eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Energooszczędny monitor: co oznaczają certfikaty Energy Star, TCO i EPEAT?

Energooszczędny monitor: co oznaczają certfikaty Energy Star, TCO i EPEAT?

2016-02-24 10:45

Energooszczędny monitor: co oznaczają certfikaty Energy Star, TCO i EPEAT?

AOC I2475PXQU © fot. mat. prasowe

Monitor przyjazny środowisku to niewątpliwie dobra inwestycja, która sprawdzi się zarówno na stanowisku pracy, jak i w domu. Energooszczędne rozwiązania stanowią oczywistą korzyść w postaci niższego zużycia energii, a co za tym idzie – niższych rachunków. Firma AOC pomaga rozszyfrować nazwy certyfikatów poświadczających zastosowanie w monitorach (i nie tylko) tego typu rozwiązań.

Przeczytaj także: Monitory AOC Q32E2N, U32E2N i Q34E2A

Energy Star 6.0


Istnieje niejeden międzynarodowy lub krajowy certyfikat związany z energooszczędnością. Użytkownicy poszukujący informacji na temat swojego obecnego monitora lub modelu, który zamierzają kupić, najprawdopodobniej natkną się na EnergyStar, TCO oraz EPEAT. Aby uzyskać pierwszy z wymienionych w wersji 6.0, monitor musi spełnić szereg wymogów. Jednym z nich jest pobór energii elektrycznej w spoczynku mniejszy niż 0,5 W. Jest to bardzo istotny parametr, gdyż sporo starszych monitorów potrafi pobierać znaczące ilości energii w stanie spoczynku.

TCO 6.0 oraz EPEAT


Spełniona norma niskiego poboru energii elektrycznej to nie jedyny wymóg, by otrzymać certyfikaty TCO 6.0 oraz EPEAT. Dany model monitora musi być wyprodukowany w sposób przyjazny środowisku przez legalnie zatrudnionych pracowników oraz spełniać wysokie normy jakościowe. Taki produkt będzie inwestycją na lata, co oprócz oczywistych względów finansowych przyczyni się też do zmniejszenia ilości elektrośmieci.

Certyfikat TCO 6.0 to również gwarancja wysokiej jakości obrazu oraz optymalnej ergonomii urządzenia, które będzie przyjazne dla użytkownika pod kątem zdrowotnym. Natomiast EPEAT to nie tylko wymagania obowiązkowe, ale też opcjonalne. Jedno z nich to opakowanie produktu wytworzone co najmniej w 90% z materiałów poddawalnych recyclingowi. W zależności od tego, ile warunków spełnia oceniane urządzenie, może ono otrzymać odznaczenie brązowe, srebrne bądź złote.

Funkcje oszczędzania energii


Poza cechami i parametrami wymaganymi przez wcześniej wymienione certyfikaty producenci monitorów wyposażają produkty w dodatkowe funkcje, które umożliwiają jeszcze dalej idące zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Za przykład niech posłuży przełącznik Zero Power Switch, który powoduje, że dane urządzenie nie pobiera nic z sieci energetycznej, gdy jest wyłączone. Kolejna technologia tego typu to e-Saver, stosowana w monitorach AOC. Pozwala ona ustawić czas, po jakim monitor sam się wyłącza, gdy nie jest używany.

fot. mat. prasowe

AOC I2475PXQU

Monitor AOC I2475PXQU może pochwalić się certyfikatem EnergyStar 6.0


Wybierając sprzęt komputerowy, warto sprawdzić posiadane przez niego certyfikaty. Dokonując właściwych wyborów, możemy zaoszczędzić podczas eksploatacji sprzętu i zarazem zmniejszyć uciążliwość dla środowiska.

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: