eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Małe firmy - prognozy III kw. 2015

Małe firmy - prognozy III kw. 2015

2015-11-10 11:32

Przeczytaj także: Małe firmy - prognozy II kw. 2015


Rok wyjątkowy


O tym, że dla mikroprzedsiębiorców rok 2015 jest wyjątkowy, świadczą także informacje dotyczące rejestracji oraz likwidacji mikroprzedsiębiorstw. Jak wynika z danych z rejestru REGON, liczba wpisanych do niego działalności gospodarczych pod koniec września była najwyższa w historii i wynosiła 2 988 552. Od początku roku przybyło ponad 27 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych.

fot. mat. prasowe

Liczba jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce

W bieżącym roku do końca III kwartału przybyło ponad 27 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych.


Trend wzrostowy, jeśli idzie o liczbę zarejestrowanych firm, jest ostatnio wyraźny i bardzo silny. Głównym źródłem tak dynamicznego wzrostu liczby mikrofirm nie są nowe przedsiębiorstwa, lecz fakt, że znacznie mniej niż wcześniej mikrofirm jest zamykanych. W rezultacie mamy więc do czynienia z silnym wzrostem liczby firm netto (czyli różnicy między liczbą nowych a zamykanych mikroprzedsiębiorstw).

fot. mat. prasowe

Różnica między nowymi a zamykanymi mikrofirmami

O dobrej kondycji mikrofirm świadczy również fakt, że znacznie mniejsza liczba tych podmiotów jest zamykanych


Z podobnym efektem mieliśmy do czynienia w 2013 roku, tyle że wówczas nadwyżka nowych firm nad zamykanymi brała się stąd, że powstawało bardzo dużo mikroprzedsiębiorstw. Teraz raczej mamy do czynienia ze spadkiem skłonności do zamykania najmniejszych firm, co bierze się stąd, że w roku 2015 mały biznes prowadzi się nieco łatwiej niż w poprzednich, trudniejszych latach.

Informacje o badaniu


Co kwartał pytamy drobnych przedsiębiorców czy w bieżącym roku: spodziewają się utrzymania, wzrostu czy spadku obrotów w swojej firmie, oczekują utrzymania obecnego tempa rozwoju gospodarczego, jego przyspieszenia czy raczej recesji gospodarczej, zamierzają utrzymać zatrudnienie, zatrudniać czy zwalniać pracowników, planują inwestycje w swojej firmie, zamierzają podnieść, utrzymać czy obniżyć ceny sprzedawanych dóbr i usług, zamierzają finansować kredytem swoją działalność bieżącą albo inwestycje.

Tradycyjnie zadajemy też kilka pytań pomocniczych – pozwalających ustalić czy firma działa w produkcji czy w sektorze usług, ilu pracowników zatrudnia i czy prowadzi działalność na rzecz jednego, czy większej liczby kontrahentów.

Uczestnikami badania są przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, czyli właściciele mikrofirm. Badanie obejmuje więc unikalny segment mikrobiznesu, który nie jest ujmowany w oficjalnych statystykach makroekonomicznych. W najnowszym badaniu 46% respondentów stanowili przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników, a w przypadku 33% ankietowanych firm zatrudnienie nie przekraczało 5 osób. Zaledwie 6% badanych zatrudniało więcej niż 10 pracowników. Znakomita większość ankietowanych reprezentowała sektor usług, a 8% łączy działalność usługową i wytwórczą. Zaledwie 7% - czyli co czternasty badany – ma tylko jednego kontrahenta. Spośród ankietowanych aż 28% sprzedaje swoje usługi lub produkty za granicę.


poprzednia  

1 ... 4 5

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: