eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › SMS-y czy Facebook Messenger?

SMS-y czy Facebook Messenger?

2016-01-03 00:20

SMS-y czy Facebook Messenger?

SMS-y czy Facebook Messenger? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Historia krótkich wiadomości tekstowych sięga początków telefonii komórkowej. Okazuje się jednak, że smsy właściwie nie tracą na popularności. Doceniają je nie tylko posiadacze zwykłych telefonów, ale również najbardziej zaawansowani użytkownicy smartfonów. Co przesądza o ich atrakcyjności? Z jakich komunikatorów mobilnych korzystają Polacy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Przeczytaj także: 10 rzeczy, których nie wiesz o SMS-ach

Zrealizowane przez SerwerSMS.pl badanie Komunikacja SMS w Polsce dowodzi, że to użytkownicy smartfonów okazują się bardziej doceniać zalety SMS-ów niż posiadacze tradycyjnych komórek, którzy do tej pory nie mieli doświadczenia w obsłudze i korzystaniu z komunikatorów mobilnych.

Niemal połowa (46 proc.) osób reprezentujących pierwszą z wymienionych powyżej grup docenia przede wszystkim szybkość dostarczania powiadomień SMS . Kolejną zaletą jest prostota obsługi, którą wskazała 1/3 badanych. Warto tu podkreślić, że jedynie 25% respondentów wymieniło wspomniane aspekty w odpowiedzi na prośbę o wskazanie zalet komunikatorów mobilnych.
– Osoby korzystające ze smartfonów w SMS-ach doceniają przede wszystkim to, czego brakuje im w mobilnych aplikacjach – mówi Daniel Zawiliński, CMO platformy SerwerSMS.pl.

Z raportu przygotowanego przez UKE* wynika, że 69 proc. Polaków korzysta z internetu z czego tylko 10 proc. z nich łączy się z siecią poprzez telefon komórkowy lub tablet. Co istotne, tylko 7 proc. Polaków posiada dostęp mobilny w telefonie komórkowym lub tablecie.
– Wysyłając wiadomość za pomocą komunikatorów mobilnych użytkownicy uzależnieni są od hot spotów z Wi-Fi bądź internetu mobilnego, który nie jest jeszcze dostępny w każdym miejscu w Polsce – mówi Zawiliński.
Komunikatory, które wymagają połączenia z internetem często są droższą alternatywą od SMS-a, zwłaszcza jeśli korzystamy z nich poza granicami naszego kraju. Miesięczna opłata za korzystanie z internetu mobilnego wynosi w Polsce to koszt 50 zł**. Działają one w trybie online przez co nie gwarantują także szybkości dostarczenia usługi oraz jej nieograniczonego zasięgu.

SMS nie dla iPhone’a


I choć z komunikatorów mobilnych korzysta prawie trzy czwarte użytkowników smartfonów, to w ogólnym ujęciu SMS-y nadal pozostają główną formą komunikacji użytkowników. Wyjątek stanowią tutaj posiadacze iPhone’ów. Z danych SerwerSMS.pl wynika, że 60 proc. z nich częściej wysyła wiadomości tekstowe korzystając z komunikatorów mobilnych niż z wiadomości SMS. Pod uwagę należy jednak wziąć fakt, że najpopularniejszym mobilnym system operacyjnym w Polsce jest Android, w czołówce pozostaje również Windows Phone. W przypadku tych systemów zdecydowana większość użytkowników wybiera SMS-y jako narzędzie komunikacji. Na krótkie wiadomości tekstowe stawia 62 proc. posiadaczy smartfonów z Androidem i ponad trzy czwarte z Windows Phone.

TOP 5 komunikatorów mobilnych


Zgodnie z raportem Komunikacja SMS w Polsce wśród najczęściej wykorzystywanych komunikatorów mobilnych bezsprzecznie pierwsze miejsce zajmuje Facebook Messenger, z którego korzysta 84 proc. posiadaczy smartfonów. Na drugim miejscu znalazł się Skype (36 proc.), a na kolejnych WhatsApp, Viber i Gadu Gadu. Swoją popularność WhatsApp i Viber zawdzięczają dostosowaniu do wielu platform oraz prostocie. Z aplikacji tych mogą korzystać m. in. użytkownicy smartfonów z takim systemem operacyjnym jak Android, Windows Phone, iOS czy BlackBerry. Co istotne, komunikatory te działają w oparciu o numer telefonu użytkownika, a grupa kontaktów w bazie aplikacji nie musi być połączona z kontem w serwisie społecznościowym.

fot. mat. prasowe

Udział poszczególnych rodzajów komunikatorów mobilnych wykorzystywanych na smartfonie

Zdecydowanie najpopularniejszym komunikatorem jest Facebook Messenger


Bez wątpienia nowe technologie są coraz mocniej wkraczają w nasze codzienne życie. Często są doskonałym uzupełnieniem sposobu, w jaki się komunikujemy. Sprzyja temu rosnąca popularność urządzeń mobilnych oraz możliwość połączenia się z internetem, niemalże z każdego miejsca. Jak zauważa Daniel Zawiliński z SerwerSMS.pl mimo, że wielu użytkowników smartfonów chętnie wykorzystuje komunikatory mobilne, nadal preferowaną formą komunikacji pozostaje SMS.
– To właśnie krótka wiadomość tekstowa jest częściej wybierana, kiedy chcemy poinformować swoich bliskich o ważnym wydarzeniu z naszego życia. SMS-a wysyła wówczas aż 80 proc. osób korzystających ze smartfonów.
Nie powinno być to zaskoczeniem, gdyż SMS to proste, szybkie i sprawdzone rozwiązanie.

fot. mat. prasowe

Preferowana forma komunikacji

Jedynie użytkownicy systemu iOS przedkładają komunikatory przed sms-y.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: