Światowi CEO i ich wyzwania
2015-07-23 12:20
Przeczytaj także: CEO Study: liczą się talenty, nowe technologie i partnerstwo
Priorytety strategiczne na najbliższy okres
Priorytety strategiczne w perspektywie trzech lat obejmują (od najważniejszego): rozwijanie nowych strategii wzrostu, silne skoncentrowanie na kliencie, ekspansję geograficzną, redukcję kosztów, poprawę szybkości docierania na rynek, a także wspieranie innowacji. CEO zapytani w badaniu, czy zamierzają się skupiać w większym stopniu na wzroście czy na efektywności operacyjnej w ciągu najbliższych trzech lat, 94% prezesów spółek ze Stanów Zjednoczonych wskazało na wzrost, podczas gdy reprezentanci Azji i Europy powiedzieli, że skoncentrują się bardziej na efektywności operacyjnej.
Do najczęściej wskazywanych obszarów, które w opinii liderów będą miały największy wpływ na wyniki firmy, należą: wzrost światowej gospodarki, regulacje środowiskowe, a także rozwój nowoczesnych technologii.
Europa Środkowa na celowniku amerykańskich spółek
Z badania KPMG wynika, że działaniem firmy, które pochłonie największą część kapitału w ciągu następnych trzech lat, jest ekspansja poza krajowy rynek. Zarządzający ze Stanów Zjednoczonych w pierwszej kolejności skoncentrują się na Europie, szczególnie jej centralnej części.
Ukierunkowanie ekspansji CEO ze Stanów Zjednoczonych w stronę Europy Centralnej, to dla Polski bardzo dobra wiadomość. Z badań KPMG wynika, że Polska stanowi najbardziej atrakcyjny pod względem inwestycji kraj w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Napływ kapitału amerykańskiego i dalsze zacieśnianie stosunków biznesowych ze Stanami Zjednoczonymi może okazać się bardzo korzystne dla utrzymania tempa rozwoju gospodarczego – podkreśla Leszek Wroński, partner, szef usług doradczych w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Dla menedżerów z Chin, Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji, największy potencjał wzrostu oferują Stany Zjednoczone.
O badaniu:
Badanie KPMG International pt. „CEO Outlook Study 2015” objęło 1 278 zarządzających spółkami z 10 kluczowych rynków: Australii, Chin, Francji, Niemiec, Indii, Włoch, Japonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych i 9 najważniejszych sektorów gospodarki, tj. motoryzacji, bankowości, ubezpieczeń, zarządzania portfelem, opieki zdrowotnej, przemysłu, technologii, sektora detalicznego/rynku dóbr konsumpcyjnych, energetyki. Jedna czwarta firm/respondentów posiada roczne przychody o wartości ponad 10 miliardów dolarów, zaś żadna z firm nie posiada przychodów rocznych poniżej 500 milionów dolarów. 830 prezesów pochodziło z firm publicznych i 446 z prywatnych firm. Badanie zostało przeprowadzone
w okresie od 22 kwietnia do 26 maja 2015 r.
Przeczytaj także:
Ostrożniejsze prognozy światowych CEO
![Ostrożniejsze prognozy światowych CEO [© baranq - Fotolia.com ] Ostrożniejsze prognozy światowych CEO](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ceo/Ostrozniejsze-prognozy-swiatowych-CEO-206778-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)