eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca dla inżyniera: w III kw. popyt nie zmalał

Praca dla inżyniera: w III kw. popyt nie zmalał

2015-10-30 13:34

Praca dla inżyniera: w III kw. popyt nie zmalał

Inżynier © industrieblick - Fotolia.com

Od stycznia do września bieżącego roku na portalu Pracuj.pl opublikowano 31 523 oferty pracy dla inżynierów, co jest lepszym wynikiem od zanotowanego w analogicznym okresie poprzedniego roku. Pracodawcy zgłaszali popyt na zwłaszcza na monterów/serwisantów, elektroników/elektryków oraz specjalistów konstrukcji i technologii. Zapotrzebowanie na inżynierów nie maleje, a to oznacza, że pracę powinni znaleźć nie tylko specjaliści z dużym doświadczeniem, ale i świeżo upieczeni absolwenci kierunków technicznych.

Przeczytaj także: Elektromobilność: inwestycje generują popyt na specjalistów

Dane portalu Pracuj.pl są dobitnym dowodem na to, że polski rynek pracy zgłasza i nadal będzie zgłaszał zapotrzebowanie na inżynierów-specjalistów - w III kwartale to właśnie do nich skierowana była co dziesiąta oferta pracy.

Kto zatrudniał w III kwartale 2015 r?


Okazuje się, że największą liczbę ofert pracy dla inżynierów (30% wszystkich ofert) wystosował przemysł ciężki. Na drugim miejscu uplasował się sektor budownictwa i nieruchomości (16% udziału w ogólnej liczbie ogłoszeń), a na trzeciej pozycji - handel i sprzedaż (12% udziału). Pracę dla inżynierów proponowały również telekomunikacja i zaawansowane technologie oraz w przemysł lekki.

Największy wzrost popytu na inżynierów miał miejsce w budownictwie i nieruchomościach - w porównaniu rok do roku zgłaszane zapotrzebowanie było ponad 17% wyższe. W innych branżach zainteresowanie pracodawców inżynierami utrzymuje się na niemal identycznym poziomie.

W przemyśle ciężkim niemal co trzecie ogłoszenie skierowane było do mechaników, poszukiwano także specjalistów ds. konstrukcji/technologii, monterów/serwisantów oraz osób specjalizujących się w elektronice i/lub elektryce. Największy wzrost zapotrzebowania zanotowano na specjalistów ds. energetyki konwencjonalnej i odnawialnej – wyniósł on 34,3% rok do roku.

Pracodawcy z branży budownictwo i nieruchomości w III kwartale 2015 r. najbardziej zwiększyli zapotrzebowanie na monterów/serwisantów (o 33,2% wzrostu rok do roku,) specjalistów elektroniki/elektryki (o 28,4% więcej ofert niż w III kwartale 2014 r.) oraz mechaników (16,3% wzrostu rok do roku).

fot. industrieblick - Fotolia.com

Inżynier

Największą liczbę ofert pracy dla inżynierów (30% wszystkich ofert) wystosował przemysł ciężki.


Inżynierów jakich specjalności poszukiwano w III kwartale 2015 r?


W III kwartale 2015 r. co trzecie ogłoszenie skierowane było do monterów/serwisantów, lub elektroników/elektryków. Wiele ogłoszeń skierowano także do inżynierów specjalizujących się w konstrukcji i/lub technologii. O niemal 20% wzrosło zapotrzebowanie na mechaników, znaczące wzrosty zanotowano także dla specjalistów ds. automatyki oraz inżynierów energetyki konwencjonalnej i odnawialnej.

Inżynier na rynku pracy a oczekiwania pracodawców


Jak wynika z danych MNiSW uczelnie techniczne są najchętniej wybierane przez kandydatów na studia, w 2014 r. było to średnio 3,5 kandydata na miejsce. Dane Pracuj.pl potwierdzają, że uczelnia techniczna to stale dobry wybór.

Analiza ogłoszeń opublikowanych na portalu wskazuje, że np. w przypadku monterów/serwisantów pracodawcy oczekują wyższego wykształcenia technicznego – na kierunkach: elektryka, automatyka, mechanika i budowa maszyn, elektronika lub elektrotechnika. Liczy się także znajomość specjalistycznych programów (CAD, AutoCad) oraz umiejętność czytania dokumentacji technicznej. Mile widziane jest posiadanie uprawnień energetycznych. Oczekiwana jest także znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2. Ponadto, wymaga się gotowości do częstych wyjazdów służbowych, pracy w systemie zmianowym oraz prawa jazdy kategorii B. Te dwa ostatnie wymagania są charakterystyczne dla większości ogłoszeń adresowanych do inżynierów. Z kolei od inżynierów specjalności elektronika/elektryka wymaga się specjalistycznego wykształcenia technicznego - na kierunkach: mechanika, mechatronika, elektryka, elektromechanika.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Ponadto, kandydatom stawia się wymóg znajomości specjalistycznych technik i narzędzi pracy, znajomości oprogramowania (CAD). Ważne są także umiejętności manualne i analitycznego podejścia do rozwiązywania problemów. Przydatne okazuje się doświadczenie na podobnym stanowisku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: