eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bankructwa firm w 2006 r.

Bankructwa firm w 2006 r.

2006-01-06 00:45

Przeczytaj także: Coface: niewypłacalności firm w I kw. 2024 wzrosły o 31% r/r


Japonia: liczba upadłości w 2005 roku nadal spadała

W październiku 2005 roku upadłość ogłosiło 1 171 firm, podnosząc liczbę bankructw za ostatnie 12 miesięcy do 12 908. Dane te pozwalają mieć nadzieję, iż w całym roku poziom bankructw w Japonii nie przekroczy 13 tysięcy (6% mniej w porównaniu z 2004 rokiem). Znacznie spada także wysokość długów, jakie pozostawiają po sobie bankrutujące firmy. Obecnie wynosi ona niewiele ponad 7 000 miliardów JPY.

Tendencja spadkowa dotyczy niemal całej japońskiej gospodarki. W zasadzie tylko w sektorze finansowym liczba bankructw rośnie – w pierwszych 9 miesiącach 2005 roku o 4,5%. Wyjątek tan nie ma dużego wpływu na wyniki całej gospodarki, gdyż upadłości w tym sektorze stanowią niespełna 1% wszystkich bankructw. Największy spadek liczby upadłości zauważalny jest w sektorze produkcyjnym (-12,5%), hurtowym (-12,4%) i budowlanym (-9,5%).

W trzecim kwartale 2005 roku odnotowano w Japonii czwarty z kolei kwartalny wzrost PKB (+0,4%). Oprócz eksportu, podstawowymi siłami napędowymi gospodarki były konsumpcja i inwestycje, choć z drugiej strony wzrost cen ropy może ograniczyć wydatki gospodarstw domowych w nadchodzących miesiącach. Korzystne warunki gospodarcze znajdą wyraz w dalszym spadku liczby upadłości na początku 2006 roku, w późniejszym okresie przewidywane jest osłabienie koniunktury, które może zaowocować podwyższeniem średniej rocznej liczby bankructw o około 2%.

Niemcy: przejściowa poprawa sytuacji

Po silnym ożywieniu gospodarki w pierwszym kwartale 2005 roku, wywołanym w dużej mierze przez dochody z eksportu, w kolejnych miesiącach niemiecka gospodarka wyraźnie straciła parę. Pomimo tego spowolnienia liczba upadłości w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2005 roku malała, o 4,6% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2004, co daje roczną różnicę rzędu 2,5%. Ogólna poprawa nie powinna jednak przysłaniać faktu, że coraz częściej upadłość w Niemczech ogłaszają małe i średnie przedsiębiorstwa, wśród których liczba bankructw wrosła od stycznia do lipca o 4,3% i stanowiła niemal połowę wszystkich upadłości (45%).

Spadek liczby bankructw w Niemczech dotyczy większości sektorów gospodarki. W sektorze produkcyjnym, który korzysta z silnego popytu zewnętrznego liczba bankructw spadła o 11,6%. Spadek liczby upadłości i to o 6,5% odnotowało także budownictwo i to pomimo nieprzerwanie trwającego kryzysu w branży. Pomimo umiarkowanego popytu konsumentów branża restauracyjno-hotelowa i usługi publiczne wykazały spadek bankructw o odpowiednio 9% i 2%.
Wzrost liczby bankructw odnotowano natomiast w sektorze magazynowym (+3,8%) i pośrednictwie finansowym (+6,6%).

W przyszłym roku można się jednak spodziewać odwrócenia tego pozytywnego trendu. Euler Hermes, w związku z utrzymującym się na niskim poziomie wzrostem gospodarczym Niemiec, przewiduje w 2006 roku rekordową liczbę upadłości na poziomie 40 tysięcy, co oznaczałoby wzrost liczby bankructw o 3,6%.

Wielka Brytania: wzrost liczby bankructw

Wyraźne spowolnienie brytyjskiej gospodarki, z poziomu 3% w 2004 roku poniżej 2% w roku 2005, zakończyło okres spadku liczby bankructw obserwowany w latach 2003-2004. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2005 roku w Anglii i Walii złożono ponad 17 tysięcy wniosków o upadłość, podczas gdy rok wcześniej, w analogicznym okresie, było ich 16,5 tysiąca. Zmiana tendencji związana jest głównie ze wzrostem upadłości wśród przedsiębiorstw o 1%, po dwóch latach spadku o ponad 10%. W tym samym czasie bankructwa samodzielnych przedsiębiorców osiągnęły roczny wzrost o 6%. Stanowią one prawie 45% wszystkich wniosków o upadłość.

Liczba bankructw wzrosła nieznacznie w usługach, głównym sektorze gospodarki, w którym odnotowano jedną trzecią wszystkich upadłości firm. Wyraźny wzrost zaobserwowano w transporcie i komunikacji – sektorze, który ucierpiał także w roku 2004 (+2%) – oraz budownictwie, w gdzie odnotowano 16% upadłości. Najgorzej przedstawia się sytuacja w sektorze detalicznym, gdzie liczba bankructw wzrosła bezpośrednio na skutek spadku popytu gospodarstw domowych w pierwszej połowie roku. Tylko dwa ważne sektory – produkcyjny i hurtowy - uniknęły zwiększenia upadłości w analizowanym okresie.

Jeżeli sprawdzi się scenariusz wzrostu PKB poniżej 2,5% rocznie, czyli poniżej poziomu, przy którym liczba bankructw w Wielkiej Brytanii stabilizuje się, ożywienie gospodarki przewidywane na koniec 2005 roku i rok 2006 nie zdoła odwrócić wzrostowej tendencji liczby bankructw. Osiągnąwszy w 2004 roku najniższy poziom od roku 1990, liczba upadłości prawdopodobnie wzrośnie o 3% zarówno w 2005, jak i 2006 roku, dając 23 tysiące wniosków o ogłoszenie upadłości rocznie.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: