eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura gospodarcza wg MŚP II poł. 2015

Koniunktura gospodarcza wg MŚP II poł. 2015

2015-08-04 11:55

Koniunktura gospodarcza wg MŚP II poł. 2015

Optymizm polskich przedsiębiorców niestety spada © alphaspirit - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Nastroje przedstawicieli sektora małych i średnich przedsiębiorstw uległy pogorszeniu. Najnowszy odczyt Busometru, cokwartalnego badania publikowanego przez Związek Pracodawców Polskich, wskazuje obecnie 46,48 pkt. To niewiele, zważywszy że o optymizmie mówi się dopiero wówczas, gdy wskaźnik ten przekracza 50 pkt. Najbardziej stabilnym okazał się komponent "Rynek pracy".

Przeczytaj także: Bibby MSP Index IV 2015

Busometr ZPP – Indeks Nastrojów Gospodarczych MPS – to wskaźnik prezentujący stopień optymizmu, jaki panuje wśród przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw oraz wskazuje ich planowane działania (pomiar prognoz przedsiębiorców na kolejne półrocze).O wartości Indeksu przesądzają trzy składowe:
  • (1) koniunktura gospodarcza;
  • (2) rynek pracy oraz
  • (3) inwestycje.

Najnowszy odczyt Busometru wskazuje wartość 46,48 pkt., co jest dowodem kiepskich nastrojów w sektorze MSP.
– To duża zmiana jakościowa, niestety na niekorzyść, względem poprzedniego odczytu Busometra, który opublikowaliśmy na początku 2015 roku. O ile w poprzednim badaniu przedsiębiorcy z nadzieją i optymizmem patrzyli w przyszłość, o tyle teraz ich postawa wyraża rozczarowanie i pesymizm – mówi Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP.

Przedsiębiorcy zapytani o koniunkturę gospodarczą, bardziej spodziewają się jej pogorszenia (34,5%), niż polepszenia (23,6%). Ogólny wskaźnik komponentu „Koniunktura gospodarcza” wyniósł natomiast 45,89 punktu. Tylko przedsiębiorcy z regionów wschodnich oraz przedstawiciele branż m.in.: marketingowej; nieruchomości; finansowej oraz turystycznej wyrazili w tym aspekcie pozytywne oczekiwania.

Dużo bardziej optymistycznie wyniki Busometra kształtują się natomiast w zakresie rynku pracy. Badani przedsiębiorcy zadeklarowali podniesienie płac (20,9%) oraz zwiększenie zatrudnienia (24,6%). Także ogólny wskaźnik komponentu „Rynek Pracy” wyraża optymizm i wynosi 51,49 punktu.
– Muszę przyznać, że ten wynik jest dla mnie zaskoczeniem, szczególnie, że Rząd nie planuje żądnych pozytywnych działań. Wręcz przeciwnie, coraz śmielsze są pomysły podwyższania pozapłacowych kosztów pracy – mówi Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. Jak dodaje – Ich zrealizowanie nie może przynieść nic dobrego, szczególnie ludziom młodym, wchodzącym na rynek pracy i tym z niskimi kwalifikacjami zawodowymi.

fot. mat. prasowe

Busometr ZPP – Indeks Nastrojów Gospodarczych ZPP

Wyniki Busometru poniżej 50 oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 – ich optymizm.


Aktualny odczyt Busometra wskazał także na optymistyczne plany inwestycyjne polskich przedsiębiorców. Ponad połowa badanych (50,2%) jest gotowa inwestować. Ogólna wartość komponentu „Inwestycje” wyniosła 44,87 punktu. Szczególnie optymistycznie nastawione do nowych wyzwań inwestycyjnych są przedsiębiorcy prowadzący swoje firmy na wschodzie i północy kraju, w sektorze produkcji oraz branżach m.in. turystycznej; chemicznej; edukacyjnej oraz komputerowej.

fot. mat. prasowe

Porównanie komponentów w czasie

Komponent "Rynek pracy" jest najbardziej stabilny, przy czym najwyższy wynik uzyskał na początku 2014 r.

fot. mat. prasowe

Busometr ZPP a wielkość przedsiębiorstwa

Najniższym optymizmem wykazują się średnie przedsiębiorstwa

fot. mat. prasowe

Busometr ZPP a regiony

W podziale na regiony najbardziej optymistyczni są przedsiębiorcy ze wschodu Polski


Informacje o badaniu


Badanie zostało przeprowadzone w lipcu br. metodą CAWI (Computer Assisted Web Interviews), czyli ankiety, którą badani wypełniają samodzielnie przez Internet. Do badania zostali zaproszeni przedstawiciele sektora MSP. Łącznie w badaniu wzięło udział 508 respondentów. Struktura próby w badaniu jest reprezentatywna dla przedsiębiorstw w Polsce ze względu na wielkość firmy (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa).


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: