Zagęszczenie - priorytet współczesnego miasta
2015-08-28 09:47
Przeczytaj także: Polskie miasta w walce o neutralność klimatyczną
Warunki sukcesu
Raport przedstawia następujące warunki sukcesu w zagęszczaniu w miastach na całym świecie:
- Zwiększenie skali ewaluacji zagęszczenia w miastach na całym świecie i katalogowanie „składników” sukcesu.
- Określenie możliwości opracowania globalnego wyznacznika zagęszczenia, który pozwoliłby chronić ziemię przed rozrastającymi się obszarami miejskimi.
- Szkolenie planistów i urbanistów, by byli bardziej odważni i efektywni, planując z myślą o zagęszczeniu.
- Wsparcie władz miast w zakresie promowania idei zagęszczenia.
- Tworzenie i szerzenie inicjatyw przedstawiających praktyczny wpływ zagęszczenia na komfort życia.
- Wsparcie długoterminowego planowania z myślą o przyszłych mieszkańcach, a nie tylko obecnych preferencjach.
Dobre i złe zagęszczenie
Raport zawiera charakterystykę zarówno „dobrego”, jak i „złego” zagęszczenia. „Dobre” zagęszczenie obejmuje mieszane wykorzystanie terenu i społeczności o różnym poziomie przychodów; wysoce wydajny transport publiczny, na którym można polegać; kompleksową wizję strategiczną; uwagę poświęcaną potrzebom społecznym i ekonomicznym; wysoką jakość i komfort życia mieszkańców; przestrzenie publiczne i otwarte; elastyczność; wysokiej jakości projektowanie urbanistyczne; korzyści dla środowiska oraz ograniczony wpływ na istniejące obszary mieszkalne i miejsca.
Raport wymienia także przeszkody na drodze do sukcesu w zagęszczaniu, np. negatywny wizerunek w oczach opinii publicznej. Najczęstsze obawy związane z zagęszczeniem, według respondentów ankiety, to przeludnienie i utrata prywatności, utrata terenów zielonych oraz ruch uliczny i korki. Według autorów raportu szerzenie wiedzy i promowanie to kluczowe działania, które pozwolą przezwyciężyć niekorzystny wizerunek zagęszczenia w oczach opinii publicznej.
Kolejnym wyzwaniem są procesy projektowe: lokalne władze zazwyczaj przedkładają krótkofalowe planowanie nad potrzebę uwzględnienia rosnącej liczby ludności miejskiej w przyszłości.
„Trudno jest efektywnie planować z myślą o wzroście w układzie, w którym dla demokratycznie wybranej większości obecne preferencje mają priorytet względem przyszłych potrzeb. Procesy polityczne zawsze skupiają się bardziej na potrzebach obecnych mieszkańców niż osób, które chciałyby zamieszkać w danym miejscu, czy tych, które dopiero się pojawią” – mówi Michael Spies, Starszy menedżer ds. zarządzania w Tishman Speyer, cytowany w raporcie.
Inicjatywa ULI
Pod koniec tego lata ULI będzie kontynuować swoją inicjatywę w formie projektu skupionego na relacjach między zagęszczeniem a zmianami w obszarach miejskich. Projekt nazwany „The Density Dividend: solutions for growing and shrinking cities” („Korzyści z zagęszczenia: rozwiązania dla rosnących i kurczących się miast”) będzie poruszać kwestię wyzwań związanych z wzrostem i spadkiem liczby ludności oraz potencjalną rolę zagęszczenia w adaptowaniu i tworzeniu strategii z myślą o przyszłych cyklach. W ramach tego projektu ULI przeprowadzi studium przypadku Warszawy. Stolica Polski znajdzie się w grupie sześciu europejskich miast razem z m.in. Stambułem, Sztokholmem i Birmingham. Profesor Clark przedstawi podsumowanie pierwszego raportu oraz poprowadzi warsztaty dla członków ULI Poland w Warszawie w dniach 2-3 września.
- Warszawa nieustannie się rozwija, przyciąga nowych mieszkańców i międzynarodowe inwestycje, dlatego to bardzo dobry moment, by władze miasta zastanowiły się nad fizyczną stroną przyszłego wzrostu. Polska stolica może wiele zyskać, biorąc udział w tym ważnym badaniu ULI, które – mam nadzieję – rozpocznie bardzo potrzebny dialog między sektorem publicznym a prywatnym o tym, jak najlepiej utrzymać i poprawić pozycję Warszawy w konkurencji z zagranicznymi miastami” – mówi John Banka, Partner w Colliers International i Przewodniczący ULI Poland.
Przeczytaj także:
Zdrowe miasto musi być dobrze zaplanowane

1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)