eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca za granicą już nie kusi?

Praca za granicą już nie kusi?

2015-10-09 12:15

Przeczytaj także: Jest praca za granicą. Najwięcej w Niemczech


Profil potencjalnego emigranta


Ponad połowa Polaków rozważających emigrację to osoby młode, do 35. roku życia. Wśród najczęściej deklarujących chęć wyjazdu są osoby z wykształceniem średnim (44%) oraz zawodowym (28%). Zatrudnieni na umowę o dzieło, zlecenie lub umowę na niepełny etat stanowią tylko 8% rozważających emigrację. Kolejną liczną grupą zainteresowanych podjęciem pracy za granicą są bezrobotni (26%). Co piąty potencjalny emigrant jest mieszkańcem południowego lub wschodniego regionu Polski. Mieszkańcy wsi najczęściej deklarowali chęć wyjazdu za granicę (46%).

Motywy i bariery emigracji


Dla 84% osób rozważających wyjazd do pracy za granicę najważniejszym powodem takich planów są wyższe zarobki. Do emigracji motywuje Polaków również perspektywa podniesienia standardu życia (41,5%), lepsze warunki socjalne (31%) oraz większe możliwości rozwoju zawodowego (38,7%). Równie ważna jest także możliwość zwiedzania świata, którą jako powód wskazuje 23,1% badanych dopuszczających możliwość wyjazdu. Wśród czynników powstrzymujących Polaków pierwsze miejsce zajmuje przywiązanie do rodziny i przyjaciół w kraju (72,2%). Na drugim miejscu znalazło się atrakcyjne zatrudnienie (37,5%), które wskazywało o 7,5 pp. więcej osób niż jeszcze przed rokiem.
– Masowy charakter emigracji zarobkowej przełożył się na rosnące deficyty na polskim rynku pracy. W głównej mierze z naszego kraju wyjeżdżają osoby młode i ambitne, które mogłyby wnieść dużo wartości dla naszej gospodarki. Jest to o tyle istotne, że jesteśmy teraz na etapie powstawania wielu nowych miejsc pracy i rosnącego popytu na pracownika. Stąd nadzieja, że wyjazdy z kraju uda się wyhamować poprzez pojawiające się nowe rekrutacje i stopniową poprawę warunków płacowych – podsumowuje Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.

Informacje o badaniu
Badanie zrealizowano na próbie N=660 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Próbę dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000 (zgodnej ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania). Wykluczono z niej: emerytów, rencistów oraz osoby zajmujące się domem. Wyniki poddano procedurze ważenia na podstawie struktury zmiennych rekrutacyjnych wg danych GUS. Dokładność wyników zależy o liczebności analizowanej grupy i odsetka odpowiedzi. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby N=660 to +/-3,88%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w ramach projektu CATIBUS. Badanie zostało zrealizowane w okresie 7-10.08.2015 r. przez Instytut Millward Brown S.A. na zlecenie Work Service S.A.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • indygo123 / 2015-10-09 12:57:51

    mi się wydaje zawsze ze wszystkie te ankiety/statystyki odbiegaja od rzeczywistosci (anwet widac to przy jakis wyborach, gdzie ankietowani zupełnie inaczej odpowiadają niz pózniej głosuja). tak samo w tym przypadku nie wiedze jakiegoś przełozenia na rzeczywistość, bo bardzo duzo moich znajomych wyjechalo za granice, a jeszcze wieksza czesc zastanawia się nad tym. ja sam teraz podpisałem umowę z agencja vpu polska i na poczatku listopada emigruje do holandii odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Nie zgadzam się

    Magda Kajzer / 2015-10-12 15:28:30

    Kusi, kusi, coraz więcej Polaków chce za granicę wyjechać do pracy i na stałe. Wyniki badań są nietrafione do ogólnych tendencji. Emigruje się do Niemiec, Wielkiej Brytanii, najwięcej do Skandynawii, ale też do Czech. Polacy pracują w rożnych branżach, o czym pisałam w moim artykule na temat popularności zawodów za granicą - http://ubezpieczeniepracyzagranica.pl/jaka-praca-za-granica/, zapraszam do lektury! odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: