eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy zrealizowaliśmy postanowienia noworoczne?

Czy zrealizowaliśmy postanowienia noworoczne?

2015-12-27 08:15

Czy zrealizowaliśmy postanowienia noworoczne?

Warto stawiać sobie dodatkowe cele na przyszły rok ©  dolphfyn - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Koniec roku i początek kolejnego to tradycyjnie już czas, w którym duża rzesza osób planuje zmiany w życiu. Cyklicznie realizowane badanie "Barometr Providenta" wskazuje, że na pierwszym miejscu polskiej listy postanowień noworocznych jest większa dbałość o kwestie zdrowotne. Optymizmem napawać może fakt, że kończący się rok Polacy uważają za udany. Ponad połowie z nas udało się zrealizować postawione sobie cele. A jak będzie w nachodzących 12 miesiącach?

Przeczytaj także: Postanowienia noworoczne robi 76% Polaków

Nadszedł czas refleksji i podsumowań działań, których realizację planowaliśmy 12 miesięcy temu. Jak wypada bilans? Chyba całkiem nieźle, ponieważ realizację celów postawionych sobie na 2015 rok deklaruje aż 52 proc. respondentów najnowszego Barometru Providenta – cyklicznego badania przeprowadzanego przez agencję badawczą PBS. To wynik o ponad 10 proc. wyższy od osiągniętego w badaniu z minionego roku.

W porównaniu z ubiegłym rokiem, towarzyszy nam również większy optymizm. 40 proc. badanych wierzy, że zbliżający się rok będzie lepszy od obecnego. I w tym przypadku odnotowujemy 10-procentowy wzrost względem ostatniego badania. Ciągle jednak niemal połowa z nas nie ma nadziei na żadne zmiany (48 proc.), a 13 proc. obawia się pogorszenia.

Nic tak nie motywuje, jak osiągnięte sukcesy. Dlatego wyższa ocena stopnia realizacji celów na 2015 rok pozwala z większym zaufaniem oczekiwać, że prognozy poprawy sytuacji w 2016 roku się sprawdzą – ocenia Przemysław Kasza z działu badań Provident Polska

Warto stawiać sobie dodatkowe cele na przyszły rok – jak widać już ponad połowa Polaków osiąga sukces w ich realizacji.

Stawiając sobie cele do realizacji warto być sprytnym. Zaplanujmy ich realizację tak, aby w miarę szybko osiągnąć pierwszy sukces. Planując udział w maratonach zaplanuj, że przez pierwsze 3 tygodnie będziesz regularnie wychodzić na 30 minutowy spacer. Ten przykład dobrze pokazuje, jak sprytnie planować dochodzenie do upragnionych celów – radzi Karolina Łuczak, Kierownik ds. Komunikacji w Provident Polska.

Patrzymy z optymizmem w przyszłość


Każdego roku wyznaczamy sobie nowe cele do zrealizowania. Jak wynika z badania, 11 proc. Polaków planuje, że w przyszłym roku będzie prowadziło zdrowszy tryb życia, a blisko 9 proc. myśli o zmianie obecnej sytuacji zawodowej. 7 proc. badanych przyznaje również, że przeznaczy więcej czasu dla rodziny. Remont mieszkania lub domu zaplanowało 6 proc., a tylko 5 proc. myśli o przyszłorocznych podróżach. Ponad 16 proc. natomiast ma niesprecyzowane plany na nadchodzący 2016 rok.

fot. mat. prasowe

Postanowienia noworoczne Polaków

Ponad połowa Polaków zdołała zrealizować postawione sobie cele.


Porównując wyniki badania rok do roku zaobserwowaliśmy ciekawą tendencję: wyznaczając sobie dodatkowe cele bardziej koncentrujemy się na sobie i dobrostanie swojego otoczenia, niż na uzupełniniu materialnych braków – mówi Przemysław Kasza. I dodaje – być może jest to kolejny sygnał tego, że coraz bliżej nam do krajów rozwiniętych gospodarczo niż do krajów na dorobku, w których priorytetem jest nadgonienie konsumpcji.

fot. mat. prasowe

Plany na 2016 rok

Więcej niż co dziesiąty Polak obiecuje sobie zmianę stylu życia na zdrowszy.


Informacje o badanu
„Barometr Providenta” to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 27-29.11.2015 r. na ogólnopolskiej próbie n=979 Polaków w wieku 18+.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: postanowienia noworoczne, Nowy Rok, rok 2016

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: