eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy: co przyniesie końcówka 2015 roku?

Rynek pracy: co przyniesie końcówka 2015 roku?

2015-10-16 11:30

Przeczytaj także: Sytuacja na rynku pracy we IX 2010 r.


Ustabilizowana sytuacja gospodarcza miała także wpływ na niewielkie wahania kursu złotego. W okresie ostatnich lat nie przekraczały one średnio 15 proc. względem euro i dolara. Taka sytuacja sprzyja przedsiębiorcom sprzedającym swoje towary za granicą. Eksporterzy, mając świadomość niewielkiego ryzyka kursowego, mogą odważniej planować swój rozwój i zwiększanie produkcji i sprzedaży usług. Poszerzanie zasobów ludzkich to naturalne następstwo rosnącej koniunktury. Rok 2008, ostatni w naszej historii kiedy stopa bezrobocia była jednocyfrowa, to również czas nasilonej emigracji. Za granicą przebywało wówczas ponad 2,2 mln Polaków (więcej tylko w rekordowym 2007 r.). Bardzo wielu spośród emigrantów wyjechało w poszukiwaniu lepszej lub nawet jakiejkolwiek pracy. To oczywiście powodowało spadek konkurencji o pracę w kraju. Lata 2009-2010 przyniosły ograniczenie liczby wyjeżdżających (do 2 mln pod koniec 2010 r.), jednak kolejne 12 miesięcy przyniosło odwrócenie tego trendu. Systematyczne zwiększanie liczby emigrantów trwa do dziś, niebagatelnie wpływając na statystyki GUS.

Inny czynnik społeczny, którego rola w obniżaniu stopy bezrobocia jest istotna, choć często niedoceniana, to wejście na rynek pracy przedstawicieli pokolenia Y. Zdaniem ekspertów Adecco Poland, młodzi ludzie (urodzeni w 1984 r. lub później) charakteryzują się kreatywnością myślenia
i zaangażowaniem. Te cechy, w połączeniu z dobrym wykształceniem, a także powszechną znajomością co najmniej jednego języka obcego, przyciągają do naszego kraju inwestorów. W największych polskich miastach jak grzyby po deszczu wyrastają centra usług wspólnych (tzw. SSC) i centra outsourcingu procesów biznesowych (BPO) zatrudniające obecnie ponad 200 tys. pracowników.

Przyszłość należy do pracowników


- Oczywiście trudno jest dziś przewidzieć wszystkie okoliczności, które będą wpływać na polski rynek pracy w niedalekiej przyszłości – mówi Łukasz Koszczoł, Dyrektor Operacyjny w Adecco Poland. – Poza czynnikami powiązanymi z pewną powtarzalnością gospodarki, warto stale obserwować sytuacje polityczną za naszą wschodnią granicą. Przeciągający się konflikt w Donbasie sprawia, że do Polski w poszukiwaniu pracy przyjeżdża wielu Ukraińców. Ewentualne zakończenie wszelkich działań wojennych wpłynie na zatrudnienie w niektórych branżach, w szczególności tych, gdzie istnieje zapotrzebowanie na pracowników fizycznych. Duże znaczenie dla rynku pracy ma także polityka Unii Europejskiej względem kryzysu emigracyjnego i sytuacja ekonomiczna w jej największych krajach – dodaje Łukasz Koszczoł.

Oceniając polski rynek pracy trudno nie być optymistą. Coraz więcej Polaków znajduje zatrudnienie, rosną wynagrodzenia w wielu sektorach gospodarki i przybywa benefitów pozapłacowych. „Rynek pracodawcy” staje się „rynkiem pracownika” w branży budowlanej, finansowej czy TSL. Do tego grona dołączają specjaliści zatrudnieni w centrach usług wspólnych, a w niedalekiej przyszłości mogą na to liczyć osoby związane z sektorami Automotive, FMCG i HoReCa.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: