eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sprawdzamy, ile czasu trzeba pracować na wydatki świąteczne

Sprawdzamy, ile czasu trzeba pracować na wydatki świąteczne

2015-12-10 11:48

Sprawdzamy, ile czasu trzeba pracować na wydatki świąteczne

Polak potrzebuje 10 dni pracy na sfinansowanie świąt © jc_studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Grudzień niemal zawsze gwarantuje nam spędzenie miłych chwil w gronie bliskich osób. Niestety wiąże się również z mniej przyjemną kwestią, czyli wzmożonymi wydatkami. Deloitte szacuje, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia pochłoną średnio 1282 złotych, a Work Service sprawdza, ile trzeba pracować, aby zarobić taką kwotę.

Przeczytaj także: Ile godzin Święty Mikołaj pracuje na prezenty świąteczne?

Najświeższe szacunki firmy doradczej Deloitte wskazują, że statystyczny Kowalski wyda na tegoroczne święta Bożego Narodzenia ok. 1 282 zł, czyli o 11% więcej niż planował wydać przed rokiem. Lwią cześć świątecznego budżetu pochłoną wydatki na podarki dla najbliższych oraz artykuły spożywcze.

Wzrost kwoty przeznaczanej na organizację świąt to rezultat dość dobrej sytuacji polskich pracowników, którzy obecnie czują się pewnie i nie obawiają się utraty pracy.
– To dobra wiadomość dla gospodarki, bo więcej wydanych pieniędzy, przekłada się na wzrost konsumpcji, a to wpływa na poprawę koniunktury i tworzenie nowych miejsc pracy – mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.

Z danych opublikowanych przez GUS za październik 2015 r. wynika, że wysokość przeciętnego wynagrodzenia ogółem brutto wzrosła o ponad 3% w ujęciu rok do roku. Zatem zarabiamy więcej, jednak jeszcze więcej przeznaczamy na organizację Świąt. Wiąże się to z koniecznością zwiększenia godzin pracy. Żeby zarobić na Święta, statystyczny Polak przepracuje prawie 10 dni. To ponad 3 dni dłużej niż w roku ubiegłym.
– Obserwowany wzrost wynagrodzeń jest wolniejszy niż aspiracje związane w z wydatkami świątecznymi. To powoduje, że w tym roku statystycznie musimy dłużej pracować, aby uzbierać odpowiednie środki na sfinansowanie świąt. Jednak nadal obserwujemy znaczące zróżnicowanie w tym zakresie ze względu na branże i zawody. Prezes spółki giełdowej musi pracować nieco ponad pół dnia, a sprzątaczka ponad 20, aby zarobić na tegoroczne bożonarodzeniowe wydatki – dodaje Krzysztof Ingot.

Z analizy przeprowadzonej przez Work Service wynika, że najwięcej godzin musi przepracować sprzątaczka. Aby zarobić na wydatki świąteczne potrzebuje prawie 21 dni. Równie dużo wysiłku musi włożyć w wyprawienie Świąt kasjer oraz pracownik produkcji, których wynagrodzenia kształtują się na podobnym poziomie. W tym roku osobom zatrudnionym na stanowisku elektryka zarobienie na wydatki świąteczne zajmie trochę ponad 11 dni, ale już poniżej średniej czyli 10 dni, znajdują się takie zawody jak farmaceuta i kierowca TIRa. Programista potrzebuje tylko trochę ponad 4 dni a osobom zarabiającym powyżej 10 tys. złotych netto wystarczy kilka do kilkunastu godzin, aby wyprawić Święta Bożego Narodzenia. Do tego grona można zaliczyć lekarzy specjalistów, prezesów spółek giełdowych oraz profesorów medycyny.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia i czas potrzebny do zarobienia na wydatki świąteczne

Najkrócej, bo niespełna 6h, na wydatki świąteczne pracuje profesor medycyny


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: