eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zagęszczenie - priorytet współczesnego miasta

Zagęszczenie - priorytet współczesnego miasta

2015-08-28 09:47

Zagęszczenie - priorytet współczesnego miasta

Tłum w mieście © blvdone - Fotolia.com

Zagęszczenie miast powinno stać się priorytetowym wyzwaniem administracji publicznej i sektora nieruchomości - głosi najnowszy raport Urban Land Institute. Dlaczego? Przemawiają za tym m.in.: minimalizacja zużycia energii, zwiększenie produktywności oraz poprawa warunków życia.

Przeczytaj także: Zdrowe miasto musi być dobrze zaplanowane

Wnioski zawarte w raporcie „Zagęszczenie: czynniki, korzyści, pytania” sformułowana na podstawie ankiet, na które odpowiadali członkowie ULI oraz wywiadów, które przeprowadzono z ekspertami ds. miast i liderami branżowymi ze Starego Kontynentu i reszty świata. Autorami opracowania są: Greg Clark, starszy członek ULI Europe oraz Emily Moir, Dyrektor w The Business of Cities Ltd.

„Dobre” zagęszczenia powinno stać się kluczowym wyzwaniem dla współczesnych miast – to główny wniosek, jaki nasuwa się po lekturze raportu opublikowanego przez Urban Land Institute (ULI), czyli jednej z największych międzynarodowych organizacji na świecie, zrzeszającej ponad 33 tys. członków z branży nieruchomości, urbanistyki oraz gospodarki gruntami.

Raport to pierwsze z opracowań opublikowanych w ramach nowej inicjatywy przedsięwziętej przez ULI w związku z zagęszczeniem. Ma on na celu nie tylko szerzenie wiedzy na temat zagęszczenia w branży nieruchomości, ale również badanie społecznych, ekonomicznych i środowiskowych korzyści, jakie wiążą się z inwestycjami w dobre zagęszczenie oraz opracowanie strategii, dzięki którym może ono stać się kwestią priorytetową dla sektora publicznego.

Zagęszczenie priorytetem dla miast


Raport przedstawia tezę, że dobrze zarządzane i obsługiwane zagęszczanie to najlepsza strategia w obliczu rosnących populacji miejskich. Autorzy twierdzą, że miasta o dużym zagęszczeniu minimalizują zużycie energii (i wpływ na środowisko), jednocześnie zwiększając produktywność i innowacyjność oraz poprawiając warunki do życia dzięki lepszym połączeniom, udogodnieniom, otwartym przestrzeniom i większym możliwościom interakcji społecznej.

fot. blvdone - Fotolia.com

Tłum w mieście

Zagęszczenie miast powinno stać się priorytetowym wyzwaniem administracji publicznej i sektora nieruchomości.


Raport opiera się o wyniki ankiety, w której udział wzięli członkowie ULI, oraz wywiadami z ekspertami ds. miast i liderami branżowymi z Europy i reszty świata. Odpowiadali oni na pytanie, czy większe zagęszczenie ma długofalowe korzyści dla społeczeństwa, środowiska i inwestycji. Ponadto raport przedstawia rosnące znaczenie zagęszczenia dla branży nieruchomości w obliczu nieustannego wzrostu liczby ludności na obszarach miejskich: 89% członków ULI z całego świata, którzy wzięli udział w ankiecie na potrzeby raportu, uważa, że kwestia zagęszczenia stała się bardzo ważna lub kluczowa w ciągu ostatnich pięciu lat.

10 miast z całego świata jako przykłady


Dodatkowo w raporcie wykorzystano studia przypadków dziesięciu miast z całego świata – Atlanty, Barcelony, Hamburga, Meksyku, Oslo, Paryża, Seulu, Singapuru, Toronto i Wiednia – po to, by określić kryteria dobrze i źle funkcjonującego zagęszczenia. Paryż i Wiedeń uzyskały najlepsze wyniki, jeśli chodzi o wskaźniki pozytywne, a Meksyk wypadł najgorzej. Autorzy raportu zauważają także, że Toronto wyjątkowo dobrze radzi sobie z ograniczaniem przestępczości, korków i zanieczyszczeń, charakteryzując się przy tym względnie dużą gęstością zaludnienia.
- Zagęszczenie nie powinno być tematem tabu – mówi Lisette van Doorn, Prezes ULI Europe. - W większości przypadków zagęszczenie to najlepsza odpowiedź na zmiany gospodarcze i wzrost liczby ludności, zapewniająca maksymalne korzyści dla społeczeństwa i środowiska, a jednocześnie tworząca wartość, którą można wykorzystywać z pożytkiem dla ogółu i sprawiać dzięki temu, że nasze miasta będą bardziej elastyczne. Jednak świat nie wie jeszcze, jak ważne jest zagęszczanie ani jak je najlepiej osiągać. Dlatego musimy zaangażować się, by uzupełnić tę lukę w wiedzy i umiejętnościach oraz opracować nowe sposoby promowania zagęszczenia oraz edukowania i inspirowania społeczeństwa w tym zakresie – dodaje.

- Efektywne, skuteczne i odpowiedzialne wykorzystanie ziemi to cel, którego osiągnięcie przyniesie korzyści zarówno miastom, jak i ich mieszkańcom i działającym w nich firmom. Kluczowym pytaniem jest jednak, jak miasta mogą osiągnąć ten cel, jednocześnie szybko absorbując znaczny wzrost liczby ludności powodowany przez nieustającą, dynamiczną urbanizację na całym świecie – mówi Rosemary Feenan, Dyrektor ds. badań globalnych w JLL oraz Przewodnicząca Komisji ds. polityki i praktyki w ULI Europe. - Zagęszczanie to pewnie pierwsze, co przychodzi nam do głowy, ale jak osiągnąć na tym polu sukces nie jest już tak oczywiste – to w urbanistyce jeden z najważniejszym tematów tej dekady. Pozytywne zagęszczenie stanie się wyznacznikiem nowej generacji prosperujących miast - podsumowuje.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: