eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › 10 rzeczy, których nie wiesz o SMS-ach

10 rzeczy, których nie wiesz o SMS-ach

2015-12-03 12:41

10 rzeczy, których nie wiesz o SMS-ach

10 rzeczy, których nie wiesz o SMS-ach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Short Message Service, czyli po prostu SMS. Początkowo wykorzystywany przez operatorów do informowania o awariach, promocjach czy wiadomościach pozostawianych na poczcie głosowej. Przez lata jeden z najczęściej wybieranych sposobów na kontakt z bliskimi. Dziś obchodzi 23. urodziny. Znamy go jak własną kieszeń, ale czy na pewno? Sprawdź, jak na przestrzeni dwóch dekad zmieniły się SMS-y.

Przeczytaj także: SMS-y czy Facebook Messenger?

1. Po polsku znaczy krócej


Warto pamiętać także o znakach takich jak ~, ^, |, ], [, {, }, \ oraz znaku nowej linii (tzw. enter).
– Ze względu na stosowane w sieciach GSM kodowanie, niektóre znaki diakrytyczne, jak np. nawias kwadratowy, zajmują miejsce dwóch znaków w treści wiadomości – mówi Daniel Zawiliński z platformy SerwerSMS.pl specjalizującej się w wysyłce SMS-ów.
16-bitowe kodowanie, tzw. Unicode, niewątpliwie ma również plusy. Jednym z nich jest możliwość używania znaków z różnych alfabetów w jednym SMS-ie.

2. Zagraniczne SMS-y za 0 zł


Wyjeżdżasz za granicę? Sprawdź, czy usługa roamingu jest aktywna. To podstawa, jeśli chcesz smsować z zagranicy. W krajach Unii Europejskiej maksymalna stawka za wysłanie SMS-a to 0,30 zł. Tymczasem już od 30 kwietnia 2016 czeka nas obniżka – maksymalna opłata za SMS-a będzie wynosić 2 eurocenty, czyli ok. 0,10 zł, a zgodnie z przyjętym przez Parlament Europejski rozporządzeniem od 15 czerwca 2017 wszystkie opłaty za korzystanie z telefonów komórkowych z zagranicy zostaną zniesione.

Warto również sprawdzić koszty roamingu w krajach nie należących do UE jak np. Norwegia, Islandia, Szwajcaria czy Liechtenstein. Często w ich przypadku obowiązują stawki z eurotaryfy.

3. Najdroższe SMS-y


Wśród wielu korzystnych ofert zawierających nielimitowane pakiety SMS są i te, które mogą nas słono kosztować. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 45 ust. 2 pkt 1 kodeksu drogowego) za wysyłanie i odbieranie SMS-ów podczas jazdy samochodem grozi mandat. W przypadku ich złamania kierowca musi liczyć się z karą w wysokości 200 zł. Dodatkowo otrzyma także 5 punktów karnych.

4. SMS ratunkowy


SMS i Policja – to połączenie nie zawsze musi oznaczać uszczerbek w naszym budżecie. Na terenie praktycznie wszystkich województw funkcjonuje zgłaszanie interwencji za pośrednictwem krótkich wiadomości tekstowych. SMS ratunkowy, bo to o nim mowa, umożliwia osobom mającym problem z komunikacją werbalną wezwanie pomocy w sytuacji zagrażającej ich życiu lub zdrowiu oraz w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia.

5. SMS-owa burza


SMS o gotowym do odbioru dowodzie osobistym, paszporcie czy ostrzeżenie o zbliżającej się burzy lub możliwości wystąpienia silnego wiatru. To tylko jeden z nielicznych przykładów powiadomień jakie wysyłają urzędy i instytucje publiczne. Z roku na rok coraz więcej polskich instytucji publicznych i urzędów wykorzystuje komunikację SMS-ową jako narzędzie kontaktu z klientami czy petentami.
– Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że blisko 40 proc. internautów w ciągu ostatnich 12 miesięcy otrzymało wiadomość SMS od instytucji publicznej – mówi Daniel Zawiliński z SerwerSMS.pl.
Aby otrzymać bezpłatne powiadomienie np. o zagrożeniach lokalnych często wystarczy wypełnić prosty formularz na stronie urzędu. Takie rozwiązanie oferuje swoim mieszkańcom m. in. Miasto Poznań.
Przeczytaj także: Polacy lubią wiadomości SMS Polacy lubią wiadomości SMS

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

Crafted in Japan

18.09.23

Hybrydowa Mazda CX-60
o mocy 327KM

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: