eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: Grecja i Hiszpania z szansą na sukces

Wakacje 2016: Grecja i Hiszpania z szansą na sukces

2015-12-15 12:20

Przeczytaj także: Wakacje 2016: Kanary tańsze, ale nie na długo

Uprzedzając jednakże ewentualne pytania odbiorców chcielibyśmy zaznaczyć, że mapki obrazujące krótkoterminowe zmiany cen przedstawiają je w odniesieniu do poprzedniego tygodnia, a nie wobec poprzedniego zestawienia. Zestawienia sporządzane są bowiem co dwa tygodnie naprzemiennie dla zimy i lata. Wersję odniesienia wobec poprzedniego tygodnia wybraliśmy kierując się przekonaniem, że ostatnie zmiany są dla obrazu aktualnej sytuacji ważniejsze od zmian w bardziej rozciągniętym okresie, a ponadto różnicę cen wobec poprzedniego zestawienia można łatwo uzyskać porównując ceny z dwóch kolejnych edycji raportów.

1. Zestawienie bazuje na cenach dla wylotów w okresie 01-07 sierpnia 2016 r. zebranych w dniu 10 grudnia. Ponieważ nadal przebywamy we wczesnym okresie przedsprzedaży sezonu letniego 2016 roku, to ceny dużej części wycieczek są jeszcze relatywnie stabilne i w okresie ostatniego tygodnia ich zmiany były nieznaczne. Średnie ceny spadły o 9 złotych (poprzednio wzrosły o 6 złotych), a największą zniżkę cen zanotowano akurat na tym kierunku, który ostatnio najbardziej podrożał, czyli na Chalkidiki – o 85 złotych. Nieco niższe średnie ceny wycieczek ucieszyły też w Maroku i na tunezyjskiej Dżerbie – spadły o 57 i 37 złotych. Skala wzrostów cen była niższa, a największe z nich dotyczyły Greckich wysp Kos i Zakintos oraz Bułgarii – odpowiednio o 36, 9 i 11 złotych, a zmiany cen na pozostałych kierunkach miały już niski wymiar jednocyfrowy.

2. Badanie różnicy obecnej średniej ceny first minute lata 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że nadal była ona ujemna, ale odnotowano kolejne jej zmniejszenie tym razem do 44 złotych (poprzednio notowano spadki o 72 i 91 złotych). Jest to inna sytuacja od zeszłorocznej, gdy różnica cen była dodatnia, ale jej trend był chwiejny, czyli bez jednoznacznego kierunku, a odpowiednie wielkości wynosiły wówczas plus 89, 74 i 98 złotych.

Trend stopniowego zbliżania się średnich cen do dość wysokich poziomów ubiegłorocznych może mieć związek z powoli słabnącym kursem polskiej waluty, w tym ostatnio również wobec euro (wcześniej osłabianie złotego następowało głównie wobec dolara).

Spośród dużych kierunków pozycję lidera wzrostów cen wobec poziomów ubiegłorocznych umocniła Grecja, która jest teraz droższa o średnio o 104 złote (poprzednio o 52 złote), przy czym z jej wysp największe zwyżki wykazują Korfu i Rodos – o 117 i 104 złote, a niższe ceny wykazuje jedynie Kos – o 9 złotych, który dopiero ostatnio zaczął nadrabiać zaległości wobec cen z zeszłego sezonu.

Drugim dużym kierunkiem, na którym średnie ceny są wyższe niż w ubiegłym roku jest Egipt – o średnio 55 złote (w poprzednim zestawieniu był droższy o 33 złotych), w tym zwłaszcza Hurghada i Synaj – o 88 i 83 złote.

Egipt drożeje drugi sezon z rzędu – w poprzednim było to średnio 165 złotych - a jednoznacznym liderem wzrostów był wtedy Synaj – droższy wówczas aż o ponad 265 złotych. W tym sezonie z powodu podwyższonego ryzyka wakacji na tym półwyspie sytuacja taka, mimo ograniczeń programowych i drogiego dolara, może jednak ulec zmianie.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

Rejestracja REGON XI 2015

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: