eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zmiana pracy: dla menedżera to żaden problem

Zmiana pracy: dla menedżera to żaden problem

2015-12-11 11:03

Przeczytaj także: Polscy specjaliści i menedżerowie wymagający


Kto jest najbardziej pożądany na rynku pracy?


Specjaliści i menedżerowie w ciągu ostatniego roku otrzymali średnio 8 ofert pracy od pracodawców. Największym zainteresowaniem cieszyli się pracownicy z obszaru IT – średnio otrzymują oni 15 zaproszeń do udziału w projektach rekrutacyjnych rocznie. Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy z Logistyki – w minionym roku otrzymali średnio 10 ofert pracy. Trzecią grupą, na którą jest wzmożone zapotrzebowanie, jest Inżynieria – specjaliści i menedżerowie zadeklarowali, że dostali 9 zaproszeń do rekrutacji, w ostatnim roku.
„Rynek IT to już nie jest tylko tak zwany rynek kandydata. Najwięcej ofert otrzymują specjaliści posiadający 2- oraz 3-letnie doświadczenie, których oczekiwania finansowe rosną bardzo szybko i coraz częściej zaczynają dorównywać oczekiwaniom osób z dużo większym doświadczeniem. To z kolei wpływa na zmianę preferencji wobec formy zatrudnienia – z roku na rok przybywa osób, które decydują się na współpracę kontraktową.” – komentuje Ewa Paprocka, Team Leader, Antal IT Services.


Gotowość do relokacji


30% ankietowanych specjalistów i menedżerów przynajmniej raz relokowało się ze względu na pracę, a co czwarty badany (24%) – więcej niż raz. 77% respondentów wskazało, że wyższe wynagrodzenie jest warunkiem niezbędnym, aby zdecydowali się na zmianę miejsca zamieszkania ze względu na pracę. Prawie połowie ankietowanych zależy na pakiecie relokacyjnym (47%). 37% specjalistów i menedżerów wskazało, że minimalnym warunkiem relokacji jest atrakcyjna lokalizacja w mieście oraz łatwość znalezienia pracy w danej lokalizacji przez partnera/ partnerkę. Tylko co 5-ty ankietowany nie jest zainteresowany relokacją (19%).
Wśród najatrakcyjniejszych do relokacji miast znalazły się: Wrocław – 49% badanych wybrało tę lokalizację; Warszawa (42%) oraz Gdańsk (41%). Również Kraków i Poznań zostały docenione przez respondentów – odpowiednio 38% i 33% wskazało te miasta jako atrakcyjne pod kątem przeprowadzki, ze względu na pracę.
„Zdaniem specjalistów i menedżerów Gdańsk znajduje się na trzecim miejscu, jeśli chodzi o atrakcyjność pod kątem relokacji. Zarówno Gdańsk jak i całe trójmiasto to rynek dynamiczny, chłonny, mający wiele do zaoferowania. Połączenie dobrej lokalizacji, dużej liczby nowych inwestycji oraz bogatej oferty ciekawych stanowisk przyciąga specjalistów i menedżerów z całej Polski.” – mówi Agnieszka Dzierań, Branch Manager biura Antal w Gdańsku.

Przebranżowienie


Jak wynika z raportu „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”, ponad połowa badanych jest gotowa na przekwalifikowanie się. Największe zainteresowanie wykazują specjaliści i menedżerowie z branży Media i PR (68%). Podobnie, dużą gotowość wykazują przedstawiciele średniego i wyższego szczebla, Sieci Handlowych (67%) oraz Transportu, Spedycji i Logistyki (66%).
„Specjaliści i menedżerowie z sieci handlowych deklarują gotowość do przekwalifikowania się z kilku powodów. Jednym z nich jest ograniczona liczba ofert pracy na rynku lokalnym oraz duża powtarzalność stanowisk w branży. Wiele osób jest zmęczonych wykonywaniem podobnych obowiązków, dlatego myślą o zmianach. Co więcej, znaczna część osób z sieci handlowych z sukcesem znajduje zatrudnienie w innych branżach, dlatego przebranżowienie się jest coraz bardziej popularne.” – twierdzi Joanna Kuzioła, Team Manager, Antal Sales & Marketing.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: