eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bankructwa firm w 2006 r.

Bankructwa firm w 2006 r.

2006-01-06 00:45

Przeczytaj także: Coface: niewypłacalności firm w I kw. 2024 wzrosły o 31% r/r


„Spadek liczby upadłości w Polsce zawdzięczamy, paradoksalnie, wzrostowi konkurencji po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej oraz mocnej złotówce. Otwarcie się rynków unijnych na produkcję i usługi pochodzące z Polski dało wielu przedsiębiorcom możliwości rozwoju, o których przed akcesją nie mogli nawet pomarzyć, zaś eksport niespodziewanie stał się niezwykle istotną częścią działalności wielu firm. Z drugiej strony, przedsiębiorcy zmuszeni do prowadzenia działalności w warunkach wzmożonej konkurencji i przy coraz mocniejszej złotówce, stali się prawdziwymi ekspertami w ograniczeniu kosztów i dostosowywaniu profilu oraz skali działalności do szybko zmieniających się warunków rynkowych. Warto podkreślić, że tegoroczny wzrost wartości złotego przetrwało wiele firm, które nie dałyby sobie rady z podobną sytuacją jeszcze dwa-trzy lata temu” –podsumowuje Tomasz Starus, Dyrektor w Dziale Oceny Ryzyka w Euler Hermes Zarządzanie Ryzykiem Sp. z o.o.

Rozkład liczby upadłości na obszarze całego kraju nie był jednolity. Wśród województw najbardziej zagrożonych upadłościami znalazły się województwa: mazowieckie (145), śląskie (100), dolnośląskie (80) oraz wielkopolskie (77). Najmniej bankructw zanotowano w województwach opolskim (11), lubuskim (12) oraz świętokrzyskim (16). Na tak znaczące rozbieżności pomiędzy poszczególnymi regionami Polski miał wpływ przede wszystkim zróżnicowany poziom rozwoju ekonomicznego poszczególnych województw, a co za tym idzie liczba działających w nich przedsiębiorstw.


Najbardziej znacząca poprawa sytuacji przedsiębiorstw miała miejsce w województwach opolskim
(-68%), zachodniopomorskim (-58%) oraz warmińsko-mazurskim (-50%). Tylko w województwie podlaskim zanotowano zwiększenie się liczby bankructw, w porównaniu z rokiem 2004 (+6%).


Najbardziej ryzykowne branże
Za sektor, który wykazał największą liczbę upadłości w 2005 roku uznano produkcję. Odnotowano tu 225 upadłości, co stanowi 31% wszystkich upadłości w tym roku. Największa liczba bankructw dotyczyła produkcji spożywczej (19%), odzieżowej i obuwniczej (16%) oraz produkcji materiałów budowlanych (13%).

Kolejnym sektorem, który wykazał dużą liczbę upadłości były usługi. Bankructwa w tym sektorze stanowiły 22% wszystkich upadłości. W sumie zbankrutowało około 160 przedsiębiorstw. Spadek liczby upadłości w porównaniu z rokiem 2004 wyniósł około 58%.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: