eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja IX 2015

Inflacja IX 2015

2015-10-15 15:33

Inflacja IX 2015

Ceny żywności wzrosły we wrześniu © philipimage - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze, wrześniowe dane dotyczące inflacji. Tym razem, podobnie jak w sierpniu, ceny towarów i usług konsumpcyjnych pikowały. Spadek sięgnął 0,3%, a na jego ukształtowanie największy wpływ wywarły m.in. spadki cen w zakresie transportu, rekreacji oraz kultury, a także niższe koszty użytkowania nieruchomości.

Przeczytaj także: Inflacja VIII 2015

Ceny żywności wzrosły we wrześniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,7%, wobec spadku o 0,8% w sierpniu br. Najbardziej podrożały warzywa (o 6,6%) i cukier (o 4,2%). Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili za tłuszcze roślinne (o 0,6%) oraz mięso (przeciętnie o 0,4%, w tym za mięso drobiowe – o 1,3%, wieprzowe – o 0,3%, wędliny – o 0,2% przy utrzymujących się na niezmienionym poziomie cenach mięsa wołowego i cielęcego). Droższa niż w sierpniu br. była mąka (o 0,2%), a także ryby i owoce morza (o 0,1%). Artykuły w grupie „mleko, sery, jaja” pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu (w tym wzrosły ceny jaj – o 0,7%, mleka – o 0,4%, przy spadku cen jogurtów, śmietany, napojów i deserów mlecznych – o 0,5% oraz serów i twarogów – o 0,2%).

Obniżyły się ceny masła (o 1,8%), owoców (o 1,6%), ryżu (o 1,0%) oraz pieczywa (o 0,1%). We wrześniu br. napoje bezalkoholowe potaniały przeciętnie o 0,2%. Tańsze niż przed miesiącem były soki owocowe i warzywne, a także kakao i czekolada w proszku (po 0,5%). Więcej niż w sierpniu br. płacono za herbatę (o 0,3%), kawę oraz wody mineralne lub źródlane (po 0,2%). Zanotowano nieznaczny wzrost cen wyrobów tytoniowych (o 0,1%).

Ceny napojów alkoholowych pozostały natomiast na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

Koniec wyprzedaży kolekcji wiosenno - letniej, a także wprowadzenie na rynek nowej kolekcji jesienno – zimowej spowodowało, iż we wrześniu br. ceny obuwia i odzieży ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 1,5% i 0,7% wyższym niż w sierpniu br.

fot. philipimage - Fotolia.com

Ceny żywności wzrosły we wrześniu

Najbardziej podrożały warzywa (o 6,6%) i cukier (o 4,2%).


Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem obniżyły się we wrześniu br. o 0,3%. Potaniało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (o 0,3%). Zanotowano wzrost opłat za zaopatrywanie w wodę oraz usługi kanalizacyjne (po 0,2%), a także wywóz śmieci (o 0,1%). Nieznacznie podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,1%). Ceny nośników energii były niższe niż w sierpniu br. o 0,6%. Wprowadzenie nowych taryf za paliwa gazowe wpłynęło na spadek cen gazu (o 3,0%). Więcej niż przed miesiącem płacono natomiast za opał i energię cieplną (po 0,1%).

We wrześniu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego obniżyły się o 0,1%. Tańsze niż w sierpniu br. były środki czyszczące i konserwujące (o 0,4%) oraz urządzenia gospodarstwa domowego (o 0,2%). Ceny mebli, artykułów dekoracyjnych, sprzętu oświetleniowego pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Więcej niż w sierpniu br. płacono za usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (o 0,2%) oraz artykuły włókiennicze (o 0,1%).

fot. mat. prasowe

Dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych 2014-2015

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2015 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,3%


Opłaty związane ze zdrowiem były niższe niż w sierpniu br. o 0,1%. Odnotowano spadek cen wyrobów farmaceutycznych (o 0,3%). Wzrosły ceny usług szpitalnych (o 0,3%). Więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za usługi stomatologiczne oraz urządzenia i sprzęt terapeutyczny (po 0,2%), a także usługi lekarskie (o 0,1%).

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: