business Week.

Obecnie w gospodarce światowej utrzymuje się trend spadku kapitalizacji przedsiębiorstw. Przyczyną tego stanu są nastroje inwestorów giełdowych na całym świecie, którzy lokują pieniądze jedynie w wybrane akcje lub branże.

Jednym z nielicznych sektorów gospodarki, które oparły się ogólnemu trendowi spadku kapitalizacji spółek był sektor podstawowych artykułów konsumpcyjnych.

Dobre miejsce w rankingu zajmują także wielkie koncerny naftowe, co jest efektem trwającej w branży konsolidacji przy wciąż obniżających się cenach ropy naftowej, które w konsekwencji mogą doprowadzić do podziałów rynku. Obecna cena na WTI - 32,15 USD może przyprawiać o zakręt głowy teksańskich nafciarzy.

Likwidacja barier handlowych i restrukturyzacja przedsiębiorstw przyczyniły się w ostatnich latach do powstania nowej kategorii przedsiębiorstw, określanych jako międzynarodowe firmy specjalistyczne, których działalność koncentruje się na jednej dziedzinie, ale za to osiąga międzynarodowy zasięg. Ta nowa kategoria firm zajmuje pośrednie miejsce pomiędzy wielobranżowymi międzynarodowymi koncernami, a przedsiębiorstwami lokalnymi, które do tej pory były sobie przeciwstawne.

W przeciwieństwie do małych firm duże międzynarodowe koncerny specjalistyczne koncentrują swoją produkcję w wielu krajach. Posiadane zasoby pozwalają im na prowadzenie badań. Microsoft na przykład podnosi rokrocznie swój budżet na badania w większym stopniu niż rosną jego dochody (przeciętny wzrost dochodu to 30% rocznie). Powszechna obecność firmy na rynkach zagranicznych pomaga jej zamortyzować olbrzymie koszty badań i rozwoju oraz umożliwia szeroką dystrybucję nowych produktów. Równocześnie firmy te są na tyle bogate, że mogą sobie pozwolić na odkupywanie od mniejszych firm, które nie mają ani pieniędzy, ani odpowiedniej reputacji, patentów czy systemu dystrybucji, ażeby wprowadzić swój produkt na światowe rynki.

W gospodarce globalnej coraz ważniejszym motywem działalności korporacji jest poszukiwanie tzw. aktywów strategicznych. Oznacza to dążenie do przejęcia innej firmy lub połączenia z nią i wejście w posiadanie jej aktywów strategicznych, co pozwala na zachowanie lub zwiększenie udziałów w rynku globalnym. Fuzje i przejęcia są też jedną z najszybszych form wejścia na rynek innego kraju. W ostatniej dekadzie wzrost międzynarodowej produkcji odbywał się głównie przez fuzje i przejęcia, a nie przez inwestycje. Obecny światowy boom w zakresie przejęć i fuzji wzmacnia powstanie globalnego rynku towarów i usług oraz produkcji międzynarodowej, a także zmienia siłę i pozycję poszczególnych korporacji w gospodarce światowej. Procesy globalizacji firm prowadzą do tego, że coraz trudniej jest określić właściciela wobec częstych zmian własności i przechodzenia aktywów z jednej firmy do drugiej.

 

1 2

następna

oprac. : GFX-Consulting GFX-Consulting

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: